Lyžáky, školy v přírodě a soustředění: Jak tam jedí naše děti?

Lyžáky, školy v přírodě a soustředění: Jak tam jedí naše děti?

30.09.2019 | Myslíte si, že vaše dítě bude jíst na škole v přírodě stejně vyváženě jako ve škole? Pozor, můžete být nemile překvapeni. Spotřební koš se totiž zařízení tohoto typu netýká.

Na zotavovací akci je pořadatel povinen podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 852/2004, o hygieně potravin, ZoVZ, vyhláškou č. 137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, ve znění vyhlášky č. 602/2006 Sb. zajistit stravování v provozovně stravovacích služeb, které zajišťují stravování i mimo dobu konání zotavovací akce (např. restaurace, školní jídelny, menzy) a jejichž činnost je v souladu s příslušnými právními předpisy upravujícími poskytování stravovacích služeb.

Pokud je stravování zajištěno svépomocí, musí být Ve být prostory pro stravování (velký stan, skládají z jídelny, kuchyně, umývárny nádobí a skladovacího prostoru) zastřešené a zabezpečené před nepříznivými zevními vlivy. Je víc než jasné, že i suroviny musí být skladovány za podmínek stanovených výrobcem (nebo podle pravidel zákona o potravinách a prováděcích předpisů). Skladované potraviny se nesmějí ovlivňovat navzájem a nesmějí být negativně ovlivňovány zevními vlivy.

Normy se kladou u na povrch. Musejí být určené plochy pro práci s tepelně neopracovanou potravinou a tepelně opracovaným pokrmem. Mytí kuchyňského a jídelního nádobí musí být odděleno, přičemž není překvapivé, že toto nádobí lze mýt jen v pitné vodě.

Bude mít dost jídla?

„Strava má být podávána pětkrát denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). U dětí se specifickými stravovacími potřebami (např. diabetes, celiakie, nízká hmotnost) šestkrát denně.“ Na jakákoliv dietetická opatření je tedy třeba upozornit v předstihu organizátora tábora tak, aby specifický jídelníček pro dítě mohl zajistit.

Neméně důležitou otázkou je  pitný režim u dětí. Bc. Krajíčková vysvětluje: „Celodenní pitný režim je součástí poskytovaných služeb. Zpravidla se podává čaj, ovocný čaj, voda ochucená šťávou a v neposlední řadě čistá voda. Součástí snídaní a svačin jsou mléčné nápoje: kakao, bílá káva, mléko, zakysané mléko.“

Je dobré také vědět, kdo dětem na táboře vaří. Jistě může jít o dobrovolníky, jeden z týmu kuchyňského provozu by ale vždy měl být profesionál. Proč? Terapeutka potvrzuje: „Alespoň jeden z pracovníků by měl být profesionál, který ze své praxe zná příslušné předpisy a bude garantovat jejich dodržování. Jeho spolupracovníky můžou být poučení laikové.

Než tedy pošlete dítě na takový výlet zjistěte si, jak bude fungovat kuchyně, kdo se bude starat o hladký chod vydávání jídla i o to, aby suroviny byly v konečné fázi na talíři vhodně tepelně upraveny. I odbornice tyčí varovný prst: „Důvěřuj, ale prověřuj. Rozhodně doporučuji, aby se rodiče zajímali jak o sortiment, tak o množství stravy, kterou děti během školního výjezdu dostanu. Jde přeci o jejich děti a také o jejich peníze, které za stravu zaplatí.“

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Masné zlepšováky: Znáte těchto 5 tipů?

15.01.2020 | Dobře a chutně upravený kus flákoty většinou vyžaduje spousty drobných fíglů. Ty začínají nákupem masa a končí „technickými“ drobnostmi, jakými jsou například navlhčené prkénko, určitá teplota vody k podlévání či krátký „odpočinek“ masa po pečení.

dm nabízí už přes 1200 produktů biopotravin

09.01.2020 | Zákazníci se o složení a původ potravin zajímají čím dál tím více. dm vychází tomuto trendu vstříc a sortiment biopotravin neustále rozšiřuje. V současné chvíli nabízí prodejny a online shop dm na 39 značek a 1200 produktů potravin, které nesou označení bio.

Studie: Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

20.01.2020 | Časté holdování brunchům, tedy snídaním, které jsou zároveň obědem, ale podle španělských vědců vede k přibírání na váze, a to i v případě, že pozdní víkendová snídaně má stejnou energetickou hodnotu jako ta v pracovním týdnu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Lednové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont