Kapři mohou léčit lidské srdce

Kapři mohou léčit lidské srdce

28.05.2010 | Máte vysoký cholesterol? Možná vám už brzy pomohou kapři. Vědci ve spolupráci s lékaři totiž zjistili, že díky speciálním krmným směsím může být jejich maso mimořádně zdravé. Zatím zkoumají první stovky takto odchovaných ryb a první klinické zkoušky vypadají mimořádně nadějně.

I přes pozitivní výsledky klinické studie a podporu ministerstva zemědělství a Evropské unie se zdraví kapři na talířích běžných konzumentů hned tak neobjeví. Podle rybářů by se v prodejní síti mohli ocitnout nejdřív za dva roky.

Kapři mohou léčit lidské srdcePrvní výsledky klinického výzkumu ukázaly nečekané zlepšení zdravotního stavu skupiny pacientů. „Zatím se zdá – jsou to jen předběžné výsledky – že rybí maso obohacené ve stravě kapra o omega-3 mastné kyseliny má výrazně lepší efekt na tuky v krvi člověka,“ uvedla Věra Adámková z oddělení preventivní kardiologie IKEM.

Projekt odstartoval před dvěma lety. Vědci rybám naordinovali dietu z granulí obsahujících různé rostlinné oleje. Jejich tělo je zpracuje na látky, které by měly »čistit krev«. „Předpokládáme, že se po konzumaci takto upraveného kapřího masa sníží obsah cholesterolu v krvi,“ upřesnil Pavel Kozák z Jihočeské univerzity. A předpoklad se zatím potvrzuje.

Od loňského listopadu lékaři podle přísných kritérií testují dvě skupiny padesáti pacientů po operaci srdce. Jedni jedí »speciálního« kapra, druzí ne. Výzkum potrvá ještě rok. Už teď ale na něj hodně spoléhají vlastníci a správci rybníků. Výsledky by mohly pomoci více než stopadesátimilionové kampani spuštěné ministerstvem zemědělství.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Vyplatí se krabičková dieta?

22.04.2014 | Jak si vybrat správnou dietu až do domu?

Téma měsíce: Umíme nakupovat potraviny?

10.03.2014 | Proč je jídlo módní? A víte, co jíte?

7 triků, jak zhubnout po čtyřicítce

30.06.2014 | Čtyřicítka je věk, kdy už tělo nespaluje tak rychle a kilogramy mnohem rychleji nabíráme, než shazujeme. Je tedy nutno k němu přistupovat trochu jinak. Jak se zbavit nežádoucích kil a své tělo dostat pod kontrolu?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Listopadové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont