Jen prevařit nestačí, nákup kojenecké vody má svůj význam

Jen prevařit nestačí, nákup kojenecké vody má svůj význam

01.07.2019 | Slyšeli jsem, že voda z kohoutku prý v některých lokalitách ČR splňuje parametry kojenecké vody, takže tu není třeba nakupovat v balených verzích. Pozor, není to tak docela pravda!

Balené kojenecké vody jsou přísně regulovanou potravinou a vztahuje se na ně potravinové právo, stejně jako na jejich výrobu, obaly, značení a kontrolu. Nelze je tedy srovnávat s kohoutkovou vodou,která není potravinou, ale je určena hlavně k ochraně veřejného zdraví (99 % se jí spotřebuje na mytí-praní-koupání, jen 1 % se vypije) a tak jsou také postaveny limity a způsoby úpravy - např. dezinfekce chlorem, která je poslední pojistkou dodržení mikrobiologických požadavků atd. 

"Balené podzemní vody včetně kojeneckých podléhají přísnějším limitům, například pro obsah dusitanů a organických látek, a z těchto limitů není možné udělit výjimku. Pro tyto vody jsou také stanoveny přísnější mikrobiologické požadavky, nulové hodnoty musí být prokazovány z 250 ml vzorku a ne jen ze 100 ml. Kontrola kvality balené podzemní vody včetně kojenecké se provádí mnohem častěji než u kohoutkové, plnění vody do obalů podléhá přísné kontrole výrobce i Státní zemědělské a potravinářské inspekce a výrobce garantuje kvalitu po celou dobu minimální trvanlivosti," říká Ing. Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod. 

Vysvětlujte dále, že balené podzemní vody pocházejí z jasně určených chráněných a nekontaminovaných podzemních zdrojů, nesmí projít žádnou úpravou (mimo ošetření UV paprsky) ani dezinfekcí. Stabilní složení je podmínkou pro jejich povolení a je pravidelně kontrolováno. Toto složení naleznete na etiketě výrobku stejně jako původ vody, takže přesně víte, co pod jednotlivou obchodní značkou pijete.

V některých parametrech stanovených vyhláškami (č. 252/2004 Sb. pro pitnou vodu z vodovodu a č. 275/2004 Sb. pro balenou kojeneckou vodu) sice může v některých lokalitách a v určitém období kohoutková voda dosáhnout hodnot určených pro kojeneckou vodu (například u dusitanů a dusičnanů), ale tyto vody zpravidla vůbec nesplňují limity kojenecké vody v dalších parametrech - např. hodnoty trihalomethanů, které vznikají při desinfekci chlorem.

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

V pondělí zajděte na jedno zelené! Bude se jím slavit otevření restaurací

21.05.2020 | O téměř sedm týdnů později letos lidé ochutnají zelené pivo, které brněnský pivovar Starobrno již popatnácté uvařil původně pro letošní Zelený čtvrtek. Pivovar sudy se zelenou třináctkou dodá restauracím tak, aby ji mohly nabídnout v první den obnoveného provozu po rozvolnění pravidel proti šíření koronaviru. Pivovar o tom informoval v tiskové zprávě.

Raději balené: Tipy, jak bezpečně nakupovat v době mimořádné situace

17.03.2020 | Koronavirus se přenáší kapénkami, tedy při kašlání, kýchání, či mluvení. Přenos samotnými potravinami je málo pravděpodobný, a to díky nízké stabilitě viru v prostředí, nakažení jedinci však mohou kontaminovat okolní prostředí a vše, co je v něm obsaženo, včetně potravinářských výrobků. Proto spotřebitelům důrazně doporučujeme nakupovat pouze balené potraviny!

Řetězce jsou na zvýšenou poptávku po potravinách připraveny, posily už hlásí i online prodej

17.03.2020 | Tuzemské potravinářské řetězce evidovaly celý víkend zvýšené prodeje. Do obchodů přišlo podle oslovených prodejců více zákazníků, zvětšil se i objem jejich nákupů. Vyšší poptávka je po čerstvých potravinách, konkrétně ovoci, zelenině či masu. Příliš neopadá zájem ani o trvanlivé zboží.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont