Inspekce objevila na pultech polská jablka s pesticidy

Inspekce objevila na pultech polská jablka s pesticidy

21. 6. 2018 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila v tržní síti jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů.

 Letos jde o čtvrtý podobný případ u polských jablek, oznámil ČTK pracovník inspekce Radoslav Pospíchal.

Konkrétně šlo o pesticid chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy Gala s označením V805223456. Inspektoři jablka odebrali v prodejně společnosti Ahold Czech Republic v Novém Jičíně.

Množství pesticidu dvacetinásobně překročilo maximální povolený limit. Dodavatelem jablek do Česka byla společnost Bakker z Divišova.

Čeští ovocnáři se už v lednu na Ovocnářských dnech v Hradci Králové vyslovili pro kontroly zdravotní nezávadnosti u všech jablek dovážených z Polska. Vedl je k tomu rostoucí počet odhalených případů jablek ošetřených zakázanými a zdraví škodlivými postřiky.

Ústřední ředitel SZPI Martin Klanica tehdy ovocnářům řekl, že inspekce se bude polským jablkům důsledněji věnovat.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Řetězce v Česku stáhly z pultů zeleninu s podezřením na listérie

10. 7. 2018 | Na český trh se dostala mražená zelenina s podezřením na kontaminaci bakteriemi způsobujícími listeriózu. Prodejci ji nyní ve více evropských zemích stahují z pultů.

V bylinném čaji z Tesca našla SZPI dva druhy alkaloidů

16. 7. 2018 | V bylinném porcovaném čaji s názvem Tesco Mix of Herbs, který se prodával v řetězci Tesco, našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) dva druhy tropanových alkaloidů.

Veterináři uzavřeli fast food v nákupním centru v Liberci

2. 7. 2018 | Veterináři uzavřeli fast food v nákupním centru Géčko v Liberci specializovaný na asijskou kuchyni. Při kontrole objevili větší množství myšího trusu a nečistot.

Aktuální číslo

v prodeji od 25. 6.