06.12.2018 | Květák od polského pěstitele s nadlimitním obsahem několika různých pesticidů zadržela v Česku Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Informoval o tom mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Jednalo se o květák nalezený ve velkoskladu dodavatele Bovys ve Štokách na Havlíčkobrodsku.
"Laboratorní rozbor SZPI potvrdil nadlimitní přítomnost tří druhů pesticidů - flonicamid, methomyl a tebuconazole," uvedl Kopřiva. U všech tří látek byla u čerstvého květáku od dodavatele Vegamix z Polska koncentrace pesticidů mnohonásobně vyšší, než povolují limity. Inspekce s dovozcem zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Inspekce také na začátku listopadu odhalila kapustu z Polska s vysokým obsahem pesticidů a v říjnu zase pekingské zelí z Polska. V obou případech už byla zelenina v potravinářských řetězcích.
19.02.2019 | Veterináři spolu s celníky odhalili v Praze 10 dodávku se 130 kilogramy neoznačených živočišných produktů, které silně zapáchaly. Šlo například o vepřové vnitřnosti, drůbež, masné výrobky, krev v plastových lahvích nebo křepelčí a kachní vejce. Přepravní prostor byl znečištěný, dodávku řídil cizinec. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Za porušení potravinářského zákona hrozí pokuta až 50 milionů korun, většinou je však výrazně nižší
05.02.2019 | Polsko ohlásilo případ atypické formy takzvané nemoci šílených krav (BSE) na farmě poblíž hranice s Českou republikou. Informovala o tom Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) s odvoláním na polské ministerstvo zemědělství.
01.02.2019 | Evropské země postupně zjišťují, kam všude bylo dovezeno maso z polských jatek, kde se zpracovávaly nemocné krávy. Do Česka se podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího, až 600 kilogramů hlásí Slovensko a další stovky kilogramů pak Francie nebo Portugalsko. Zasaženo je podle Evropské komise nejméně 14 zemí, unijní úřady zahájily vyšetřování.