Malé dítě ve velkém vůdci: Hitler se snad nikdy nenaučil kousat

Malé dítě ve velkém vůdci: Hitler se snad nikdy nenaučil kousat

27.05.2021 | O Hitlerovi je známo, že si až do pěti let dopřával zejména mateřské mléko, to sice v dospělosti nahradil za kravské, ale na četnosti neubral. Obvykle si k němu nechával podávat další kojenecký „hit“ – kaši ze škrábaného ovoce.

Do mléka si někdy namáčel chléb, zajímavé je, že nesměl být nikdy čerstvý, ale už trochu okoralý. I když měl nejvýznamnější diktátor všech dob nejen moc, ale i dostatek peněz, na jídle se snažil šetřit. Raději si dal obyčejný vývar nebo luštěniny, než aby si nechal servírovat v tu dobu již dostupné delikatesy. Byl údajně i vegetarián, nejedl ani ryby.

Vzhledem k tomu, že Hitler trpěl představou, že se jej Britové snaží otrávit, podávání žádného z jídel se neobešlo bez práce ochutnávačů. Těch bylo čtrnáct, patrně není třeba zmiňovat, že pro žádného z nich nešlo o dobrovolnou činnost a že všichni byli odvedeni jednotkami SS na příkaz vládce.

To opravdoví muži, jako byli třeba Karel Čapek nebo T. G. Masaryk, si uměli jídlo vychutnat

I když byl autor mnoha románů, povídek i dramat Karel Čapek ovlivněn za První republiky francouzským glancem, zůstal vždy věrný prostému českému jídlu, jednoduše protože mu dělalo dobře. Karel Čapek měl totiž citlivý žaludek, a i když patřil mezi velké fanoušky svíčkové nebo koprové omáčky, raději se jí pro své blaho zřekl. Tato jídla se podávala prý velmi výjimečně, například, při návštěvách prezidenta.

Karel Čapek svůj den obvykle začínal loupáky s máslem a kávou se šlehačkou, obědval čočku nebo pohankovou kaši. O co se však neochudil byl dezert v podobě štrůdlu nebo dobrého koláče. Když mu ale jeho služebná chtěla rozparádit chuťové pohárky, věděla, že palačinky se špenátem nebo škvarkové placky budou vždy zárukou úspěchu.

T. G. Masaryk miloval švestkové knedlíky

Ani chutě T. G. Masaryka nebyly nikterak zmlsané. Z dětství si odnesl vášeň pro krupicovou kaši, škubánky nebo jen rohlík máčený v bílé kávě. Jako dospělý pak prezident dokonce uznával i předepsané tři bezmasé dny v týdnu, v ty si obvykle velmi rád dopřával knedlíky plněné ovocem a sypané mákem. Pochutnal si ale i na specialitách z vnitřností, které se mezi maso v té době nepočítaly, oblíbená u něj proto byla například paštika. Stejně jako Karel Čapek byl T. G. Masaryk velmi zásadový člověk, který nikdy nevynechal typický rituál – černou kávu po jídle a lehký moučník k tomu.

Zato sváteční obědy, kdy obvykle zval politicky důležité hosty, nabíraly na pompéznosti. Na sídle v Lánech měl každý stolovník u talíře popis několikachodového menu, které se mělo ten den podávat. Šlo o naprosté delikatesy, kterými byl například candát servírovaný s holandskou omáčkou, kuřecí prsíčka Lucullus, bažant s houskovými smaženkami, nebo sladká pěna s překvapením.

Text Jana Tobrmanová Čiháková, foto shutterstock 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Nutri-score raději ne! Jednoduchost značení je jeho největší slabinou

10.06.2021 | Potravinářská komora ČR varuje před povinným zaváděním evropského systému značení potravin pomocí tzv. systému Nutri-score. Ten potraviny označuje na přední straně obalu písmeny A až D a barvami od zelené, přes žlutou až po červenou.

Prodávat borůvky na litry? To není fér!

11.06.2021 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) upozorňuje prodejce nebalených borůvek, že informace o potravinách nesmí být zavádějící. Činí tak na základě častých podnětů spotřebitelů, kteří se v minulosti setkali s prodejem balených borůvek v objemových jednotkách, například v litrech, a po přinesení domů zjistili rozdíl v objemu.

Co je při konzumaci jídla důležitější - čich nebo chuť? Máme pro vás pokus s jahodou

02.06.2021 | Chuť není jen otázkou chuťových buněk. Ve vjemech, které v nás vyvolávají potraviny, hraje významnou roli také čich, ale i hmat. Naše vnímání však ovlivňuje i paměť.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont