Henry John Heinz: Od křenu až ke kečupu

Henry John Heinz: Od křenu až ke kečupu

13.05.2019 | Před sto lety zemřel zakladatel potravinářské společnosti Heinz. Jeho kečupy se celosvětově prodávají dodnes. Víte ale, že za jejich vznik vděčíme neúspěšnému byznysu se strouhaným křenem?

Americký podnikatel Henry John Heinz patřil k velkým postavám amerického hospodářství přelomu 19. a 20. století. Jeho firma, známá zejména díky kečupu v ikonické skleněné lahvi, nabídla Američanům širokou škálu konzervované zeleniny a navíc proslula příkladnou péčí o své zaměstnance. Firma je od roku 2015 součástí skupiny Kraft Foods, jednoho z největších potravinářských podniků světa.

Potomek německých imigrantů se narodil 11. října 1844 v Pittsburghu a už jako malé dítě pomáhal matce pěstovat zeleninu a přebytečné výpěstky potom v okolí prodával. V devíti letech začal lidem z okolí nabízet křenovou omáčku, kterou sám vyráběl. Postupně pěstoval zeleninu na stále větší ploše a brzy začal dodávat zeleninu do pittsburských obchodů. V roce 1869 tehdy pětadvacetiletý Heinz spolu s přítelem L. Clarencem Noblem založil vlastní konzervárnu.

Ta prorazila nakládaným strouhaným křenem, ochuceným podle receptu, který si Heinzova matka přivezla z Německa. Zákazníci si jej oblíbili i díky tomu, že se na rozdíl od konkurence prodával v průhledných sklenicích a na první pohled tak byla poznat kvalita. Sortiment továrny se brzy rozšířil o další druhy nakládané zeleniny, jako byly kyselé okurky či zelí. Na firmu ale dopadla bankovní krize roku 1873, když jí neplatila řada odběratelů, a nakonec zkrachovala.

Henry John Heinz - mimochodem vzdálený příbuzný současného amerického prezidenta Donalda Trumpa - se ale nevzdal a už v roce 1876 založil spolu s bratry novou společnost F. & J. Heinz Company. Mezi její první produkty patřil ochucený rajčatový protlak, neboli kečup, který se prodával ve zvláštní skleněné lahvi. Ta jen s mírnými obměnami přežila až do současnosti a stala se jednou z ikon amerického stylu života. A z Heinze udělala jednoho z uznávaných průmyslových pionýrů.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Margarín je s námi už 150 let, původně byl určen námořníkům

15.07.2019 | Před 150 lety, 15. července 1869, přihlásil francouzský chemik a lékárník Hippolyte Mege-Mouriés patent na margarín - náhražku másla vyrobenou ze zředěného mléka, vody a rozpuštěného loje. Nový ztužený jedlý tuk nazval podle řeckého výrazu margaritari, což značí perlu.

Kaviár z Madagaskaru: Jak se vyrábí luxusní produkt v jedné z nejchudších zemí světa?

16.07.2019 | Ruský a francouzský kaviár je vyhlášený, Čína je zase považována za jednoho z největších producentů. Jak si povede ale Madagaskar, který posílil svou pozici na trhu s luxusními komoditami a po vyhlášené čokoládě, vanilce a tučných husích játrech se stane jedinou zemí Indického oceánu, která bude kaviár vyrábět?

Kofola kupuje distributora kávy Café Reserva a čajů Dilmah

10.07.2019 | Nápojářská skupina Kofola kupuje distributora kávy značky Café Reserva a čajů značky Dilmah, pražskou firmu Espresso. Cenu firmy nezveřejnily. Kofola to oznámila dnes na svém webu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červencové číslo koupíte od 24. 6. v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont