Krize malých vinařů: Rušení vinařských akcí bude mít fatální následky

Krize malých vinařů: Rušení vinařských akcí bude mít fatální následky

02.04.2020 | Čím menší je vinařství, tím víc na něj dopadají opatření vlády spojená s pandemií koronaviru. Výpadky v odbytu ale pociťují všichni. Vyplynulo to z vyjádření různě velkých výrobců vína pro ČTK.

Nejméně zasažena jsou vinařství, která své výrobky dodávají do obchodních řetězců, což platí o většině největších výrobců. Přestože jejich vína se prodávají i v momentálně uzavřených vinárnách, restauracích a třeba hotelích, podíl na celkových tržbách z nich není tak velký. "V prvních třech týdnech v březnu nám zatím prodeje klesly přibližně o třetinu. Nakonec to bude za celý březen více, ale dokud bude odbyt do obchodů, vydržíme," uvedl Pavel Vajčner, generální ředitel Znovínu Znojmo, který je jedním z největších výrobců vína v zemi.

Pokles prodeje o deset až 15 procent sledují i Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice. Ačkoli jde o velkého výrobce, výpadek prodejů hrozí kvůli omezení turistického ruchu. "Loni už v březnu bylo hezky a lidé často jezdili na víkendové výlety do Lednicko-valtického areálu a nakupovali přímo ve vinařství. Výpadek tohoto přímého prodeje nás zasáhne určitě, zatím nevíme, jak moc," uvedl marketingový ředitel Chateau Valtice David Šťastný.

Rušení akcí je devastující

Rušení vinařských akcí a omezení turistického ruchu ale tvrdě dopadá na malá a nejmenší vinařství. "Prodej ve vinotéce u vinařství jsme zrušili, odbyt tam není takový, aby si na sebe při současné situaci jeden zaměstnanec navíc vydělal. Nejhůř nás ale postihne rušení pravidelných vinařských akcí, kterých jsme se účastnili, i výpadek ochutnávek s ubytováním, které rozšiřovaly řady našich zákazníků," uvedla vedoucí marketingu a prodeje vinařství Baraque z Velkých Pavlovic.

Vinařství, která nedodávají do obchodních řetězců, se snaží řešit výpadek prodejů do restaurací či hotelů přímým prodejem stálým zákazníkům i nabídkou přes e-shopy. "Gastro tvořilo 95 procent našeho prodeje, privátních zákazníků máme velmi málo. Snažíme se tedy o sobě dát vědět a posílit prodej přes e-shop," uvedl Roman Fabig, majitel vinařství z Hustopečí na Břeclavsku.

Nejtvrdší ranou je pro malé vinaře z vinařských obcí zrušení oblíbených akcí, jako jsou otevřené sklepy. Při nich do vesnice přijedou až tisíce lidí, kterým místní vinaři mohou prodávat víno přímo ze sklepa. Otevřené sklepy se obvykle konají v jarním a podzimním termínu, obcemi navíc procházejí vinařské cyklostezky, které také v létě podporují odbyt těch nejmenších výrobců.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Proměny jídelních lístků: Proč už v nich nenajdete Hraběnčino tajemství ani Pytlákův měšec?

26.05.2020 | Čtením jídelního lístku strávíme podle výzkumů 109 vteřin. Tedy dnes. Ještě nedávno byly ale menu tlustší než Shakespearovo romány a občas je připomínaly i svým obsahem. Od Romeova překvapení, Hraběnčiných prsíček, případně Pytlákova měšce jsme se ale naštěstí již dokázali posunout až k překvapivému minimalismu, a tak jsme se opět přirozeně vrátili k trendu, který byl žádoucí už v 18. století.

Itálie? To není pytlíková sýrová omáčka! Podle čeho poznat dobrou italskou restauraci?

25.05.2020 | Italská kuchyně je jednoduchá a chutná, převážně založená na sezónnosti. Na to ovšem někteří výrobci, tvůrci receptů nebo provozovatelé restaurací patrně zapomněli. Regály se plní nejrůznějšími polotovary na italský způsob, které Italové z duše nenávidí, a v některých provozovnách vám na těstoviny s klidným srdcem dají i pytlíkovou omáčku. Tak takhle tedy ne!

Jak jogurt dobyl svět a proč znali Radlickou mlékárnu hned ve 14ti zemích?

22.05.2020 | Každý už dnes ví, že jogurty by měly být jedním ze základních pilířů zdravého jídelníčku už jen protože obsahují hodné bakterie, které revitalizují střevní mikroflóru, harmonizují zažívání a podporují imunitní systém. Ještě dávno před tím, než se však živými kulturami začali zabývat vědci, je používal k léčbě zažívacích obtíží i felčar tureckého sultána a říká se, že kozím jogurtem vyléčil i krále Františka I.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont