Milovníci piva těšte se, pivní festival nabídne ochutnávku z několika set pivovarů z celého světa

Milovníci piva těšte se, pivní festival nabídne ochutnávku z několika set pivovarů z celého světa

06.02.2019 | Pokud máte rádi zlatý mok, zapište si do diáře datum 11. do 16. února. To se totiž v Českých Budějovicích koná Mezinárodní pivní festival. Představí na 250 pivovarů, v soutěži pak bude nejméně 1200 vzorků piv.

Festival se po dvou letech vrací na Výstaviště. Rozpočet festivalu je 1,5 milionu Kč, takže to vypadá na vydatný program a mačkat se tu rozhodně nebudete, pořadatelé jsou připraveni asi na 4500 návštěvníků.

Na 29. ročník akce přijede 450 tuzemských a zahraničních degustátorů. Vyberou nejlepší piva, která získají ve 33 kategoriích Zlatou pivní pečeť. Vítězové se utkají o hlavní cenu Světová pivní pečeť pro jedno nejlepší pivoze všech soutěžních vzorků. Soutěž má i dvě kategorie ciderů. Třídenní veřejná část bude v pavilonu Z Výstaviště od 14. do 16. února. Pivovary tam nabídnou piva ve více než 30 stáncích.

Letošek plný rekordů

"Letos máme v soutěži rekordní počet vzorků, bude jich nejméně 1200. V pavilonu Z se představí všechny velké české pivovary, všechny nové druhy a speciály, které mají v sortimentu a chtějí je doplnit pro letošní letní období. Mimo těch velkých pivovarů se zúčastní řada malých pivovarů, lidé budou moci ochutnat pivo z pivovarů, do kterých by se pro jejich malou známost běžný občan ani nedostal," řekl ČTK Srb.

Soutěže se zúčastní piva z Brazílie, Chile, Mexika i z Ruska. Ze Slovenska se přihlásilo 20 pivovarů, osm z Německa, i pivovary z Ukrajiny, Rakouska či Maďarska. "Pivaře a fotbalové fanoušky potěší účast pivovaru Damm z Barcelony, který podporuje fotbalový klub FC Barcelona," uvedl Srb.

Přihlásily se i pivovary z Japonska, USA, Belgie, Irska, Španělska, Nizozemska, Polska. O pivní pečeť se utká i pivovar v Dolinsku z ostrova Sachalin v severním Pacifiku nedaleko Japonska.

Degustovat se začíná už 11. února!

Akce začne 11. února odbornými degustacemi a skončí 16. února vyhlášením vítězů. Soutěžit se bude i ve dvou kategoriích ciderů. Ocenění získají také výrobci minerálních vod, o cenu Zlatý český pramen se utkají vedle českých a slovenských výrobců i producenti z Itálie. V kategorii ciderů se představí výrobci ze Španělska, Nizozemska, Slovenska a nejlepší čeští.

Festival se původně konal v Táboře, kde bylo 25 ročníků. Dále byl na českobudějovickém Výstavišti, loni v českobudějovické Gerbeře. Letos se vrací na Výstaviště, příští rok by mohl být ve větším pavilonu T. Město České Budějovice podpoří letos festival sumou 50.000 Kč.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Když vy naše maso, tak my české pivo. Slova polského ministra vás minimálně překvapí

21.02.2019 | Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v ČR řekl, že jde o cílenou kampaň, jak poškodit polské potraviny - prý ze závisti ostatních zemí, že jejich export není tak dokonalý. Polské ministerstvo zemědělství chce na oplátku zavést kontroly i nám - posvítí si prý na zlatý mok.

Děti ve školách mají méně cukrů. Že by se projevila pamlsková vyhláška?

13.02.2019 | Vyhláška, která zakazuje prodej pamlsků ve školách, zdá se funguje dle očekávání. Konzumace slazených nápojů ve školách v posledních letech klesá. Vyplývá to z nové studie.

Čím zapít Zelený čtvrtek? Přece zeleným pivem

20.02.2019 | Právě takové letos už po čtrnácté uvaří pivovar Starobrno. "Zelená" receptura jediného speciálu, který v největším jihomoravském pivovaru připravují, zahrnuje bylinný výluh obsahující mimo jiné kopřivu a likér, který pivu dodává zelenou barvu.

Únorové číslo CZ TEST je právě v prodeji

O potravinách koluje mnoho mýtů a polopravd. V únorovém čísle Vám proto nabídneme trochu jiný pohled na věc a některé z nich uvedeme na správnou míru.