Máte chuť na pivo? Tady jsou ta nejlepší

Máte chuť na pivo? Tady jsou ta nejlepší

29.09.2020 | První místo v hlavní kategorii 20. ročníku degustační soutěže České pivo získala Holba Premium. Na dalších pozicích se v kategorii ležáků umístil Staropramen ležák a Zubr Gradus z přerovského Pivovaru Zubr, který loni obsadil zlatou příčku.

<

Pivovarnická skupina PMS Přerov (Zubr, Litovel, Holba) zvítězila letos ve všech kategoriích kromě nealkoholických piv. ČTK to dnes sdělili organizátoři soutěže z Českého svazu pivovarů a sladoven. Odborná porota letos porovnávala 73 vzorků, o dva méně než loni.

Mezi jedenáctkami zvítězil Zubr Grand, který si proti loňsku polepšil o dvě příčky. "Druhou příčku obhájil Primátor 11° ležák z náchodského pivovaru Primátor. O třetí místo se dělí dvě piva - Bernard světlý ležák 11 z Rodinného pivovaru Bernard a Holba Šerák z Pivovaru Holba," uvedl svaz.

V kategorii výčepních piv vyhrál Zubr Gold, nejlepším tmavým pivem je letos Litovel Premium Dark, v kategorii nealkoholických piv zvítězil Budweiser Free z národního podniku Budějovický Budvar. V nové kategorii nealkoholických ochucených piv zvítězil Cool Lemon z Pivovaru Staropramen.

Obvykle je soutěž dvoukolová, letos byla kvůli koronaviru jednokolová. "Piva, která obstojí v této prestižní degustační soutěži, jsou pro konzumenty zárukou nejvyšší kvality a vytříbeným chuťovým zážitkem," uvedla výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová.

Degustační soutěž každoročně vyhlašuje svaz, odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Zatímco v minulosti mohly do soutěže přihlašovat své produkty tuzemské pivovary, které měly roční výstav nad 10 000 hektolitrů, v roce 2015 povinná výroba pro přihlašovatele klesla na polovinu.

Ceny obvykle vyhlašuje svaz na Svatováclavské slavnosti českého piva. Letos se výsledky vyhlásily i kvůli koronavirové situaci v zahradách Senátu. Letos svaz zatím nezveřejnil jména osobností, které vstoupily do Síně slávy českého pivovarství a sladařství, učiní tak v následujících dnech.

V ČR je mnoho pivních klání. Například v soutěži speciálních piv Cerevisia specialis - Pivní speciál roku získala loni cenu předsedy poroty za nejvíce nominací Svijanská kněžna. Mezi speciálními světlými pivy zvítězil Dux rovněž ze svijanského pivovaru. Nejvíce ocenění si odnesl v soutěži náchodský pivovar Primátor.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Šampionem Salonu vín 2021 je Rulandské bílé z vinařství Thaya

01.12.2020 | Šampionem Salonu vín - národní soutěže vín 2021 zvolila odborná komise Pinot blanc (Rulandské bílé), pozdní sběr, 2018 z vinařství Thaya z Hnanic na Znojemsku. Pořadatelé to oznámili v tiskové zprávě po skončení hodnocení.

Otevření restaurací je časovaná bomba, provozovatelé jsou připraveni

27.11.2020 | Většina, 87 procent restaurací a hostinců otevřou, v den, kdy jim to umožní vládní rozhodnutí. Vyplývá to z průzkumu v 8200 zařízeních, který provedl Plzeňský Prazdroj.

Restaurace otevřely, tak si pojďme zopakovat pravidla

03.12.2020 | Společně se čtvrtečním otevřením gastronomických provozů startuje také iniciativa Bezpečná restaurace, jejímž cílem je sjednotit hygienická pravidla v gastronomii a prostřednictvím marketingové kampaně podpořit jejich dodržování u hostů i obsluhy.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont