Kapři mohou léčit lidské srdce

Kapři mohou léčit lidské srdce

28.05.2010 | Máte vysoký cholesterol? Možná vám už brzy pomohou kapři. Vědci ve spolupráci s lékaři totiž zjistili, že díky speciálním krmným směsím může být jejich maso mimořádně zdravé. Zatím zkoumají první stovky takto odchovaných ryb a první klinické zkoušky vypadají mimořádně nadějně.

I přes pozitivní výsledky klinické studie a podporu ministerstva zemědělství a Evropské unie se zdraví kapři na talířích běžných konzumentů hned tak neobjeví. Podle rybářů by se v prodejní síti mohli ocitnout nejdřív za dva roky.

Kapři mohou léčit lidské srdcePrvní výsledky klinického výzkumu ukázaly nečekané zlepšení zdravotního stavu skupiny pacientů. „Zatím se zdá – jsou to jen předběžné výsledky – že rybí maso obohacené ve stravě kapra o omega-3 mastné kyseliny má výrazně lepší efekt na tuky v krvi člověka,“ uvedla Věra Adámková z oddělení preventivní kardiologie IKEM.

Projekt odstartoval před dvěma lety. Vědci rybám naordinovali dietu z granulí obsahujících různé rostlinné oleje. Jejich tělo je zpracuje na látky, které by měly »čistit krev«. „Předpokládáme, že se po konzumaci takto upraveného kapřího masa sníží obsah cholesterolu v krvi,“ upřesnil Pavel Kozák z Jihočeské univerzity. A předpoklad se zatím potvrzuje.

Od loňského listopadu lékaři podle přísných kritérií testují dvě skupiny padesáti pacientů po operaci srdce. Jedni jedí »speciálního« kapra, druzí ne. Výzkum potrvá ještě rok. Už teď ale na něj hodně spoléhají vlastníci a správci rybníků. Výsledky by mohly pomoci více než stopadesátimilionové kampani spuštěné ministerstvem zemědělství.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Jak poskládat stravu v průběhu dne?

09.05.2014 | Jak si vytvořit individuální jídelní plán a přesně si v něm nalinkovat co, kdy a v jakém množství budeme jíst?

Konečně je tu grilování! Anebo raději ne?

02.07.2014 | Letní fejeton od naší bloggerské přispěvatelky (www.loveckydenik.cz). A jaké jsou vaše zážitky s letním grilováním?

Vyplatí se krabičková dieta?

22.04.2014 | Jak si vybrat správnou dietu až do domu?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont