Lepší jídlo v letadle? Ano, ale jen když si ho zaplatíte

Lepší jídlo v letadle? Ano, ale jen když si ho zaplatíte

05.07.2019 | Možná, že ještě pamatujete doby, kdy v ceně letenky bylo několik chodů, welcome drink a neomezená konzumace nealkoholických nápojů. Doba ovšem pokročila a tlak na ceny palubních vstupenek se znatelně projevil. Co tedy dostanete během jednoho letu dnes?

Cestování ekonomickou třídou vám už bohužel nepřinese benefity, které bývávaly před lety standardní. Letecké společnosti šetří a nízkonákladové aerolinky bez příplatku většinou nabídnou maximálně vodu. Pokud ale letíte na delší vzdálenost, hlady neumřete. Zvlášť, pokud zvolíte některého ze zahraničních lídrů na trhu.

Za málo peněz málo muziky

Nízkonákladové linky od roku 2015 zavedly úsporná opatření s tím, že na jídlo stejně během hodinového letu není příliš času, a podávání jídla omezily na minimum. Pro hladové cestující jsou ale v nabídce snacky, které vám obsluha přinese – jen si je musíte zaplatit. Tisková mluvčí společnosti Smart Wings Group Vlaďka Dufková uvádí: „Na krátkých linkách je možné občerstvení zakoupit přímo na palubě letadla (Buy on Board koncept) z nabídky v palubním Smart Bistru. Na delších letech spojujících ČR například s Kanárskými ostrovy a Spojenými arabskými emiráty je občerstvení podáváno zdarma. Oblíbené jídlo a nápoje si může cestující objednat i předem již při nákupu letenky (nebo do 48 hodin před odletem prostřednictvím webových stránek). Pro letošní rok jsme nabídku občerstvení (Buy on Board) prodávaného na palubách letadel významně vylepšili a rozšířili, a naši cestující mohou během letu ochutnat například španělské tapas s olivami, teplý francouzský quiche, penne, paninni, bagety nebo sladký donut. Pro další rok plánujeme opět obměnu sortimentu, aby byla naše nabídka pro cestující stále zajímavá.“

Připlatit si musíte i u společnosti ČSA. „I na našich nejkratších letech si můžete vychutnat studené speciality GOURMET MENU, které pro vás připravujeme s předními českými kuchaři. Objednat si je můžete na naše linky s odletem po 10. hodině dopolední místního času, na které nasazujeme turbovrtulová letadla nebo kombinaci proudových a turbovrtulových letadel. V neposlední řadě nabízí společnost teplé menu, na výběr ze studených i teplých nápojů. Menu lze objednat během koupě letenky, případně později, díky aplikaci Moje rezervace. Na internetových stránkách společnosti také naleznete informace o výjimkách, i upozornění o tom, na kterých trasách je služba Gourmet Menu dostupná.“

Jste na dietě?

Ani v tomto případě nemusíte mít vlastní jídlo v příručním zavazadle. Na zdravotní omezení aerolinky reagují, což potvrzuje i mluvčí společnosti Smart Wings: „Na letech Smartwings i ČSA je možné přiobjednat i různé diety.  Na krátkých linkách, kde je možné občerstvení zakoupit přímo na palubě letadla,jsou k dispozici vegetariánské pokrmy – penne/ sýrová bageta. Nabízíme širokou paletu speciálních jídel přes ovocné mísy, dětská jídla, vegetariánská jídla až po stravu pro nejmenší. Navíc,na speciálních charterových letech je možné objednat Halal nebo Košer jídlo či různé druhy diet.“ 

Než koupíte letenku

Než nastoupíte do letadla, zjistěte si u cestovní kanceláře, s jakým dopravcem letíte a také to, jaké občerstvení je na vaší trase podáváno. Existuje několik druhů cateringu a jen pro informaci nejobecněji platí:

  • Pouze palubní prodejmaximálně hodinové lety po Evropě
  • Malá bagetka + jeden kelímek zdarma + palubní prodej. Platí pro lety 2 až 3 hodiny dlouhé
  • Plný servis – lety delší než tři hodiny

U některých destinací je možné, jak již je v textu zmiňováno, objednat z více druhů cateringu, proto se o nabídku vždy zajímejte u cestovní kanceláře, se kterou letíte, měli by vám poskytnout relevantní informace.

A jak je to jinde?

Pokud máte pocit, že jsou Češi opět šizeni na úkor zážitku a kvality, není tomu tak. Letecké společnosti v celém světě se snaží, na přání pasažérů, snižovat cenu letenek k absolutnímu minimu. Tedy i za cenu toho, že ze své nabídky škrtnou zbytné položky, kterou jídlo bezesporu na krátkých trasách je.

Pokud si chcete dát na palubě menu od michelinského kuchaře, leťte s Emirates Airlines, Qatar Airways nebo Etihad Airways. Samozřejmostí je menu sestavené světovým šéfkuchařem servírované na porcelánu, osobní sluha, vlastní šéfkuchař a vlastní vymoženosti, jako například otevřený bar neustále během letu k dispozici. Ovšem počítejte s tím, že pokud chcete prvotřídní servis, musíte si také letenku do první třídy zakoupit.

 

Šetří se všude a na vás, jako cestujícím, je, abyste se rozhodli, zda je pro vás cesta zároveň cílem, nebo jen přesunem z bodu A do bodu B. Pokud jste na cestě dvě hodiny, pak by vám mělo být jedno, že si během letu koupíte bagetu, nebo si vystačíte s kelímkem vody. Pokud si chcete ale let vychutnat do poslední minuty i posledního sousta, poohlédněte se po společnosti, která vám nabídne přesně to, po čem toužíte. Vaší volbou, kolik do cesty samotné chcete investovat, může totiž začít váš životní zážitek.

 

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Kůže, škrob a celerové pyré: Pravda o obsahu kuřecích nugget

10.10.2019 | Kuřecím nugetám kolikrát nelze odolat přes jakékoli diety a výživová doporučení. Přestože předsmažené kousky masa v trojobalu rozhodně nepatří do dětského jídelníčku, jen málokterý rodič maso ve tvaru zvířátek svému dítěti nikdy nekoupil. Ovšem jsou nugety a nugety. A zvlášť ty „dětské“ by možná dětem do ruky přijít ani neměly.

Na Pardubicku se muselo odebrat kefíru označení Regionální potravina, skot byl ve zhoršeném stavu

10.10.2019 | Kefír od výrobce Jana Svatošová - Mléčná farma Jehnědí na Svitavsku přišel o značku Regionální potravina Pardubického kraje. Státní veterinární správa při kontrole zjistila porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.

Ministr zemědělství: Slevy se rušit nebudou!

17.10.2019 | Slevové akce se u velkých obchodních řetězců rušit nebudou a nízkopříjmových skupin obyvatel se změny v chystané novele zákona nedotknou. Na Žofínském fóru to dnes řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Zářijové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont