Jen prevařit nestačí, nákup kojenecké vody má svůj význam

Jen prevařit nestačí, nákup kojenecké vody má svůj význam

01.07.2019 | Slyšeli jsem, že voda z kohoutku prý v některých lokalitách ČR splňuje parametry kojenecké vody, takže tu není třeba nakupovat v balených verzích. Pozor, není to tak docela pravda!

Balené kojenecké vody jsou přísně regulovanou potravinou a vztahuje se na ně potravinové právo, stejně jako na jejich výrobu, obaly, značení a kontrolu. Nelze je tedy srovnávat s kohoutkovou vodou,která není potravinou, ale je určena hlavně k ochraně veřejného zdraví (99 % se jí spotřebuje na mytí-praní-koupání, jen 1 % se vypije) a tak jsou také postaveny limity a způsoby úpravy - např. dezinfekce chlorem, která je poslední pojistkou dodržení mikrobiologických požadavků atd. 

"Balené podzemní vody včetně kojeneckých podléhají přísnějším limitům, například pro obsah dusitanů a organických látek, a z těchto limitů není možné udělit výjimku. Pro tyto vody jsou také stanoveny přísnější mikrobiologické požadavky, nulové hodnoty musí být prokazovány z 250 ml vzorku a ne jen ze 100 ml. Kontrola kvality balené podzemní vody včetně kojenecké se provádí mnohem častěji než u kohoutkové, plnění vody do obalů podléhá přísné kontrole výrobce i Státní zemědělské a potravinářské inspekce a výrobce garantuje kvalitu po celou dobu minimální trvanlivosti," říká Ing. Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod. 

Vysvětlujte dále, že balené podzemní vody pocházejí z jasně určených chráněných a nekontaminovaných podzemních zdrojů, nesmí projít žádnou úpravou (mimo ošetření UV paprsky) ani dezinfekcí. Stabilní složení je podmínkou pro jejich povolení a je pravidelně kontrolováno. Toto složení naleznete na etiketě výrobku stejně jako původ vody, takže přesně víte, co pod jednotlivou obchodní značkou pijete.

V některých parametrech stanovených vyhláškami (č. 252/2004 Sb. pro pitnou vodu z vodovodu a č. 275/2004 Sb. pro balenou kojeneckou vodu) sice může v některých lokalitách a v určitém období kohoutková voda dosáhnout hodnot určených pro kojeneckou vodu (například u dusitanů a dusičnanů), ale tyto vody zpravidla vůbec nesplňují limity kojenecké vody v dalších parametrech - např. hodnoty trihalomethanů, které vznikají při desinfekci chlorem.

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Aby oku lahodily: Kde se bere krásná barva potravin?

31.10.2019 | Barva potraviny v lidské mysli ovlivňuje také její chuť, a proto není divu, že barviva patří mezi nejpoužívanější přídatné látky v potravinářském průmyslu. Přidávala se do potravin již ve starověku, aby se prodloužila trvanlivost a zlepšily se senzorické vlastnosti. Tenkrát se nic moc neřešilo a tak se barvilo i výbušnými látkami. Dnes jsou barviva přísně regulována a musejí být uvedena na obalu.

Droždí a kypřící prášek: Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

06.12.2019 | Jaký je rozdíl mezi čerstvým pekařským droždím a kypřicím práškem do pečiva?

Našli jste v obchodní síti nevyhovující výrobek? Na toto máte právo!

15.01.2020 | Prodejce je povinen uvádět do oběhu pouze potraviny, čerstvé a samozřejmě řádně označené - v českém jazyce. Obaly též nesmějí být porušené. Jak tedy postupovat, když doma zjistíte, že například sýr už vykazuje známky zkázy, šunka má porušený obalový materiál a na hotovém jídle schází český návod, jak jej připravit?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Únorové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont