Inspekce zjistila prodej neoznačených a nekolkovaných lihovin a tabáku

Inspekce zjistila prodej neoznačených a nekolkovaných lihovin a tabáku

17.01.2011 | Začátkem minulého týdne provedli inspektoři z pražského inspektorátu rozsáhlou kontrolu prodejců potravin v areálu SAPARIA na Praze 4, během níž zakázali uvádět do oběhu potraviny v množství přes 3 500 kg.

<

U většiny zkontrolovaných prodejců byl zjištěn prodej potravin, které nebyly označeny českými texty nebo nebyly označeny vůbec. Přitom je povinností každého prodejce nabízet jen takové potraviny, které jsou označeny všemi povinnými údaji v českém jazyce, aby spotřebitel dostal jasnou informaci o tom, jakou potravinu si kupuje.

V některých případech také ze strany prodejců docházelo k porušování platných hygienických zásad. Prodejní prostory nebyly udržovány v čistém a dobrém stavu, o čemž vypovídalo například velké množství nečistot, prachu a pavučin.

Inspektory SZPI bylo také zajištěno několik litrů neoznačených neokolkovaných lihovin nabízených v různých baleních, mimo jiné také v PET lahvích od minerálních vod. Dle sdělení prodávajících se mělo jednat o rýžovou lihovinu. Dále bylo zachyceno několik kilogramů tabáku, který stejně jako lihoviny nebyl označen kolkem. Z tohoto důvodu byla ke kontrole a k zajištění těchto výrobků přizvána Celní správa ČR.

Inspekce důrazně varuje spotřebitele před nákupem neoznačených a neokolkovaných výrobků. Úspěšnost této akce byla zajištěna také díky přítomnosti Cizinecké policie ČR, se kterou bude SZPI spolupracovat i při dalších kontrolách obdobného rázu.

1

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Přehled eshopů, které zneužívají koronaviru k prodeji doplňků stravy

12.05.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla dalších deset internetových obchodů, které zneužívají pandemii koronaviru k prodeji doplňků potravy. Od začátku pandemie objevili inspektoři už 30 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření nemoci covid-19. Inspekce o tom informovala v tiskové zprávě.

SZPI: Další prodejci doplňků používají nepovolená léčebná tvrzení

27.05.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila dalších devět internetových obchodů nabízejících potravinové doplňky, jejichž provozovatelé zneužívají obav lidí z šíření covidu-19. Prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení uváděním údajných účinků proti covidu-19.

Potraviny Klasa uspěly u kontrol bez výjimky

29.01.2014 | Potraviny se značkou Klasa, které loni prošly kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), jsou bez výjimky takové, jaké je výrobci deklarují.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont