Kontroly prasat

Kontroly prasat

22.07.2010 | O účinnosti státního veterinárního dozoru svědčí, že se do tržní sítě nepropustí nic závadného. Na jatkách inspektoři prověřují jatečná zvířata česká, moravská či slezská, ale i jatečná zvířata ze zemí EU.

<

O pečlivosti našeho dozoru svědčí následující údaje: Za uplynulých 12 měsíců (od července 2009 do července 2010) bylo vyšetřeno 156 prasat s podezřením na tuberkulózu, která byla dovezena na jatky v ČR ze zemí EU. Z toho bylo 107 zvířat pozitivních na Mykobakteria (105 Mycobacterium avium subsp. hominisuis a 2x Mycobacterium avium subsp. avium) - 78 prasat pocházelo z Francie, 29 z Německa. Zabaveno a zlikvidováno tedy bylo: 20 hlav, 131 střev a žaludků, a 8 celých prasat.

Pokud se TBC prokáže jen v jedné mízní uzlině nebo jednom orgánu, zabaví se pouze příslušná část těla, pokud se TBC prokáže na více místech těla, zabaví se celé tělo.

Mycobacterium avium je sice přenosné na člověka, nicméně se nejedná o lidskou tuberkulózu (tj. Mycobacterium tuberculosis).

Z uvedených skutečností lze vyvodit, že to je dobrá zpráva pro zákazníky. Jsou chráněni veterinárním dozorem, který při vyšetření na jatkách prověří každé jatečné zvíře.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Čokoláda má svátek! Tak na zdraví

13.09.2020 | Dnes je Mezinárodní den čokolády, víte to? Připomeňme si tedy, odkud se vzala, v čem je její přínos a jak vybírat tu kvalitní.

Někdo to rád čokoládové. Tipy, jak nechat namlsat tělo i duši

14.09.2020 | Včera oslavila čokoláda svůj svátek - 13. září je každoročně Mezinárodním dnem čokolády. Každý z nás, kdo jí má rád ale ví, že žádný speciální den nepotřebujeme - protože na mlsání se hodí všech 365 dní v roce. A tady jsou tipy, jak si užijete ještě víc!

Nákupní panika se nekoná, lidé ale upřednostňují online obchody

17.09.2020 | Internetové supermarkety Košík.cz a Rohlik.cz sledují od konce prázdnin zvýšený zájem o své služby. Vyšší poptávka se se začátkem školního roku podle nich dala čekat, na růst počtu nákupů mají ale vliv i zpřísňující se opatření proti koronaviru. Současný stav se však podle prodejců nedá srovnávat se situací na jaře, kdy lidé uskutečňovali nákupy na hranici paniky.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont