Kokosová voda je jako krevní plasma, dodává tělu elektrolyty

Kokosová voda je jako krevní plasma, dodává tělu elektrolyty

15.11.2019 | Vnitřní šťáva slouží jako výživa ořechu, proto obsahuje řadu živin a látek, které prospívají jak rostlině, tak lidskému organismus. Bohatá je zejména na draslík a sodík, v menší míře obsahuje ale i železo, vápník, hořčík, fosfor, měď, vitamin B a C. Přes svou sladkou chuť má jen malé množství sacharidů a kalorií.

<

Thajci popíjejí kokosovou vodu klidně jen jako osvěžující nápoj, ale využívá se i pro svůj diuretický účinek v případě ledvinových kamenů, při střevních infekcích, průjmech a horečnatých onemocněních, na pálení žáhy i při kožních chorobách. „WHO ji doporučuje jako alternativu orální dehydratace vzhledem k nízkému obsahu soli a glukózy,“ uvádí na svém webu Informační centrum bezpečnosti potravin.

Kokosová voda si získává oblibu kvůli příjemné chuti, se kterou lze dodržovat pitný režim, i když vám obyčejná voda nechutná, a na druhou stranu nechcete pít přeslazené džusy a limonády, proti kterým je kokosová voda rozhodně menším zlem. Holdují jí i sportovci, kteří oceňují její izotonické vlastnosti. Kokosová voda má stejnou osmolaritu jako vnitřní prostředí lidského organismu, proto se živiny z nápoje rychle vstřebávají do krve. Při sportu je žádoucí právě zvýšený příjem sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku, které jsou nezbytné pro svalovou práci, ale prospívají i při následné regeneraci svalů.

Pro svou schopnost rychle doplit živiny a rovněž rychle hydratovat je oceníte, i když se v létě výrazněji potíte či cítíte se unaveně. Trápí-li vás vysoký tlak nebo nemoci oběhové soustavy, mohlo by být pití kokosové vody prospět i vám. Podle ájurvédské medicíny napomáhá kokosová voda ředit krev a předchází infarktu i mrtvici. Těhotné ženy ji zas pijí proto, že má tlumit nevolnosti a pomáhat zbavit tělo zavodnění.

Jako lokální plodina je mladý kokos v Thajsku k dostání čerstvý a za přijatelnou cenu. Jste-li tam na dovolené, dejte si ho klidně každý den – na žízeň, pro zdraví a také proto, že tak dobrý ho jinde neochutnáte. V mladém kokosu najdete od 200 ml do 1 litru vody, čím je zralejší, tím menší objem tekutina zaujímá. V Česku koupíte spíše mladé kokosy, ve kterých je maximálně kolem 300 až 400 ml tekutiny, za jeden kokos přitom zaplatíte kolem osmdesáti korun. I když si zachovává stále dost draslíku i sodíku – draslíku má 250 mg/100 g, sodíku 42 ml/100 g, s ohledem na cenu je levnější dát si pro zvýšení draslíku obyčejné brambory, banán nebo čočku, sodíku míváte rovněž dost díky častému zastoupení soli v potravinách.

V Česku narůstá rovněž riziko, že koupíte kokos již zkažený. „Kazí se velmi rychle, a to působením polyfenoloxidázy a peroxidázy a kvůli rychlému nástupu kvašení,“ varuje Informační centrum bezpečnosti potravin. Voda v něm pak ztrácí svou čirou barvu, dužina růžoví až hnědne a začíná zapáchat. I proto na zdejším trhu seženete spíše kokosovou vodu zpracovanou. To ale znamená většinou pasterovanou, tedy ochuzenou o většinu živin, přirozenou chuť i vůni. Tu poté nahrazují přidaný cukr a aromata. Stačí se podívat na balení různých produktů v regálech obchodů, některé obsahují až 10 g přidaného cukru na 100 ml nápoje.

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Pozor, tyto cukrovinky mohou zadusit dítě!

22.09.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před dvěma šaržemi nebezpečných želé cukrovinek původem z Vietnamu. Obsahují látku, která může při neopatrné konzumaci nabobtnat. V minulosti to vyústilo v několik případů úmrtí dětí na následky zadušení, uvedl dnes v tiskové zprávě za SZPI Marek Bartík.

Rýže čelila kritice, že upevňuje rasové stereotypy

24.09.2020 | Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek změní název na Ben´s Original, informuje na svých internetových stránkách britská BBC. Výrobce rýže, americký potravinářský koncern Mars Food, tyto změny slíbil už v červnu v souvislosti s celosvětovými protesty kvůli rasismu a policejní brutalitě.

Běžte si natrhat, ale bezpečně

19.08.2020 | Prázdninové období je v naší zemi tradičně spojeno se sběrem a konzumací lesních plodů a kdo může, měl by této příležitosti využít. Je to totiž možnost svým způsobem ve světě ojedinělá – v řadě evropských zemí je sběr lesních plodů regulován nebo téměř zakázán.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont