Karlovy Vary chtějí být městem bez kouře

Karlovy Vary chtějí být městem bez kouře

12.06.2019 | Karlovy Vary chtějí být "městem bez kouře". Hodlají přesvědčovat kuřáky, aby přestali, a těm, kteří to nezvládnou, umožní používat alternativy cigaret, například zahřívaný tabák.

Podle předsedy karlovarské sekce Asociace hotelů a restaurací ČR Jana Kroniky by hlavním prostředkem kampaně měla být osvěta. Ale v hotelech a restauracích, které jsou dnes striktně nekuřácké, by mohlo být umožněno půjčit si a používat náhražky cigaret. Pilotně se do této akce zapojily v lázeňském městě hotely Imperial nebo Čajkovskij.

Podle Kroniky by o této možnosti měli klienti hotelů vědět dopředu. "Každé zařízení, ať restaurace nebo hotel, to bude mít na webových stránkách, budou to vědět i cestovní kanceláře. "A klient, který přijede, bude mít osvětu hned na recepci nebo u obsluhy restaurace. Budou tam prospekty. Aby kuřák, který k nám přijde, si mohl tuto alternativu vyzkoušet," uvedl Kronika.

Primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) řekla, že Karlovy Vary chtějí být zdravějším a úspěšnějším městem a inspirací pro Českou republiku i města v dalších zemích. "Rádi bychom se zaměřili na centrum města, více bychom chtěli dohlížet na to, aby se nekouřilo na kolonádách nebo v parcích. A doufám, že se k tomu připojí hotely a restaurace a že tím podpoříme osvětu, aby všichni pochopili, že nahradit kouření cigaret nějakou alternativou je vhodnější," řekla. Pfeffer Ferklová dodala, že ještě v době, kdy byla ředitelkou Grandhotelu Pupp, nabídla tuto alternativu zaměstnancům a velká část se klasických cigaret vzdala.

Zahřívací tabák nikomu nevadí

Partnerem města a hotelů je Philip Morris, tabáková firma, která už několik let v ČR prodává zahřívaný tabák. Na českém trhu zahřívaný tabák nabízí i British American Tobacco. "Je zřejmé, že ambice života bez cigaret a bez kouře se neobejde bez spolupráce soukromého a veřejného sektoru," doplnil ředitel komunikace Philip Morris ČR Petr Šebek.

Po zavedení protikuřáckého zákona bylo zakázáno kouření ve všech restauracích, na některých veřejných prostranstvích či ve veřejných budovách. Některé stravovací provozovny ale v poslední době umožňují, aby zákazníci uvnitř používali elektronické cigarety či právě zahřívaný tabák. Podobně by tomu mohlo stále více být i v Karlových Varech.

Místo cigarety náplast?

Podle lékařů je nejméně škodlivý čistý nikotin z lékárny, tedy třeba náplasti. Rizikovější jsou elektronické cigarety. Ještě o něco větší riziko vzniku chorob je u zahřívaného tabáku. Na českém trhu jsou dva produkty, a to iqos a glo. "Nechci použít slovo, že jsou zdravější. To nejsou. Méně rizikové než kouření ale určitě ano," uvedla koncem května lékařka Evra Králíková z centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Běžná cigareta hoří při teplotě vyšší než 600 stupňů Celsia, zahřívané tabákové náplně se zahřívají na zhruba poloviční teplotu, což podle výrobců znamená menší zdravotní rizika a nižší emise ve srovnání s klasickými cigaretami.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Privátky BILLY porazily ve Volbě Spotřebitelů i ostřílené stálice

14.06.2019 | Společnost BILLA zabodovala v letošní anketě Volba spotřebitelů 2019, kde získala hned několik ocenění. Šest z nominovaných produktů napříč privátními řadami byly zvoleny novinkami roku 2019 v několika kategoriích, ocenění si odnesly výrobky privátních značek BILLA, BILLA Premium, Clever A FREE.

Překyselení organismu: Skutečná hrozba nebo jen nafouknutá bublina?

07.06.2019 | Informace o tom, co všechno nám způsobuje překyselený organismus, se na nás valí z každého koutu. Únava, špatné spaní, bolesti svalů nebo hlavy jsou ještě zanedbatelné, hrozící rakovinu už ale považujeme za zbytečný alarm. Není to zase tak, že si chce někdo na starosti o naše zdraví přihřát kašičku?

Namíchejte si letní drink. Máme tipy přímo od barmana

13.06.2019 | Přineste si kousek exotiky domů a vychutnejte si koktejly inspirované teplými letními večery, které jsou jako stvořené pro chvíle ve dvou i posezení s blízkými pod širým nebem.

Vychází červnový CZ TEST

V prodeji již od 27. 5.