Lyžáky, školy v přírodě a soustředění: Jak tam jedí naše děti?

Lyžáky, školy v přírodě a soustředění: Jak tam jedí naše děti?

30.09.2019 | Myslíte si, že vaše dítě bude jíst na škole v přírodě stejně vyváženě jako ve škole? Pozor, můžete být nemile překvapeni. Spotřební koš se totiž zařízení tohoto typu netýká.

<

Na zotavovací akci je pořadatel povinen podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004, o hygieně potravin, ZoVZ, vyhláškou č. 137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, ve znění vyhlášky č. 602/2006 Sb. zajistit stravování v provozovně stravovacích služeb, které zajišťují stravování i mimo dobu konání zotavovací akce (např. restaurace, školní jídelny, menzy) a jejichž činnost je v souladu s příslušnými právními předpisy upravujícími poskytování stravovacích služeb.

Pokud je stravování zajištěno svépomocí, musí být Ve být prostory pro stravování (velký stan, skládají z jídelny, kuchyně, umývárny nádobí a skladovacího prostoru) zastřešené a zabezpečené před nepříznivými zevními vlivy. Je víc než jasné, že i suroviny musí být skladovány za podmínek stanovených výrobcem (nebo podle pravidel zákona o potravinách a prováděcích předpisů). Skladované potraviny se nesmějí ovlivňovat navzájem a nesmějí být negativně ovlivňovány zevními vlivy.

Normy se kladou u na povrch. Musejí být určené plochy pro práci s tepelně neopracovanou potravinou a tepelně opracovaným pokrmem. Mytí kuchyňského a jídelního nádobí musí být odděleno, přičemž není překvapivé, že toto nádobí lze mýt jen v pitné vodě.

Bude mít dost jídla?

„Strava má být podávána pětkrát denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). U dětí se specifickými stravovacími potřebami (např. diabetes, celiakie, nízká hmotnost) šestkrát denně.“ Na jakákoliv dietetická opatření je tedy třeba upozornit v předstihu organizátora tábora tak, aby specifický jídelníček pro dítě mohl zajistit.

Neméně důležitou otázkou je  pitný režim u dětí. Bc. Krajíčková vysvětluje: „Celodenní pitný režim je součástí poskytovaných služeb. Zpravidla se podává čaj, ovocný čaj, voda ochucená šťávou a v neposlední řadě čistá voda. Součástí snídaní a svačin jsou mléčné nápoje: kakao, bílá káva, mléko, zakysané mléko.“

Je dobré také vědět, kdo dětem na táboře vaří. Jistě může jít o dobrovolníky, jeden z týmu kuchyňského provozu by ale vždy měl být profesionál. Proč? Terapeutka potvrzuje: „Alespoň jeden z pracovníků by měl být profesionál, který ze své praxe zná příslušné předpisy a bude garantovat jejich dodržování. Jeho spolupracovníky můžou být poučení laikové.

Než tedy pošlete dítě na takový výlet zjistěte si, jak bude fungovat kuchyně, kdo se bude starat o hladký chod vydávání jídla i o to, aby suroviny byly v konečné fázi na talíři vhodně tepelně upraveny. I odbornice tyčí varovný prst: „Důvěřuj, ale prověřuj. Rozhodně doporučuji, aby se rodiče zajímali jak o sortiment, tak o množství stravy, kterou děti během školního výjezdu dostanu. Jde přeci o jejich děti a také o jejich peníze, které za stravu zaplatí.“

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

EU a Čína podepsaly dohodu o ochraně místních produktů

15.09.2020 | Krátce před začátkem videokonference lídrů institucí Evropské unie s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem podepsaly obě strany dohodu, která zajišťuje ochranu stovky potravinářských a zemědělských produktů typických pro jednotlivé země. Mezi geograficky chráněnými názvy budou například parmská šunka, irská whiskey nebo řecký sýr feta.

Proč byl dříve chléb součástí manželské smlouvy + další zajímavosti

02.09.2020 | Slovo chléb vzniklo pravděpodobně z pragermánského „hlaiba“, Slované (znali doposud jen obilnou kaši) jej převzali spolu s přípravou kynutého a pečeného chleba od Germánů. Víte ale, že býval i součástí manželské smlouvy?

Díky narozeninám své dcery dnes dovážím měsíčně 3 kamiony potahovací hmoty na dorty

16.09.2020 | Nikdy nepekla a přesto dnes vede firmu, která dodává potahovací hmotu cukrářkám po celém Česku a části Evropy. Jak vidí sladký svět Monika Grgulová, zakladatelka Dortisimo.cz?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont