Karlovy Vary chtějí být městem bez kouře

Karlovy Vary chtějí být městem bez kouře

12.06.2019 | Karlovy Vary chtějí být "městem bez kouře". Hodlají přesvědčovat kuřáky, aby přestali, a těm, kteří to nezvládnou, umožní používat alternativy cigaret, například zahřívaný tabák.

Podle předsedy karlovarské sekce Asociace hotelů a restaurací ČR Jana Kroniky by hlavním prostředkem kampaně měla být osvěta. Ale v hotelech a restauracích, které jsou dnes striktně nekuřácké, by mohlo být umožněno půjčit si a používat náhražky cigaret. Pilotně se do této akce zapojily v lázeňském městě hotely Imperial nebo Čajkovskij.

Podle Kroniky by o této možnosti měli klienti hotelů vědět dopředu. "Každé zařízení, ať restaurace nebo hotel, to bude mít na webových stránkách, budou to vědět i cestovní kanceláře. "A klient, který přijede, bude mít osvětu hned na recepci nebo u obsluhy restaurace. Budou tam prospekty. Aby kuřák, který k nám přijde, si mohl tuto alternativu vyzkoušet," uvedl Kronika.

Primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) řekla, že Karlovy Vary chtějí být zdravějším a úspěšnějším městem a inspirací pro Českou republiku i města v dalších zemích. "Rádi bychom se zaměřili na centrum města, více bychom chtěli dohlížet na to, aby se nekouřilo na kolonádách nebo v parcích. A doufám, že se k tomu připojí hotely a restaurace a že tím podpoříme osvětu, aby všichni pochopili, že nahradit kouření cigaret nějakou alternativou je vhodnější," řekla. Pfeffer Ferklová dodala, že ještě v době, kdy byla ředitelkou Grandhotelu Pupp, nabídla tuto alternativu zaměstnancům a velká část se klasických cigaret vzdala.

Zahřívací tabák nikomu nevadí

Partnerem města a hotelů je Philip Morris, tabáková firma, která už několik let v ČR prodává zahřívaný tabák. Na českém trhu zahřívaný tabák nabízí i British American Tobacco. "Je zřejmé, že ambice života bez cigaret a bez kouře se neobejde bez spolupráce soukromého a veřejného sektoru," doplnil ředitel komunikace Philip Morris ČR Petr Šebek.

Po zavedení protikuřáckého zákona bylo zakázáno kouření ve všech restauracích, na některých veřejných prostranstvích či ve veřejných budovách. Některé stravovací provozovny ale v poslední době umožňují, aby zákazníci uvnitř používali elektronické cigarety či právě zahřívaný tabák. Podobně by tomu mohlo stále více být i v Karlových Varech.

Místo cigarety náplast?

Podle lékařů je nejméně škodlivý čistý nikotin z lékárny, tedy třeba náplasti. Rizikovější jsou elektronické cigarety. Ještě o něco větší riziko vzniku chorob je u zahřívaného tabáku. Na českém trhu jsou dva produkty, a to iqos a glo. "Nechci použít slovo, že jsou zdravější. To nejsou. Méně rizikové než kouření ale určitě ano," uvedla koncem května lékařka Evra Králíková z centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Běžná cigareta hoří při teplotě vyšší než 600 stupňů Celsia, zahřívané tabákové náplně se zahřívají na zhruba poloviční teplotu, což podle výrobců znamená menší zdravotní rizika a nižší emise ve srovnání s klasickými cigaretami.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Kočičí kavárny přibývají rychleji než májová koťata, ale co hygiena?

20.08.2019 | Popularita podniků, kde se můžete osvěžit skvělou kávou a navíc se pomazlit s desítkami koček, raketově stoupá. Ale je v pořádku mít v kávě nebo dortu trs kočičích chlupů?

Mobilní aplikace, které přijdou vhod při nakupování

19.08.2019 | Moderní technologie nám ulehčují život na každém kroku a i ve světě potravin existuje mnoho aplikací, které stojí minimálně za pozornost. Tady je náš redakční výběr, díky kterému se můžete snadněji orientovat v kvalitě výrobků, chytře ušetřit a dobře se najíst...

Veterináři prokázali výskyt svalovce u divočáka, platí mimořádná veterinární opatření

01.08.2019 | Veterináři po zhruba půl roce znovu zaznamenali výskyt parazita svalovce (Trichinella) u divokého prasete uloveného v Bystřici pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Poslední obdobný nález byl zaznamenán na sklonku loňského roku na Frýdlantsku v Libereckém kraji. ČTK to dnes sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Tělo nakaženého divočáka bylo zlikvidováno.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Srpnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont