Hotovky jen jako nouzovky

Hotovky jen jako nouzovky

12.03.2015 | Tentokrát jsme se v našem redakčním testování zaměřili na hotová chlazená jídla s rýží. Nabídka pokrmů s rýží je hodně zaměřená na receptury papírově čínské, ale ve skutečnosti velmi improvizované a nespoutané.

<

Největší výběr na trhu nabízí firma Heli Food Fresh, na paty jí šlape Chefmenu. Přesto před domácími výrobci zvítězil zahraniční, německá firma Coquette. Už při výběru pokrmů v obchodě je třeba dávat pozor na dodržení správné skladovací teploty a po příchodu domů výrobek rychle umístit buď do lednice, mikrovlnné trouby, hrnce nebo v některých případech do mrazáku (tuto variantu umožnily pouze vzorky Heli).

Podle ilustračních obrázků vybírat nedoporučujeme – ve skutečnosti žádný z připravených pokrmů ideálu na obalu straně neodpovídá. Ale ruku na srdce, vybíráte snad nějaké potraviny tímto způsobem? Především co se množství masa i velikostí a poměru jednotlivých ingrediencí týče, je rozdíl mezi návnadou a realitou výrazný. Vyfocené obrovské kuřecí maso se v omáčce změní v několik skrčků (vzorek Kuře na paprice) a žampion se schoval tak důkladně, že ho nikdo nenašel (Kuře Kung Pao s jasmínovou rýží).

Abychom byli féroví, musíme uznat, že zmiňovaný žampion nebyl uvedený ani ve složení, takže je nám jeho přítomnost dodnes záhadou. Mnohem důležitější než si prohlížet photoshopové obrázky je tedy přečíst si složení. I když ani to, jak se ukázalo, nemusí nakonec být směrodatné.

Záludná folie

Neméně důležité je správně si pročíst návod k přípravě – doba přípravy v horké vodě i v mikrovlnné troubě je rozdílná a ovlivní výsledek „kuchtění“. Co se týče praktičnosti balení, na dvou oddělených miskách s přílohou, tedy rýží a omáčkou, se toho moc vymyslet nedá. Pálivý kámen úrazu ovšem může být svrchní folie, která se u vzorku Kuře na paprice neoddělila jedním souvislým pohybem, ale roztrhala se na kusy a neopatrného, navíc hladového strávníka by pokrm mohl při manipulaci u mikrovlnky potrápit.

Pokud nějaká surovina získala plný počet bodů, pak to byla rýže – většinou sypká a správně uvařená. Pokud by navíc ještě byla dochucená a dosolená, měla by to za jedničku s hvězdičkou. Zhruba polovina vzorků sice odrazovala ne právě vábnou vůní (jeden dokonce evokoval návštěvu v ZOO), ale v kombinaci s omáčkou se tento neduh vesměs rozpustil v jiných vjemech.

Čína nebo zeleninová omáčka?

Zastoupená čínská jídla připomínala chuťově zaměnitelné sladké zeleninové omáčky, lišící se jen ingrediencemi, které obsahují. Zavádějící bylo i složení – množství masa uvedené na obalu realitě vesměs neodpovídalo, ovšem nikde jsme nekonstatovali, že je ho málo. Naopak, po promíchání s omáčkou a rýží kýženou jednu porci oběda snadno utvořilo. I z tohoto důvodu je vhodné jídlo umístit na talíř, ze dvou oddělených misek by si člověk chuťový zážitek neodnesl. Vítězem se trochu překvapivě stal mexický pokrm, o kterém se jako snad jediném dalo prohlásit, že byl chutný. Cenově vycházejí vzorky o něco levněji než obědové menu v restauraci. Na druhou stranu ve vaničkách i při vší obezřetnosti kupujeme často zajíce v pytli bez možnosti vrácení jídla kuchaři, s množstvím konzervantů a evidentně ne zrovna čerstvými či kvalitními vstupními surovinami. Takže – hotovky z obchodů pouze jako nouzovky či záchranný kruh, když je v kuchyni nejhůř.

Dnes už asijským pokrmem neoslníte

„Móda čínských pokrmů s rýží byla silná před deseti lety, dnes s těmito pokrmy v  restauraci už neoslníte,“ říká Josef Kočovský, majitel pražské restaurace U vinohradské vodárny. „Lidé už mají vytříbenější chuť a nespokojí se s náhražkou. Pokud byste se chtěli blížit originálním recepturám, narazíte na vysokou cenu surovin a neseženete klasické koření, které jídlo dělá zvláštním. Můžete se pokoušet o změny chutí i ingrediencí, ale bude to pořád jen napodobenina. A tak se držíme toho, že používáme osvědčenou jasmínovou rýži, solamyl, využíváme nabídku sojových omáček a snažíme se trefit do chutě hostí.“

 

VÝSLEDKY TESTU:

1

2

3

4

5

6

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Testovali jsme křehké chleby. U některých vzorků byly problémové hodnoty akrylamidu

02.06.2020 | Jsou dobrou alternativou klasického chleba. Skvěle chutnají, obsahují dostatek vlákniny a díky minimálnímu obsahu vody jsou i trvanlivější. Ovšem spadají také do kategorie potravin, kde se doporučuje hlídat množství akrylamidu.

Test toastových chlebů: Česká kvalita nezklamala

27.03.2020 | Chléb je bezesporu základní potravinou lidstva a symbolem života již po tisíce let.  I proto mu odjakživa byla prokazována veliká úcta. Příprava kvasu, těsta a pečení chleba bylo nejen technologických procesem, ale také rituálem. Dnes už jsme trochu pokročili a vedle klasických chlebů máme na trhu širokou nabídku lidově řečeno toasťáků – od různých značek a různých zemí původu. Náhodně jsme vybrali několik zástupců a podrobili je testování.

Hledali jsme dobré brambory do salátu - podívejte se na výsledky testu

19.12.2019 | Ten nejlepší recept na vánoční salát má každá rodina, dědí se proto také jako poklad z generace na generaci. Kromě poměrů zeleniny, vajec a majonézy je ale třeba hledět i na kvalitu vstupních ingrediencí – brambor především. Jak jsou na tom s kvalitou ty, které koupíte v našich obchodech?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont