Jídlo se nyní v autě zkazí i během 15 minut: Pravidla bezúhonného trasportu

Jídlo se nyní v autě zkazí i během 15 minut: Pravidla bezúhonného trasportu

27.06.2019 | Tropické teploty překonávají v posledních dnech rekordy a mohou nám způsobit nemalé zdravotní problémy, a to i konzumací špatně skladovaných nebo přepravovaných potravin. Jak známo, v rozpáleném interiéru auta, kdy teploty dosahují i 60°C, se potraviny rychle kazí.

Při teplotách, které se blíží 40°C, se interiér auta vyhřeje na 60 °C během několika málo minut. I přesto, že řada aut je dnes vybavena klimatizací, než se interiér auta vychladí na přijatelné teploty, mohou se nám nakoupené potraviny v zavazadlovém prostoru rychle zkazit. „Dá se říci, že v tropických dnech, je takovou hranicí, kdy by náš nákup měl přežít přepravu v autě bez úhony, zhruba 15 minut,“ říká Olga Krejčová z oddělení kvality PENNY Market.

Je třeba si uvědomit, že nákup zpravidla dáváme do auta, které se během našeho nakupování ohřálo na neúnosné teploty. Řada lidí pak při cestách na víkendy na chaty a chalupy cestuje déle, než je právě oněch 15 minut, když často uváznou v páteční odpolední špičce. Nakoupit si tedy před cestou s tím, že nám potraviny vydrží v autě následující cestu, je v těchto dnech rizikem. Základní doporučení je nakupovat co nejblíže místu, kam jedeme, a kde můžeme potraviny správně uskladnit. 

Co si můžete dovolit?

Obecně můžeme potraviny rozdělit do několika kategorií. Trvanlivé potraviny typu mouky, cukru, těstovin, konzerv, a podobně, nemusíme nijak řešit. Stejné je to v případě chleba nebo pečiva, i když tady si musíme dát pozor, na to v jakém obalu je přepravujeme. V neprodyšném mikrotenovém nebo igelitovém obalu se snadno zapaří. Rizika se vzrůstající teplotou rostou obecně u všech produktů, které v obchodě najdeme v chladících boxech. Velmi rizikové jsou při vysokých teplotách a nevhodném skladování všechny produkty obsahující majonézu, tedy saláty nebo pomazánky či dressingy. Na to často zapomínáme například u obložených baget, které si na cesty kupujeme. Takové výrobky je potřeba konzumovat bezprostředně po zakoupení.

Značně rizikové a rychle kazící se jsou také maso a masné výrobky. V nich velmi rychle při vyšších teplotách dochází k růstu mikroorganismů, což následně vede ke zkažení produktu. Netýká se to jen masa jako takového, ale i uzenin, a to včetně strojově balených. Obdobná situace je v případě mléčných produktů. Pokud jde o vejce, ta by měla i delší cestu, byla-li předtím řádně skladována (skladovací teplota je 5 – 18 °C) absolvovat bez následků.

Rozmrznout jen jednou!

V případě mražených potravin, tedy i těch, které například bereme z domova, v případě, že dojde k jejich rozmrznutí, je třeba jejich okamžitá následná konzumace. „Dáme-li například rozmrzlou zmrzlinu, ale i třeba maso, znovu zamrazit, pak voda v potravině zkrystalizuje, potravina změní své senzorické vlastnosti, a tedy i výslednou chuť. Zkrátka už nám nebude chutnat.“ Pro veškeré chlazené a mražené potraviny proto lze doporučit v horkém počasí použití chladících tašek, které pomohou při zachování čerstvosti potravin a ochrání je před kažením.

Zeleninu a ovoce, stejně jako pečivo, bychom pak neměli přepravovat v rozpáleném autě v mikrotenových nebo igelitových sáčcích a taškách. Potraviny se rychle zapaří, což následně vede ke vzniku plísně. Pozor si také musíme v případě zeleniny dát na oblíbené houby, například žampiony, jejichž zapaření a následná konzumace mohou vést k nepříjemným zdravotním problémům.

Důležité také je po příjezdu do cíle cesty všechny potraviny bezprostředně uskladnit na místa, kam patří, tedy do lednice, spíže, a podobně.

Pamatujte na tato pravidla

  • Nakupujte až v místě, kde můžete potraviny správně uskladnit (přepravní doba max. 15 minut)
  • Chlazené a mražené potraviny přepravujte v chladících taškách
  • Nepoužívejte mikroténové nebo igelitové obaly, případně z nich potraviny vybalte
  • Rozmrzlé mražené potraviny znovu nezmrazujte
PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Test burčáků: Z dva a čtyřiceti vzorků zatím nevyhověl pouze jeden

18.09.2019 | Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) letos zkontrolovali na sto prodejen burčáku, odebrali 42 vzorků buď českého nebo zahraničního částečně zkvašeného moštu, chyba se ale našla pouze v jednom vzorku.

Každé čtvrté stravovací zařízení neprošlo prověrkami inspekce

17.09.2019 | Každá čtvrtá restaurace, pivnice či bistro porušuje předpisy, upozorňuje potravinářská inspekce. Bezpečnost potravin v Česku mají podle odborníků zlepšit digitální metody.

Na dětský tábor mělo namířeno auto plné zkaženého masa

17.07.2019 | Veterináři objevili při kontrole auta v Táboře čtvrt tuny zkaženého masa a masných výrobků. Dodávka vezla potraviny v nevyhovujících podmínkách, maso bylo určené pro dětský tábor u obce Rosička na Jindřichohradecku. Veterináři nařídili, aby přepravce maso zlikvidoval v asanačním podniku. Provozovateli hrozí pokuta až milion korun. ČTK to dnes řekli mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček a pracovníci krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Zářijové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont