Máte doma přebytky cukroví, které nesníte? Můžete je darovat!

Máte doma přebytky cukroví, které nesníte? Můžete je darovat!

03.01.2020 | Společnost Nesnězeno sbírá v Brně a v Praze cukroví, které zbylo lidem z Vánoc. Potom ho předá například dětským domovům nebo domovům pro seniory.

ČTK to dnes řekl Jakub Henni, spoluzakladatel firmy, která funguje přes rok a snaží se zabránit plýtvání jídlem. Zájemci mohou přinést cukroví a další jídlo do dnešních 16:00 na pobočku firmy v Rašínově ulici v Brně a do cukrárny Alchymista v Praze 7 v ulici Jana Zajíce.

Na obou místech mohli lidé odevzdávat cukroví už ve čtvrtek. "Pokud by bylo více zájemců, sběr prodloužíme. Za čtvrtek se vybralo v Brně i Praze do deseti kilo cukroví. Lidé ale nosili i tabulky čokolády, perníky, zavařovačku plnou ořechů," uvedl Henni.

Vybrané cukroví poslouží například dětským domovům, domovům pro seniory nebo domovu pro zdravotně postižené a pro azylový dům. "Rozhodneme se podle toho, kolik cukroví vybereme," řekl Henni. Podle něj se akce na sběr cukroví, na kterou upozornila Česká televize, koná letos poprvé. Jinak firma funguje už více než rok s cílem, aby se neplýtvalo potravinami. "Projekt Nesnězeno se zaměřuje na restaurace. Máme aplikaci na prodej zbylých porcí jídla se slevou. Kdokoliv si ji může stáhnout, výhodně koupit jídlo a vyzvednout si ho na místě," řekl Henni. Aplikace má už více než 66.000 stažení, podle Henniho je denně aktivních několik tisíc uživatelů. "Za rok se nám podařilo zachránit asi 30.000 porcí jídla ve více městech," uvedl.

Firma Nesnězeno spolupracuje s restauracemi v Brně, Praze, Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích. Letos chce posílit spolupráci s restauracemi zejména v Praze. Cílovou skupinou jsou především mladí lidé a studenti, jídlo si přes aplikaci kupují ale i zástupci střední nebo starší generace nebo matky s dětmi.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Britské úřady doporučují omezit konzumaci masa a mléka o pětinu. Proč?

24.01.2020 | Lidé v Británii by měli v rámci boje s klimatickými změnami o pětinu omezit konzumaci hovězího, skopového a mléčných produktů. Jen tak bude možné zajistit uhlíkovou neutralitu britského hospodářství, které chce Londýn dosáhnout do roku 2050.

Přelom ledna a února, čas zabijačkám zaslíbený

21.01.2020 | Sotva skončí vánoční přejídání, už jsou tu lednové hody. Ty zabijačkové, samozřejmě. Zatímco dříve byly vítanou příležitostí, kdy se mohla sejít celá vesnice, dnes se konzumování pašíka přeneslo do repertoáru zážitkových agentur a stalo se vítaným lákadlem zákazníků ve ztichlé lednové a únorové sezoně hospod a restaurací.

Máte čuch na kvalitní uzeniny?

20.01.2020 | Ceny vepřového masa a uzenin z něj vyrobených stále rostou – svůj podíl na tom nese africký mor prasat. Odborníci odhadují, že v rámci Evropy zůstanou vysoké minimálně do roku 2020. Se stoupající cenou by proto měla jít ruku v ruce i vysoká kvalita produktů. Poradíme vám, jak ji rozpoznat...

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Lednové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont