Máte doma přebytky cukroví, které nesníte? Můžete je darovat!

Máte doma přebytky cukroví, které nesníte? Můžete je darovat!

03.01.2020 | Společnost Nesnězeno sbírá v Brně a v Praze cukroví, které zbylo lidem z Vánoc. Potom ho předá například dětským domovům nebo domovům pro seniory.

<

ČTK to dnes řekl Jakub Henni, spoluzakladatel firmy, která funguje přes rok a snaží se zabránit plýtvání jídlem. Zájemci mohou přinést cukroví a další jídlo do dnešních 16:00 na pobočku firmy v Rašínově ulici v Brně a do cukrárny Alchymista v Praze 7 v ulici Jana Zajíce.

Na obou místech mohli lidé odevzdávat cukroví už ve čtvrtek. "Pokud by bylo více zájemců, sběr prodloužíme. Za čtvrtek se vybralo v Brně i Praze do deseti kilo cukroví. Lidé ale nosili i tabulky čokolády, perníky, zavařovačku plnou ořechů," uvedl Henni.

Vybrané cukroví poslouží například dětským domovům, domovům pro seniory nebo domovu pro zdravotně postižené a pro azylový dům. "Rozhodneme se podle toho, kolik cukroví vybereme," řekl Henni. Podle něj se akce na sběr cukroví, na kterou upozornila Česká televize, koná letos poprvé. Jinak firma funguje už více než rok s cílem, aby se neplýtvalo potravinami. "Projekt Nesnězeno se zaměřuje na restaurace. Máme aplikaci na prodej zbylých porcí jídla se slevou. Kdokoliv si ji může stáhnout, výhodně koupit jídlo a vyzvednout si ho na místě," řekl Henni. Aplikace má už více než 66.000 stažení, podle Henniho je denně aktivních několik tisíc uživatelů. "Za rok se nám podařilo zachránit asi 30.000 porcí jídla ve více městech," uvedl.

Firma Nesnězeno spolupracuje s restauracemi v Brně, Praze, Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích. Letos chce posílit spolupráci s restauracemi zejména v Praze. Cílovou skupinou jsou především mladí lidé a studenti, jídlo si přes aplikaci kupují ale i zástupci střední nebo starší generace nebo matky s dětmi.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Hlíva a shiitake, dvě posily imunitního systému

15.09.2020 | Neskutečná síla hlívy ústřičné byla relativně dlouho neznámá. O rozvoj pěstování tohoto zázraku se nejvíce zasloužila RNDr. Ginterová z Bratislavy. Právě ona upozornila na její blahodárné účinky, které jsou srovnatelné s již dobře známou houbou shiitake.

Nákupní panika se nekoná, lidé ale upřednostňují online obchody

17.09.2020 | Internetové supermarkety Košík.cz a Rohlik.cz sledují od konce prázdnin zvýšený zájem o své služby. Vyšší poptávka se se začátkem školního roku podle nich dala čekat, na růst počtu nákupů mají ale vliv i zpřísňující se opatření proti koronaviru. Současný stav se však podle prodejců nedá srovnávat se situací na jaře, kdy lidé uskutečňovali nákupy na hranici paniky.

Plošné kolapsy včelstev se promítnou do ceny medu

17.09.2020 | Med v Česku zřejmě podraží. Jarní úhyn včelstev a malé snůšky totiž vedly k tomu, že na některých místech republiky včelaři nevytočili žádný med. Vyplývá to z informací ČTK od včelařů a Antonína Přidala z brněnské Mendelovy univerzity. Jak se připravit na to, aby se podobná situace neopakovala, odborníci neví.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont