Hon na Žluté zlato: sojový olej s chlorofylel byl vydávaný za olivový

Hon na Žluté zlato: sojový olej s chlorofylel byl vydávaný za olivový

15.05.2019 | Podvodníci prodávali v Itálii, ale také v Německu sójový olej obohacený chlorofylem, který vydávali za extra panenský olivový olej. V rámci mezinárodní operace nazvané Žluté zlato dopadli italští policisté ve spolupráci s evropskými agenturami Europol a Eurojust 24 lidí, z toho 17 v jihoitalském městě Cerignola a dva v Německu, informovaly dnes list La Repubblica a agentura DPA s odvoláním na prokuraturu ve městě Foggia a na Eurojust.

<

Podvodníci obvinění z nezákonného obchodování a padělání potravin, olej prodávali v nezanedbatelné části Itálie, a to i do renomovaných restaurací, a v Německu za výrazně nižší než tržní cenu. Založili též fiktivní společnosti, o nichž tvrdili, že se v nich olivy zpracovávají. Podle vyšetřovatelů používali vedle sójového i slunečnicový olej, do nichž míchali různé přísady, například betakaroten nebo zmíněný chlorofyl.

V Německu olej dodávali do restaurací a supermarketů hlavně ve Stuttgartu, Frankfurtu a v Berlíně, uvedl Eurojust. Každé dva týdny do zahraničí vyvezli 23.000 litrů oleje podvodně vydávaného za olivový. Celková škoda se odhaduje na nejméně osm milionů eur (až 206 milionů Kč).

V průběhu vyšetřování, které začalo v roce 2015, bylo zkonfiskováno 150 000 litrů oleje v prodeji. Podezřelí každý rok koupili přes milion litrů levnějšího oleje, který pak prodávali za vyšší cenu, napsala agentura DPA.

Při výrobě kvalitního extra panenského olivového oleje se olivy nečešou, ale nechávají se spadnout ze stromu do připravené plachty. Tento druh olivového oleje lze získat pouze mechanickým lisováním za studena.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

I mozek potřebuje najíst a tímto mu uděláte radost

29.05.2020 | Výkon je je novodobá mantra. Touha neustále se zlepšovat, přesněji řečeno překonávat vlastní limity, mít nadstandardní výsledky a dosahovat lepšího výkonu je všudypřítomná. Ať už si o nárocích dnešní doby myslíte cokoli, jistě stojí za to podpořit svou výkonnost vhodnou stravou a odpovídajícím životním stylem. Co bude chutnat vašemu mozku a jak se vám za to odmění?

Řetězce jsou proti povinnému podílu českých potravin na trhu

27.05.2020 | Obchodní řetězce jsou stejně jako Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR proti pozměňovacímu návrhu k novele zákona o potravinách, kterou by měla projednat dnes ve třetím čtení Poslanecká sněmovna.

Kolik malin je skutečně v malinovkách?

26.05.2020 | Točená malinová limonáda z obliby nikdy nevyjde. Že má v našich srdcích ještě místo potvrdil i její velký „comeback“ zhruba před pěti lety, kdy se osvěžující nápoj, který spolehlivě zabarví jazyk, opět dostal do nabídky restaurací a stánků. Nostalgie zákazníků z malinovky udělala takřka přes noc hit. Stala se dokonce jedním z nejvíce objednávaných nápojů a dostala do závěsu i klasickou nabídku syceného nealka.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont