Jak připravit pravé fondue?

Jak připravit pravé fondue?

30.06.2015 | „Jedná se o švýcarský národní pokrm, ačkoli si na jeho původ děla nárok také Savojsko," říká režisér František Pojdl, který ve Španělsku dlouhodobě žije.

<

„Jde o směs různých druhů sýra, které jsou připravovány ve speciálním kameninovém hrnci, zvaném caquelon. Ten se před přípravou vymaže česnekem. Sýr se nejprve rozehřeje na plotně a poté se přesune na stůl, na malý lihový hořák. Do roztaveného sýra se namáčejí kousky chleba, napíchnuté na speciálních dlouhých vidličkách. Tekutý sýr na chlebu vychladne, takže než ho dáte do úst, má přijatelnou teplotu. Jde o velmi společenské jídlo, stolování může trvat až několik hodin a celou dobu se u něho konverzuje. Vařičem si můžete regulovat teplotu – pokud se vám sýr příliš připaluje, snížíte plamen. Pokud by vám sýr začal tuhnout, není problém přidat teplotu. Na stole jsou při podávání fondue svíčky, podává se k němu bílé víno. Prostě úžasná atmosféra. Známe i variantu masovou, kdy se v hrnci nechá rozehřát olej, ve kterém se opékají kousky masa, nejčastěji hovězí,“ vzpomíná František Pojdl.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Bavorský bramborový salát s podbělem

25.05.2015 | Objev bramborového salátu bez majonézy byl po pádu železné opony kulinárním prozřením. Do naší rodinné kuchyně ho přivezla tetička, která kdysi emigrovala a pak si potřebovala vynahradit léta odloučení.

Jó třešně zrály! Upečte z nich skvělý štrúdl

12.08.2020 | Štrúdl z jablek je klasika. Třešně si ale také výborně rozumí s listovým těstem a když přidáte ještě mascarpone, vznikne neodolatelná kombinace, která si to namíří na vaše chuťové pohárky!

Churros, sladký pozdrav z Mexika

15.09.2015 | Smažené kousky těsta se skořicí namáčená v čokoládě. Co může být lepšího?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont