Inspekce objevila na pultech polská jablka s pesticidy

Inspekce objevila na pultech polská jablka s pesticidy

21.06.2018 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila v tržní síti jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů.

 Letos jde o čtvrtý podobný případ u polských jablek, oznámil ČTK pracovník inspekce Radoslav Pospíchal.

Konkrétně šlo o pesticid chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy Gala s označením V805223456. Inspektoři jablka odebrali v prodejně společnosti Ahold Czech Republic v Novém Jičíně.

Množství pesticidu dvacetinásobně překročilo maximální povolený limit. Dodavatelem jablek do Česka byla společnost Bakker z Divišova.

Čeští ovocnáři se už v lednu na Ovocnářských dnech v Hradci Králové vyslovili pro kontroly zdravotní nezávadnosti u všech jablek dovážených z Polska. Vedl je k tomu rostoucí počet odhalených případů jablek ošetřených zakázanými a zdraví škodlivými postřiky.

Ústřední ředitel SZPI Martin Klanica tehdy ovocnářům řekl, že inspekce se bude polským jablkům důsledněji věnovat.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Polské potraviny na pranýři: Podívejte se na největší aféry posledních 7 let

01.02.2019 | Potraviny původem z Polska se ukazují dlouhodobě jako problematické. Nepovolené pesticidy, bakterie salmonely, či rovnou prodej masa z nemocných kusů dobytka - to je jen namátkový výběr toho, co inspektoři našli v prodejní síti...

Luxusní restaurace mohou vydávat maso jiného původu za argentinské

08.02.2019 | Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) vyjádřil pochybnosti o původu masa. Na základě informací ze strany dozorových orgánů připustil, že existuje podezření, že některé restaurace běžně vydávají méně kvalitní maso za maso vysoce kvalitní, a klamou tak zákazníky. Dozorové orgány zesílily kontroly na maximum a pokud by se jakékoli pochybení prokázalo, bude o tom Ministerstvo zemědělství neprodleně informovat!

Dva bifteky z nemocného býčka, prosím aneb Drsná realita z polských jatek

31.01.2019 | Je sice zdraví trochu nebezpečný, ale což - peníze vydělá. Tímto krédem se pravděpodobně řídí na některých polských jatkách. Ukázalo se, že se tam v noci tajně poráží a pak samozřejmě dále prodává chorý dobytek.

Únorové číslo CZ TEST je právě v prodeji

O potravinách koluje mnoho mýtů a polopravd. V únorovém čísle Vám proto nabídneme trochu jiný pohled na věc a některé z nich uvedeme na správnou míru.