Hledá se šunka v sýru, zn. zoufale

Hledá se šunka v sýru, zn. zoufale

24.08.2015 | Tavené sýry mají větší trvanlivost než ostatní sýry a do karet jim hraje také odolnost při skladování při vyšších teplotách, proto patří k oblíbeným potravinám, které si bereme na letní dovolené či prázdninové výlety. Svědčí o tom i statistiky – se spotřebou okolo dvou kilogramů na osobu průměrně za rok patříme ke světové špičce.

<

Typický český výrobek s klasickou příchutí, který si pamatujeme z dob minulých, si popularitu udržel až doteď. Na rozdíl od minulosti, kdy byl jeho výběr minimální, je ten dnešní obrovský. Šest výrobků jsme tak mohli pohodlně zakoupit v jednom obchodě, a přestože se v řetězcích značky opakují, nakoupili jsme takto záměrně, abychom mohli porovnat ceny. Výběr vzorků jsme doplnili oblíbeným výrobkem Veselá kráva v prodejně Žabka. Náš výběr tedy zdaleka nezahrnuje vše, co je k mání, ke zkoumání pouze části nabídky jsme se museli uchýlit z důvodu kapacity dvou tiskových stran v časopise.

Nepatrné stopy šunky

U sedmi vzorků jsme hodnotili praktičnost balení, přítomnost a chuť šunky, konzistenci, případně vůni. Co se balení týče, nejpraktičtější a k letním svačinám či cestování nejvhodnější se jevilo klasické „trojúhelníčkové“ balení ve staniolu. Výrobek Tany ve válečku je podle nás krokem vedle, ne lákavou inovací. A plastová vanička produktu Karlova Koruna je jako způsob balení dobře použitelná, pokud se gramáž přizpůsobí velikosti krabičky. Nezbude tak značný volný prostor, který v zákazníkovi vyvolává pocit, že kupuje vzduch.

Na první pohled je patrný rozdíl oproti minulosti, kdy sýr obsahoval poctivé kousky šunky a byl obtížně roztíratelný. Dnes se některé vzorky dají mazat jako máslíčko, což je sice chvályhodná vlastnost, ale nic nevypovídá o kvalitě a je především dána hodnotou obsažené sušiny. A když už si zákazník chce pořídit sýr se šunkou, optimisticky očekává, že tam šunka opravdu bude. A že bude i vidět a cítit.

Až na poslední dva sýry tomu tak naštěstí v alespoň minimální podobě bylo, obvykle stopové množství šunky jsme nakonec vždy nalezli, i když někdy téměř s pomocí lupy. Vyloženě šunkový, tedy se znatelnou masovou příchutí byl však pouze vítěz testování. U ostatních vzorků jsme se jen udiveně ptali, proč mají v názvu šunkový, když na rozdíl od jiných příchutí po šunce nevoní ani nechutnají, nebo jen nepatrně.

Lehce uzený vítěz

Obsah šunky se pohyboval od 5 do 10 %, a i když se vítěz nemůže pochlubit zrovna nejvyšším množstvím této ingredience, způsob zpracování jej i přesto katapultoval na první místo. Šunka, tedy spíše její uzená varianta, byla v tomto výrobku cítit tzv. na první dobrou. S klesajícím pořadím se ztrácí také přítomnost šunky, chuť, vhodnost balení a konzistence, na posledním místě našeho žebříčku nalezneme jen netypicky nasládlou pastu, kterou navíc musíme spotřebovat ihned, jakmile ji otevřeme. Hodně rychle totiž ztrácí i to málo z dobrých senzorických vlastnosti, o které se (snad) snaží.

 

vitez 23456

 

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Test toastových chlebů: Česká kvalita nezklamala

27.03.2020 | Chléb je bezesporu základní potravinou lidstva a symbolem života již po tisíce let.  I proto mu odjakživa byla prokazována veliká úcta. Příprava kvasu, těsta a pečení chleba bylo nejen technologických procesem, ale také rituálem. Dnes už jsme trochu pokročili a vedle klasických chlebů máme na trhu širokou nabídku lidově řečeno toasťáků – od různých značek a různých zemí původu. Náhodně jsme vybrali několik zástupců a podrobili je testování.

Hledali jsme dobré brambory do salátu - podívejte se na výsledky testu

19.12.2019 | Ten nejlepší recept na vánoční salát má každá rodina, dědí se proto také jako poklad z generace na generaci. Kromě poměrů zeleniny, vajec a majonézy je ale třeba hledět i na kvalitu vstupních ingrediencí – brambor především. Jak jsou na tom s kvalitou ty, které koupíte v našich obchodech?

Otestovali jsme v redakci "caffe crema". Pěny jako z reklamy jsme se ale nedočkali

21.02.2020 | Lákavé napěněné peřinky, které se vytvoří při zalití instantní kávy z televizní reklamy, patrně znáte. Zajímalo nás, jak je to ve skutečnosti, a proto jsme podrobili redakčnímu testování šest vzorků, které božskou „krému“ slibují už v názvu. Plně spokojeni jsme ale byli jen u dvou káv.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont