Hledá se šunka v sýru, zn. zoufale

Hledá se šunka v sýru, zn. zoufale

24.08.2015 | Tavené sýry mají větší trvanlivost než ostatní sýry a do karet jim hraje také odolnost při skladování při vyšších teplotách, proto patří k oblíbeným potravinám, které si bereme na letní dovolené či prázdninové výlety. Svědčí o tom i statistiky – se spotřebou okolo dvou kilogramů na osobu průměrně za rok patříme ke světové špičce.

Typický český výrobek s klasickou příchutí, který si pamatujeme z dob minulých, si popularitu udržel až doteď. Na rozdíl od minulosti, kdy byl jeho výběr minimální, je ten dnešní obrovský. Šest výrobků jsme tak mohli pohodlně zakoupit v jednom obchodě, a přestože se v řetězcích značky opakují, nakoupili jsme takto záměrně, abychom mohli porovnat ceny. Výběr vzorků jsme doplnili oblíbeným výrobkem Veselá kráva v prodejně Žabka. Náš výběr tedy zdaleka nezahrnuje vše, co je k mání, ke zkoumání pouze části nabídky jsme se museli uchýlit z důvodu kapacity dvou tiskových stran v časopise.

Nepatrné stopy šunky

U sedmi vzorků jsme hodnotili praktičnost balení, přítomnost a chuť šunky, konzistenci, případně vůni. Co se balení týče, nejpraktičtější a k letním svačinám či cestování nejvhodnější se jevilo klasické „trojúhelníčkové“ balení ve staniolu. Výrobek Tany ve válečku je podle nás krokem vedle, ne lákavou inovací. A plastová vanička produktu Karlova Koruna je jako způsob balení dobře použitelná, pokud se gramáž přizpůsobí velikosti krabičky. Nezbude tak značný volný prostor, který v zákazníkovi vyvolává pocit, že kupuje vzduch.

Na první pohled je patrný rozdíl oproti minulosti, kdy sýr obsahoval poctivé kousky šunky a byl obtížně roztíratelný. Dnes se některé vzorky dají mazat jako máslíčko, což je sice chvályhodná vlastnost, ale nic nevypovídá o kvalitě a je především dána hodnotou obsažené sušiny. A když už si zákazník chce pořídit sýr se šunkou, optimisticky očekává, že tam šunka opravdu bude. A že bude i vidět a cítit.

Až na poslední dva sýry tomu tak naštěstí v alespoň minimální podobě bylo, obvykle stopové množství šunky jsme nakonec vždy nalezli, i když někdy téměř s pomocí lupy. Vyloženě šunkový, tedy se znatelnou masovou příchutí byl však pouze vítěz testování. U ostatních vzorků jsme se jen udiveně ptali, proč mají v názvu šunkový, když na rozdíl od jiných příchutí po šunce nevoní ani nechutnají, nebo jen nepatrně.

Lehce uzený vítěz

Obsah šunky se pohyboval od 5 do 10 %, a i když se vítěz nemůže pochlubit zrovna nejvyšším množstvím této ingredience, způsob zpracování jej i přesto katapultoval na první místo. Šunka, tedy spíše její uzená varianta, byla v tomto výrobku cítit tzv. na první dobrou. S klesajícím pořadím se ztrácí také přítomnost šunky, chuť, vhodnost balení a konzistence, na posledním místě našeho žebříčku nalezneme jen netypicky nasládlou pastu, kterou navíc musíme spotřebovat ihned, jakmile ji otevřeme. Hodně rychle totiž ztrácí i to málo z dobrých senzorických vlastnosti, o které se (snad) snaží.

 

vitez 23456

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Test majonéz: Plejáda přídatných látek versus čistá chuť vstupních ingrediencí

09.09.2019 | Majonéza je patrně nejvíce kupovanou studenou omáčkou, která se podává nejen k masu či zelenině, ale je i nedílnou součástí při přípravě salátů nebo pomazánek. Nabídka na trhu je uspokojivá, chuť, konzistence i vzhled jednotlivých výrobků se od sebe ale dost liší, a to zejména v závislosti na tom, zda výrobce použil dochucující složky. Spotřebitelé ale mají díky tomu možnost volby, zda upřednostní méně výraznou, zato čistou chuť, či vloží do svého košíku majonézu, která má sice „grády“, ale i přídatné látky.

Testovací článek

27.05.2019 |

Test bílých jogurtů: Za ty naše se vůbec nemusíme stydět

25.06.2019 | Jogurtem smí být nazýván pouze takový mléčný produkt, který obsahuje živou jogurtovou mikroflóru. I na konci data trvanlivosti musí být v jogurtu minimálně deset milionů kolonií. Nakolik tento povinný parametr dodržují produkty na českém trhu a který jogurt porotu zaujal svým vzhledem chutí a vůní?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Prosincové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont