Korona udeřila i na tradiční aukci ryb v Tokiu. Vykupovalo se za historicky nejnižší ceny

Korona udeřila i na tradiční aukci ryb v Tokiu. Vykupovalo se za historicky nejnižší ceny

05.01.2021 | Za 20,8 milionu jenů (4,3 milionu Kč) se letos na tradiční novoroční aukci ryb v Tokiu prodal tuňák vážící 208 kilogramů. Jedná se o podstatně nižší částku, než za jakou byli obří tuňáci vydraženi v minulých letech, uvádí agentura Reuters.

<

Loni koupil majitel řetězce suši restaurací Kijoši Kimura na novoroční dražbě 276 kilogramů vážícího tuňáka za 193 milionů jenů (přes 40 milionů Kč). Rekordu bylo dosaženo předloni, kdy stejný kupec získal 278kilogramového tuňáka za 334 milionů jenů.

Společnost Kiyomura, v jejímž čele Kijoši Kimura stojí, uvedla, že letos nechtěla příliš zvyšovat nabídku z obavy, aby její restaurace v době koronavirové krize nezaplavilo velké množství zákazníků. Vysoké nabídky za tuňáky špičkové kvality totiž pravidelně poutají značnou pozornost médií, napsala agentura Reuters.

Japonská vláda v pondělí uvedla, že kvůli šíření koronaviru zvažuje vyhlášení stavu nouze v metropoli Tokiu a okolních provinciích. Japonsko, které má více než 126 milionů obyvatel, zaznamenalo za poslední den 4670 nových nákaz, což je dosavadní rekord.

Aukce se konala na novém rybím trhu v Tokiu, který nahradil vyhlášený rybí trh Cukidži, největší rybí trh na světě, který vznikl v roce 1935. Rybí trh se v roce 2018 přesunul do nové lokality v Tojosu, kde dříve stávala plynárna, kvůli budování lepší infrastruktury před letní olympiádou, která byla plánována na rok 2020 a odložena na letošek.

Cena zaplacená za kilogram ryby na novoroční aukci neodpovídá skutečné hodnotě rybího masa. První aukce v novém roce je spíše propagační akcí a velkoobchodníci a majitelé suši restaurací při ní obvykle platí za největší a nejlepší ryby obrovské částky, které neodpovídají běžné ceně.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Prezidentka PK ČR: Novela týkající se podílu tuzemských potravin je nešťastná

21.01.2021 | Už příští rok mají prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních povinnost prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Proti novele se však staví prezidentka potravinářů Dana Večeřová.

Země EU vyzvaly ČR, aby si rozmyslela kvóty na potraviny

20.01.2021 | Osm zemí Evropské unie prostřednictvím dopisu předsedovi sněmovního zemědělského výboru Jaroslavu Faltýnkovi (ANO) vyjádřilo výhrady vůči zvažovaným kvótám na vybrané české základní potraviny, o kterých by mohla dnes rozhodovat Sněmovna.

Kotouč neprošel, rostlinné "maso" se smí pořád nazývat masem

19.01.2021 | Ačkoli se na úrovni Evropské Unie i naší země řeší již několik let problematika dvojí kvality potravin z hlediska možného klamání spotřebitele, prostor pro klamání spotřebitele vytváří i sama legislativa Evropské Unie. Mimo jiné rozdílným přístupem k názvosloví celých skupin potravinářských výrobků, konkrétně výrobků živočišného původu, které jsou nahrazovány rostlinnými analogy.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont