Máte chuť na pivo? Tady jsou ta nejlepší

Máte chuť na pivo? Tady jsou ta nejlepší

29.09.2020 | První místo v hlavní kategorii 20. ročníku degustační soutěže České pivo získala Holba Premium. Na dalších pozicích se v kategorii ležáků umístil Staropramen ležák a Zubr Gradus z přerovského Pivovaru Zubr, který loni obsadil zlatou příčku.

<

Pivovarnická skupina PMS Přerov (Zubr, Litovel, Holba) zvítězila letos ve všech kategoriích kromě nealkoholických piv. ČTK to dnes sdělili organizátoři soutěže z Českého svazu pivovarů a sladoven. Odborná porota letos porovnávala 73 vzorků, o dva méně než loni.

Mezi jedenáctkami zvítězil Zubr Grand, který si proti loňsku polepšil o dvě příčky. "Druhou příčku obhájil Primátor 11° ležák z náchodského pivovaru Primátor. O třetí místo se dělí dvě piva - Bernard světlý ležák 11 z Rodinného pivovaru Bernard a Holba Šerák z Pivovaru Holba," uvedl svaz.

V kategorii výčepních piv vyhrál Zubr Gold, nejlepším tmavým pivem je letos Litovel Premium Dark, v kategorii nealkoholických piv zvítězil Budweiser Free z národního podniku Budějovický Budvar. V nové kategorii nealkoholických ochucených piv zvítězil Cool Lemon z Pivovaru Staropramen.

Obvykle je soutěž dvoukolová, letos byla kvůli koronaviru jednokolová. "Piva, která obstojí v této prestižní degustační soutěži, jsou pro konzumenty zárukou nejvyšší kvality a vytříbeným chuťovým zážitkem," uvedla výkonná ředitelka svazu Martina Ferencová.

Degustační soutěž každoročně vyhlašuje svaz, odborným garantem je Výzkumný ústav pivovarský a sladařský. Zatímco v minulosti mohly do soutěže přihlašovat své produkty tuzemské pivovary, které měly roční výstav nad 10 000 hektolitrů, v roce 2015 povinná výroba pro přihlašovatele klesla na polovinu.

Ceny obvykle vyhlašuje svaz na Svatováclavské slavnosti českého piva. Letos se výsledky vyhlásily i kvůli koronavirové situaci v zahradách Senátu. Letos svaz zatím nezveřejnil jména osobností, které vstoupily do Síně slávy českého pivovarství a sladařství, učiní tak v následujících dnech.

V ČR je mnoho pivních klání. Například v soutěži speciálních piv Cerevisia specialis - Pivní speciál roku získala loni cenu předsedy poroty za nejvíce nominací Svijanská kněžna. Mezi speciálními světlými pivy zvítězil Dux rovněž ze svijanského pivovaru. Nejvíce ocenění si odnesl v soutěži náchodský pivovar Primátor.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Europoslanci berou na milost veggie burgery, název měnit nemusí

26.10.2020 | Europoslanci dnes rozhodli o tom, že vegetariánské hamburgery, párky nebo klobásky si mohou své názvy ponechat. Odmítli návrh prosazovaný producenty a zpracovateli masa na zákaz takového označování rostlinných výrobků.

Na farmářských trzích si i nadále nakoupíme

22.10.2020 | Farmářské trhy budou moci fungovat i přes dnes vyhlášená omezení pohybu a prodeje, sdělilo dnes ČTK tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví. Na jaře byla tato tržiště nejdříve zakázána, jejich provoz byl obnovený 20. dubna. Podle předsedy Asociace farmářských tržišť Jiřího Sedláčka by zákaz prodeje byl diskriminací. Ukazuje se podle něj, že drobní živnostníci a farmáři jsou na těchto tržištích ekonomicky závislí.

Nepřítelem člověka není cukr, ale nedostatek pohybu

26.10.2020 | Jedním z nejrozšířenějších zdravotních mýtů, patrně v celém civilizovaném světě, je teorie, že za všechny zdravotní problémy lidí nebo jejich většinu může nevhodný výběr a složení potravin, které člověk konzumuje. Jejich vliv je přitom skutečně významný a podle odborníků činí 40 až 60 procent, není ale jediný. Právě v onom civilizovaném světě, který složení potravin tak zásadně „řeší“, má na kondici a zdraví člověka větší nebo zhruba stejný vliv jeho životní styl, respektive výdej energie při jeho činnostech.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont