Když superpotraviny zas tak super nejsou...

Když superpotraviny zas tak super nejsou...

17.07.2020 | Plody kustovnice čínské, jinak také goji, prý mají magické vlastnosti a ty je řadí do kategorie superfoods. Zažívají boom, o tom žádná. Zaslouží si ale vůbec místo na výsluní? Složitá otázka i pro řadu odborníků...

<

Ještě před pár lety je skoro nikdo neznal, dnes jsou trendovou záležitostí, za kterou spotřebitelé  utrácejí neúměrně vysoké peníze. Mají obsahovat super vysoké koncentrace zdraví prospěšných látek. Jak se ale ukazuje, patří zároveň i mezi problémové potraviny. 

Goji se v tradiční čínské medicíně používá již více než 2000 let. Obsahují velké množství antioxidantů, které chrání tělo před poškozením volnými radikály, najdeme v nich i 11 esenciálních aminokyselin, což je mnohem více než v jiných bobulích. V jedné hrsti najdete například 150 % denní doporučené dávky vitamínu A, 84 % denní doporučené dávky mědi, 75 % denní doporučené dávky selenu, 52 % železa, 27 % vitamínu C. Goji navíc obsahují i bílkoviny a vlákninu, takže podporují zažívání a regulují pocit hladu.

Druhá strana mince

Otočme ale list. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce před plody kustovnice čínské opakovaně varují. U předmětné potraviny prokázala laboratorní analýza přítomnost pesticidu carbofuran v mnohonásobně překročeném limitu. Carbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky jej EU od r. 2008 zakázala.

Carbofuran je nervový jed, je toxický (toxicita je schopnost chemických látek působit na živé organismy nepříznivě – toxicky) při vdechnutí a při požití. Pro člověka může být smrtelná dávka odpovídající čtvrtině čajové lžičky. Takové množství se sice v plodinách nemůže objevit, nicméně je patrné, že superúčinky mohou jednoduše přijít vniveč. 

Navíc... národní ani evropská legislativa s termínem superpotravina nepracuje. Jde o zvykové označení a z jeho po užití nelze dovozovat - a tedy ani vymáhat - žádné zákonem definované vlastnosti potraviny. 

Proč superfoods táhne?

Motivace výrobců a prodejců potravin nabídnout zákazníkům „něco extra“ je jednoznačná - zisk. Dřívě byly takto označovány i obyčejné banány. Byly vyzdvihovány jejich příznivé účinky a byly doporučován jako lék na celiakii. Skutečný boom ale zažily „superpotraviny“ až na prahu 21. století, kdy se více rozšířily různě obohacené potravinářské výrobky slibující pozitivní vliv na zdraví. 

Přitom máme superfoods plnou náruč i u nás. Jen je takto nenazýváme. Namísto acaí si můžete natrhat borůvky nebo ostružiny. Je prokázáno, že borůvky chrání tělo před infekcemi, mají blahodárný účinek na naše oči, a také například pomáhají udržovat optimální hladinu hladinu cholesterolu v krvi. A tak bychom mohli pokračovat ještě dál. Rezervoárem zdraví prospěšných látek je i růžičková kapusta, křen, medvědí česnek, slunečnicová semínka, vlašské ořechy nebo rakytník. Cena je výrazně nižší a vzhledem k tomu, že pořídíte tyto výspěstky i 100% české, můžete mít jistotu, že žádné pesticidy a těžké kovy neobsahují, neb česká legisltiva má daleko přísnější limity. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Ocet: Do salátu, ale i jako čistič oken

04.08.2020 | Lidstvo znalo ocet zřejmě již před 10 000 lety. Ve starém Babylonu byl ocet vyráběn ještě z datlových palem nebo datlového medu, dnes jsou obvyklé zcela jiné druhy. Kterým nejlépe ochutit salát a který si zase poradí se zápachem z chladničky?

Vysoké teploty zvířatům nesvědčí, varují veterináři

07.08.2020 | Současné vysoké teploty mohou negativně ovlivnit pohodu a zdraví zvířat, proto Státní veterinární správa (SVS) vyzývá chovatele, aby dodržovali s tím spojené důležité zásady. Chovatelé hospodářských i zájmových zvířat by měli věnovat svou pozornost především zajištění dostatečného napájení v chovech a také větrání a chlazení.

Servíruje se zdraví i pohoda. Jíte tyto potraviny?

05.08.2020 | Psychická rovnováha, kvalitní spánek, pocit únavy... To všechno mohou ovlivnit potraviny, které konzumujete. Nezapomínejte proto, že zdraví i pohoda začínají u jídelního stolu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont