Jak upravit nejen svátečního pstruha?

Jak upravit nejen svátečního pstruha?

27.11.2014 | Jak tuto sladkovodní pochoutku nejlépe vybrat a upravit radí Josef Kolář z Rybářství Kolář, které je největším tuzemským producentem pstruha duhového.

PSTRUH PO MLYNÁŘSKU

Ingredience: sůl, pepř, olivový olej, máslo, kmín, hladká mouka, citron, bylinky.

Příprava: Ryby opláchneme a osušíme. Obalíme je v mouce, ochutíme solí, pepřem. Ve veliké pánvi rozehřejeme máslo, když začne pěnit, položíme na něj pstruhy. Smažíme je na silném ohni, aby se opekly stejnoměrně ze všech stran. Hřbetní ploutev půjde po upečení jednoduše vytáhnout. Pstruhy vyndáme a uložíme do tepla. Na pánev přidáme ještě máslo a vaříme, dokud nezhnědne, potom přidáme citronovou šťávu a bylinky. Máslem pstruhy polijeme a ihned podáváme s kousky citronu.

TIP: Rybu na štědrovečerním stole má téměř 90 % Čechů. Je to tradice! Výsledky vyplývají z průzkumu, který realizovalo Rybářství Kolář na vzorku 287 respondentů. Z průzkumu také vyplynulo, že téměř čtvrtina dotázaných by ráda změnila zažité stereotypy a vyzkoušela na Vánoce něco nového, konkrétně ke štědrovečerní večeři pstruha.

pstruzi

„Základem úspěchu a výtečné chuti je kvalitní ryba. Nejlepší je ji kupovat přímo v sádkách nebo z farmářských prodejen a trhů. Pokud ji kupujete v obchodech, měla by být vakuově zabalená," doporučuje Josef Kolář, majitel Rybářství Kolář. „Leží-li na ledu bez obalu, její trvanlivost je 48 hodin. Rozhodujícím faktorem vakuově zabalených chlazených ryb, i těch nebalených, je striktní dodržení nízké teploty prostředí skladování, která čím více se blíží 0°C, tím lépe. Obecně se uvádí -1 až +5°C, ale optimální teplota je +3°C. Pokud jde o ryby s hlavou a žábrami, hodnotí se vzhled žaber – živá ryba je má výrazně tmavě červené, čím déle zabitá je, tím jsou bledější. Bílé nebo jen lehce růžové jsou pak krajně podezřelé pro konzumaci. Také čerstvá svalovina, máme-li možnost ji lehce zmáčknout, náš otisk zakrátko vyrovná. Čím déle zabitá, tím více do hloubky otisk zůstává vidět.“

Pstruh má jemné a lahodné maso, proto je ideální jeho chuť jen podpořit, nikoli přebít chutí jinou. Vybraný recept se navíc skvěle hodí k bramborovému salátu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Zapomeňte na smaženici a zkuste tyto italské houbové speciality

15.08.2019 | Odpoutejte se od kultovní smaženice nebo houbových řízků a pusťte si domů trochu Itálie. Máme pro vás recepty na skvělé gnocchi, houbový dort i netradiční polévku.

Bramborová polévka s pestem z medvědího česneku. Doporučujeme ochutnat!

21.06.2019 | Rychlá polévka, která zažene hlad. Brambory mají totiž díky obsažené vláknině jeden z nejvyšších indexů sytosti (tj. míra schopnosti potravin snížit hlad a snížit potřebu energetického příjmu na několik dalších hodin). Tento recept se vám bude hodit, jak na přípravu večeře, tak i k obědu před hlavním chodem.

Kynutá bábovka s mandlemi a borůvkami: Zkusíte ji o víkendu?

28.06.2019 | Každý má unikátní recept na bábovku, který se dědí jako poklad z generace na generaci. Kdybyste ale přeci jen chtěli změnu, zkuste to podle Josefa Maršálka, jednoho z předních cukrářů, který pekl i pro anglickou královnu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Lednové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont