Harayiss, tak chutná Izrael: Máme pro vás recept

Harayiss, tak chutná Izrael: Máme pro vás recept

28.08.2020 | Harayiss, bohatý wrap z tradičního izraelského pečiva se zeleninou, sekaným biftekem a sezamovo-petrželovou pastou patří mezi nejoblíbenější izraelské pokrmy. Jeho chuť je naprosto jedinečná. Máte chuť? My zas recept, jak jej připravit!

<

Základem je chlebová placka lafa, která se tradičně peče na horkých kamenech a tvoří základ nepřeberného množství tamních jídel. V téměř nezměněné podobě je připravována už stovky let, když ji do Izraele přinesli zpátky iráčtí židé, kteří zde žili od dob babylonského zajetí v 6. století. Lafa v harayiss slouží jako wrap, jehož hlavní složkou je sekaný biftek z hovězího masa, namíchaný mimo jiné s harissou, což je ostrá kořenící směs typická pro Blízký východ a severní Afriku. Maso doplňuje zelenina a vše je zalito výtečnou sezamovou tahini pastou ochucenou listovou petrželí, která celému jídlo dodává typickou chuť Izraele.

Jak se harayiss připravuje Charlie Fadida se podívejte na facebookové profilu Bageterie Boulevard a můžete si ho vyzkoušet uvařit i doma. 

Jak na to?

Příprava této pochoutky není nijak složitá. Budete k ní potřebovat hovězí maso, listovou petržel, kurkumu, římský kmín, cibuli, chlebovou placku, harissu a pastu tahini. 

Nasekané či namleté hovězí maso smíchejte s cibulí, listovou petrželí, kurkumou, římským kmínem a kořenící smění harissa. Tu si můžete buď koupit, nebo namíchat doma. Vyrábí se z chilli papriček, koriandru, česneku, římského kmínu, červené papriky, soli a olivového oleje. Z této směsi uplácejte malé karbanátky, které následně usmažte.

Mezitím si připravte sezamovou pastu tahini. Tu není opět problém koupit v obchodě nebo si ji můžete doma připravit rozmixováním sezamových semínek spolu s několika lžičkami olivového oleje a mořské soli. Hotové tahini poté sešlehejte s čerstvou petrželí. Hotový karbanátek vložte do lafy, což je izraelská placka, která se tradičně peče na kameni (případně můžete nahradit obdobnou chlebovou plackou), obložte salátkem a cherry rajčaty. Lafu smotejte do podoby wrapu. Následně zalijte plnou lžící petrželové tahini a můžete podávat.

Náš tip: Předtím, než se pustíte do přípravy, se nezapomeňte zastavit v jedné z 44 poboček Bageterie Boulevard v ČR abyste zjistili, jak má toto tradiční izraelské jídlo správně chutnat. Časově limitovanou edici izraelského pokrmu harayiss si můžete dopřát do 30.9.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Troufáte si na výrobu domácí šunky?

09.09.2020 | Do výroby domácí šunky se v poslední době pouští stále větší počet lidí. Důvodem je zejména jejich zklamání z kvality šunek průmyslově vyráběných a také snaha mít přehled o tom, co přesně konzumuji.

Vyvrácená legenda o "tataráku" + tipy, jak na něj vybrat kvalitní maso

23.09.2020 | Tatarský biftek neboli tatarák má své milovníky i odpůrce, ale málokdo by tušil, že pochází z Paříže, země zaslíbené prvotřídní gastronomii. Pokud patříte k těm, kteří si na této specialitě rádi pochutnají, vždy si dejte pozor na to, odkud maso pochází. Jedině na kvalitním a vyzrálém mase si totiž pochutnáte.

Merlot z vinařství Chateau Valtice převezl zlato z mistrovství světa

23.09.2020 | Prestižní Mistrovství světa vín z odrůdy Merlot a kupáží s minimálním množstvím 50 % zná  vítěze. Moravská vína na této mezinárodní vinařské soutěži získala hned 3 medaile.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont