Hon na Žluté zlato: sojový olej s chlorofylel byl vydávaný za olivový

Hon na Žluté zlato: sojový olej s chlorofylel byl vydávaný za olivový

15.05.2019 | Podvodníci prodávali v Itálii, ale také v Německu sójový olej obohacený chlorofylem, který vydávali za extra panenský olivový olej. V rámci mezinárodní operace nazvané Žluté zlato dopadli italští policisté ve spolupráci s evropskými agenturami Europol a Eurojust 24 lidí, z toho 17 v jihoitalském městě Cerignola a dva v Německu, informovaly dnes list La Repubblica a agentura DPA s odvoláním na prokuraturu ve městě Foggia a na Eurojust.

Podvodníci obvinění z nezákonného obchodování a padělání potravin, olej prodávali v nezanedbatelné části Itálie, a to i do renomovaných restaurací, a v Německu za výrazně nižší než tržní cenu. Založili též fiktivní společnosti, o nichž tvrdili, že se v nich olivy zpracovávají. Podle vyšetřovatelů používali vedle sójového i slunečnicový olej, do nichž míchali různé přísady, například betakaroten nebo zmíněný chlorofyl.

V Německu olej dodávali do restaurací a supermarketů hlavně ve Stuttgartu, Frankfurtu a v Berlíně, uvedl Eurojust. Každé dva týdny do zahraničí vyvezli 23.000 litrů oleje podvodně vydávaného za olivový. Celková škoda se odhaduje na nejméně osm milionů eur (až 206 milionů Kč).

V průběhu vyšetřování, které začalo v roce 2015, bylo zkonfiskováno 150 000 litrů oleje v prodeji. Podezřelí každý rok koupili přes milion litrů levnějšího oleje, který pak prodávali za vyšší cenu, napsala agentura DPA.

Při výrobě kvalitního extra panenského olivového oleje se olivy nečešou, ale nechávají se spadnout ze stromu do připravené plachty. Tento druh olivového oleje lze získat pouze mechanickým lisováním za studena.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Margarín je s námi už 150 let, původně byl určen námořníkům

15.07.2019 | Před 150 lety, 15. července 1869, přihlásil francouzský chemik a lékárník Hippolyte Mege-Mouriés patent na margarín - náhražku másla vyrobenou ze zředěného mléka, vody a rozpuštěného loje. Nový ztužený jedlý tuk nazval podle řeckého výrazu margaritari, což značí perlu.

Prodlužte si léto až do podzimu. Stačí, když jej šikovně zavaříte do pár sklenic

10.07.2019 | Oranžová sezona vrcholí, zavařte to meruňkám a broskvím. Skvělé nejen do palačinek i do perníku, ale i k masům nebo sýrům.

Kofola kupuje distributora kávy Café Reserva a čajů Dilmah

10.07.2019 | Nápojářská skupina Kofola kupuje distributora kávy značky Café Reserva a čajů značky Dilmah, pražskou firmu Espresso. Cenu firmy nezveřejnily. Kofola to oznámila dnes na svém webu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červencové číslo koupíte od 24. 6. v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont