Je libo hmyzí burger? Dovezou vám ho až ke dveřím

Je libo hmyzí burger? Dovezou vám ho až ke dveřím

15.07.2020 | Náhražek masa a burgerů založených na rostlinném původu surovin najdete hned několik. Ale napadlo vás vyzkoušet pokrm z hmyzu? Jídlo vyrobené z hmyzu může znít v našich končinách jako sci-fi, ale kvůli dlouhodobé neudržitelnosti klasické živočišné výroby je právě hmyz jednou z potrav budoucnosti. Ochutnat můžete třeba hmyzí burger, který vyrábí německá firma Bug Foundation

<

Pro konzumaci jsou bezpečné miliony druhů hmyzu, pokud někdo odjede do Asie, může si dopřát i něco nad rámec Evropy, ale je to na jeho odvaze a riziku. Naše země, stejně jako země EU, má na seznamu bezpečných druhů hmyzu několik desítek tvorů, ale je patrné, že čísla budou narůstat. Oblíbení jsou potemníci, mouční červi, sarančata, švábi a několik druhů cvrčků. Pokud někdo tíhne k této alternativě, chce se stravovat zdravě nebo omezuje klasickou živočišnou bílkovinu, začíná obvykle na foodfestivalu, tedy přímou zážitkovou gastronomií. Kuchaři přitom předvádějí zpracování hmyzu na místě, podávají jej v přijatelném stavu, jako ozdobený pokrm. 

Hmyz si ale má získávat důvěru díky tomu, co obsahuje, ne tím, jak vypadá. Má obsah aminokyselin, které jinak získáváme velmi draze nebo je získat nedokážeme. Hmyz je nejbezpečnější „maso“, které můžete sehnat. Pokud někdo chce bezpečnou a zdravou živočišnou bílkovinu, hmyz je zatím nejlepší řešení.

Tak trochu jiný burger

Hmyzí burger skvěle chutná, je šťavnatý, křupavý a zároveň nutričně velmi hodnotný – hmyz je obecně velmi bohatý na živiny, bílkoviny a nenasycené tuky. Chov hmyzu je také velmi šetrný k přírodě a jejím zdrojům, protože se při něm spotřebuje zanedbatelně krmiva a při výrobě vzniká také minimum skleníkových plynů. Bug Foundation burger se vyrábí z červů potemníka Buffalo, velmi výživného a udržitelného druhu kultivovaného hmyzu, a vybraných vegetariánských ingrediencí, jako je řepkový olej, cibule, rajčata, hořčice, sójová omáčka, petržel, koření a další. Smaží se 10 až 12 minut na rostlinném oleji nebo ho můžete upéct v troubě a podávat s jakoukoli burgerovou úpravou a přílohou, kterou máte rádi. Spolu s dalším nákupem si hmyzí burger můžete objednat na Košík.cz. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Další nelegální skladu! 30 kilo masa se vyhřívalo téměř na sluníčku

05.08.2020 | Kontrola Státní veterinární správy (SVS) pro Ústecký kraj odhalila poblíž Žatce na Lounsku sklad, v němž bylo nelegálně skladováno maso. Nebyly tam dodrženy teploty pro skladování, chybělo i náležité označení, část potravin byla neznámého původu a prostor byl znečištěný.

Servíruje se zdraví i pohoda. Jíte tyto potraviny?

05.08.2020 | Psychická rovnováha, kvalitní spánek, pocit únavy... To všechno mohou ovlivnit potraviny, které konzumujete. Nezapomínejte proto, že zdraví i pohoda začínají u jídelního stolu.

Vysoké teploty zvířatům nesvědčí, varují veterináři

07.08.2020 | Současné vysoké teploty mohou negativně ovlivnit pohodu a zdraví zvířat, proto Státní veterinární správa (SVS) vyzývá chovatele, aby dodržovali s tím spojené důležité zásady. Chovatelé hospodářských i zájmových zvířat by měli věnovat svou pozornost především zajištění dostatečného napájení v chovech a také větrání a chlazení.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont