Káva a škodlivá? Výzkumy mluví jasně!

Káva a škodlivá? Výzkumy mluví jasně!

19.10.2021 SHUTTERSTOCK

Pití kávy může být zdravé, ale také nemusí. Zatímco některé studie doporučují její konzumaci jako prevenci před některými onemocněními, existují i doklady opačné, tedy že nadměrný přísun hořkého černého moku jiná onemocnění spouští. Jak se orientovat ve změti protichůdných informací?

O tom, jestli je pití kávy zdravé nebo ne, existuje mnoho výzkumů. Mají však společný bod – z každé vědecké práce vychází jediný výsledek a to, že existuje pouze její zdravé a nezdravé množství.

Kofein: škodí nebo prospívá?

Káva obsahuje kofein. Ve 100 gramech je ho asi 40 miligramů. Jak uvádí Česká zdravotní a průmyslová pojišťovna, doposud existuje na 19 tisíc vědeckých výzkumů kávy, které došly k závěru, že obsažený kofein v kávě nepatří na seznam látek, které vyvolávají závislost. Kofein má sice povzbudivé a stimulační účinky na centrální nervový systém, jeho přiměřené množství však celkovému zdraví spíše prospívá. Při pití kávy se například vdechují aromatické látky, což působí příznivě při astmatu, protože se uvolňuje svalstvo. Kofein se tak proto dostal i do řady léčebných přípravků na zmírnění astmatu.

Jeden až tři šálky denně

Z řady vědeckých prací vychází, že optimální je konzumace jednoho až tří šálků denně. Pak káva může snižovat riziko cukrovky. To ostatně potvrdil i tým vědců z Harvardu. Tato studie mimochodem prokázala i snížení rizika Parkinsonovy choroby dokonce o 80 procent. Přiměřené množství kávy prý může podle vědců také chránit ženy před druhým nejčastějším typem karcinomu prsu, stejná harvardská studie totiž říká, že pokud ženy pijí tři šálky kávy denně, mohou snížit riziko rakoviny prsu o 40 procent.

Ruku na srdce, nebo kávu na srdce?

V tom, zda káva a obsažený kofein představuje rizika pro osoby trpící srdečními onemocněními, vědci zatím zcela jasno nemají. Přiklánějí se však k tezi, že jde o přežitý mýtus. Kofein sice zvyšuje krevní tlak, ne však tak dramaticky, aby se mu lidé s kardiovaskulárními potížemi museli vyhýbat. Že by se rozumné popíjení kávy podílelo na riziku infarktu žádná vědecká práce navíc ani nedokázala. Vědci ze Západoaustralského institutu pro zdravotní výzkum naopak považují jeden až tři šálky denně za prevenci proti kardiovaskulárním chorobám a diabetu 2. typu.

Mýtus starý desítky let vyvracejí i kardiochirurgové. Ti na stránce, která sdružuje odborníky z oboru kardiochirurgie (kardiochirurgie.cz), prezentovali závěr z posledního setkání Evropské společnosti pro hypertenzi. Píše se zde, že pití kávy je spojeno s malým, ale statisticky významným poklesem krevního tlaku a srdeční frekvence. Francouzští vědci zpětně zkoumali údaje více než 176 tisíc pacientů ve věku od 16 do 95 let. V drtivém procentu případů se ukázalo, že konzumace kávy ovlivňuje krevní tlak a srdeční frekvenci příznivě. Francouzští lékaři se domnívají, že za příznivé působení kávy na krevní tlak a srdeční frekvenci odpovídají flavonoidy. Tyto látky, kromě dalších svých předností, působí jako tzv. vazorelaxancia, udržující pružnost tepen a usnadňující jejich rozšíření.

Dobrá pro játra

Rozumné pití kávy má i pozitivní účinky na játra, zamezuje prý riziku cirhózy jater. Díky kávě se může pravděpodobnost onemocnění snížit až o 84 procent, a to i u těch, kteří pijí čtyři i pět šálků denně. Káva navíc se o 40 procent snižuje i riziko vzniku rakoviny jater, což je třetí nejčastější typ rakovinného onemocnění. Příznivé účinky kávy na játra shrnul nezávisle na tomto výzkumu v plzeňském rozhlase i MUDr. Václav Hejda z I. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Ten řekl, že káva je jedním z nejlepších prostředků pro ochranu jaterních funkcí, brání fibróze jater a zpomaluje progresi chronického jaterního onemocnění.

Život v pohodě

Existují i výzkumy, které pravidelnému popíjení jednoho až tří šálků denně přisuzují snížené riziko depresí. Dokázaly to například výsledky studie Harvardské univerzity z roku 2011. U zkoumaného vzorku osob se snížilo riziko rozvoje psychického onemocnění o 20 procent. Káva podle některých závěrů vědeckých pracovníků i prodlužuje život, také o dvacet procent. To je však patrně dáno tím, že před vznikem některých nemocí, jež život výrazně zkracují, zároveň chrání. Dlouhodobá studie na 420 260 lidech ukázala, že její participanti ve věku 50 až 71 let se vyvarovali rizika předčasného úmrtí.

Hlavně nic nepřehánět

O tom, že je potřeba najít správnou míru konzumace kávy informovali i vědci z University of South Australia. Ti totiž v červenci letošního roku prozkoumali vliv nadměrného pití kávy na zdraví mozku a srdce, při němž zjistili, že vysoká spotřeba kávy je spojena s menším celkovým objemem mozku a zvýšeným rizikem rozvoje demence. Studie prováděná mezinárodním týmem v Austrálii hodnotila účinky kávy na mozek mezi 17 702 účastníky ve věku 37 až 73 let. Ukázalo se, že ti, kteří vypili více než 6 šálků denně, měli o 53 procent vyšší riziko vzniku demence.

Ne pro všechny

Ačkoli všechny výzkumy mluví ve prospěch kávy, je-li konzumována v doporučeném množství, existují i výjimky. S kávou by měli být opatrní lidé, kteří trpí poruchami spánku. Ti by měli vypít poslední šálek kávy ve dvě hodiny odpoledne, aby se kofein v těle stihl odbourat. Méně kávy by také měly pít osoby, u nichž se objevují chronické bolesti hlavy a migrény. Kofein může být jejich spouštěčem. Ačkoli pití kávy ovlivňuje psychiku spíš pozitivně, bylo taktéž vydáno doporučení pro tu skupinu obyvatel, která trpí panickou atakou. Horní hranice pro pití kávy u nich byla stanovena na dva šálky. Tři a více šálků denně mohou úzkosti naopak vyvolávat. Pro všechny pak platí pravidlo, že vedle kávy je potřeba pít dostatečné množství vody.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vědci zjistili: Expanze hrabošů souvisí se suchou zimou

26.11.2021 | V posledních letech se lesníci stále častěji setkávají s tím, že hraboši ohryzávají kůru stromů nejenom v zimě, kdy je nedostatek potravy, ale také v průběhu vegetační sezóny. Pro jejich nezvyklé chování až doposud chybělo vysvětlení. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zkoumali tento jev na dvou lokalitách v Česku. Zjistili, že za letními ohryzy stojí nejenom přemnožení hrabošů, ale také klimatická změna a suché zimy.

Nakupujete dárky na eshopu? Nevadí! I toto zboží máte právo vrátit

23.11.2021 | Kdo by neznal a někdy nevyužil možnost nakoupit v internetovém obchodě. Z pohodlí domova a v kteroukoliv denní či noční hodinu objednáte, zboží rovnou zaplatíte a už jen čekáte na jeho doručení, případně na výzvu k osobnímu odběru. Ale co když objednaná věc ve skutečnosti nevypadá jako na fotce nebo nemá deklarované vlastnosti? Je možné ji vrátit a požadovat zpět peníze? A nevadí, že je vyzkoušená?

Proč potřebujete sledovat FAO? Koupě rybky bez rizika

03.11.2021 | Znečištění moří a oceánů neustále roste, a z některých lokalit, například z Baltického moře, by se snad ani některé vylovené ryby konzumovat neměly. Ne každý přitom ví, že destinace, odkud mořská produkce pochází, musí být povinně uváděna na obalech produktů z ryb, a to prostřednictvím kódů FAO.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont