Hon na Žluté zlato: sojový olej s chlorofylel byl vydávaný za olivový

Hon na Žluté zlato: sojový olej s chlorofylel byl vydávaný za olivový

15.05.2019 | Podvodníci prodávali v Itálii, ale také v Německu sójový olej obohacený chlorofylem, který vydávali za extra panenský olivový olej. V rámci mezinárodní operace nazvané Žluté zlato dopadli italští policisté ve spolupráci s evropskými agenturami Europol a Eurojust 24 lidí, z toho 17 v jihoitalském městě Cerignola a dva v Německu, informovaly dnes list La Repubblica a agentura DPA s odvoláním na prokuraturu ve městě Foggia a na Eurojust.

<

Podvodníci obvinění z nezákonného obchodování a padělání potravin, olej prodávali v nezanedbatelné části Itálie, a to i do renomovaných restaurací, a v Německu za výrazně nižší než tržní cenu. Založili též fiktivní společnosti, o nichž tvrdili, že se v nich olivy zpracovávají. Podle vyšetřovatelů používali vedle sójového i slunečnicový olej, do nichž míchali různé přísady, například betakaroten nebo zmíněný chlorofyl.

V Německu olej dodávali do restaurací a supermarketů hlavně ve Stuttgartu, Frankfurtu a v Berlíně, uvedl Eurojust. Každé dva týdny do zahraničí vyvezli 23.000 litrů oleje podvodně vydávaného za olivový. Celková škoda se odhaduje na nejméně osm milionů eur (až 206 milionů Kč).

V průběhu vyšetřování, které začalo v roce 2015, bylo zkonfiskováno 150 000 litrů oleje v prodeji. Podezřelí každý rok koupili přes milion litrů levnějšího oleje, který pak prodávali za vyšší cenu, napsala agentura DPA.

Při výrobě kvalitního extra panenského olivového oleje se olivy nečešou, ale nechávají se spadnout ze stromu do připravené plachty. Tento druh olivového oleje lze získat pouze mechanickým lisováním za studena.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Varování spotřebitelům: V doplňku stravy našla SZPI rozpuštědla a aromatické uhlovodíky

06.07.2020 | Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla v doplňku stravy mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků. Šlo o produkt Todicamp Tinktura zeleného vlašského ořechu, který vyrábí firma Todicamp v Moldavsku. Do Česka jej dovážela společnost Bohemian Symfony.

"Maso" z 3D tiskárny míří na talíře. Distributoři jej budou nabízet už příští rok

01.07.2020 | Izraelská firma Redefine Meat hodlá ještě letos v luxusních restauracích otestovat novou nabídku náhražky masa. Bude vyrobeno na 3D tiskárnách a distributorům masa ho chce firma začít dodávat příští rok.

Čeští obchodníci vzkazují: Stravenkový paušál chceme!

29.06.2020 | Na tom se jednomyslně shodli čeští nezávislí obchodníci, sdruženi v Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO). Asociace, která sdružuje na 7000 prodejen potravin, zároveň dopisem vyzvala ministerstvo financí, aby zlepšilo informování veřejnosti o tom, co stravenkový paušál znamená a jaká pozitivy přinese.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont