Masné výrobky pro děti: Které patří na jejich talíř a jaké raději odložit?

Masné výrobky pro děti: Které patří na jejich talíř a jaké raději odložit?

18.11.2019 | Problémem masných výrobků je, že uzeniny a paštiky obsahují příliš velké množství tuků, konzervačních látek a solí, zvýrazňovačů chuti a také jsou často vyrobeny z ne zrovna kvalitních surovin. Masné výrobky jsou tučné také i proto, že tuk je nositelem chutě a vůně.

Obsah soli je v masných výrobcích v průměru 1,8 až 2,3 % . Pokud je obsah soli vyšší než 2,5 % musí se ze zákona tento obsah uvádět na etiketě. Dusičnanové solení se již neuplatňuje, dusitanové solení je technologicky dobře zvládnuto a odpovídá normám na obsah reziduí dusitanu sodného. Omezená spotřeba masných výrobků pro děti se doporučuje právě pro možnou přítomnost reziduí dusitanů a nitrosaminů. Riziko je však téměř minimální.

Co se týče uzených masných výrobků pro děti. Většina masných výrobků se udí udírenským kouřem z nedokonale spalovaného dřeva. V kouři jsou sice přítomny polyaromatické uhlovodíky, ale krátká doba uzení u moderních udíren vede k jejich nepřítomnosti. Moderní masná výroba zavádí aplikaci tekutých kouřů vyráběných z udírenských kouřů, ale bez přítomnosti karcinogenních polyaromatických  uhlovodíků. Preparáty se buď míchají přímo do díla nebo se nastřikují ve formě aerorosolu.

Do dětského jídelníčku bych rozhodně nezařazovala paštiky z důvodu nejen velkého množství tuku až 45 %, ale také z velkého obsahu konzervačních látek, zvýrazňovačů chuti a stabilizátorů. Pokud chceme přesto dětem dopřát nějakou tu paštiku, měla by být pokud možno co nejkvalitnější, důležité je číst si složení na etiketě a měla by být pouze zpestření jídelníčku ne pravidelně.

Častou jsou také diskutované šunky pro děti od různých výrobců. Nespoléhala bych se příliš na to, když výrobce uvede, že daný výrobek je vhodný pro děti. Nutné je vždy číst etiketu a vybírat šunku pro děti nejvyšší jakosti. Doporučuje se šunku dětem zařadit do jídelníčku od dvou let.

Dle vyhlášky je šunka masný výrobek tepelně opracovaný a dělí se do několika tříd a to na:

  • šunka nejvyšší jakosti = ta musí obsahovat minimálně 16 % čistých svalových bílkovin, bez rostlinných bílkovin a barviv
  • výběrová = minimální obsah 13 % čistých svalových bílkovin bez rostlinných bílkovin a barviv
  • standardní = minimální obsah 10 % čistých svalových bílkovin bez rostlinných bílkovin
  • konzumní = minimální obsah 7 % čistých svalových bílkovin

Trvanlivé tepelně opracované a trvanlivé fermentované výrobky (Vysočina, Herkules, Poličan aj.) bych pro děti vůbec nedoporučila. Obsahují velké množství tuku až 55 %, solí a koření.

Mělněné masné výrobky typu párky, točený salám bych pro děti nedoporučovala vůbec. Obsahují příliš velké množství tuku, kůží, bílkovinových izolátů, které zvyšují vaznost díla. Pokud děti chtějí párky konzumovat, vybíráme speciální párky pro děti.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Umíme ještě jíst podle potřeby těla?

26.11.2019 | Vyznavači zdravého životního stylu, milovníci běhání, alergici, ať už skuteční nebo údajní, fanatici štíhlé linie - z toho či onoho důvodu jsme téměř všichni posedlí jídlem. A přesto se šíří obezita. Z mnoha důvodů, životních zkušeností a vnějších faktorů, které nás ovlivňují, už jídlo nemá neutrální hodnotu a my už téměř neumíme jíst. Píše to italský deník Corriere della Sera.

Balsamico už nemusí být jen z Modeny!

09.12.2019 | Označení "balsamico", které se do češtiny převádí obvykle ve spojení s octem jako balzámový, balzamikový či balzamický, lze používat i ve spojení s octy či ochucovadly, které nepocházejí z oblasti severoitalského města Modeny. Rozhodl tak Soudní dvůr Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters.

Na obalech potravin by měl být údaj o cvičení: Byli byste pro?

12.12.2019 | Na obalech potravin by kromě tabulky s energetickou hodnotou měla být také informace o tom, kolik pohybu je třeba k tomu, aby byly tyto kalorie spáleny. Navrhla si to skupina britských vědců.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Prosincové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont