FAO: Světové ceny potravin v červnu poprvé za 12 měsíců klesly

FAO: Světové ceny potravin v červnu poprvé za 12 měsíců klesly

08.07.2021 | Světové ceny potravin se v červnu poprvé za 12 měsíců snížily. Přispěl k tomu pokles cen rostlinných olejů, obilovin a mléčných výrobků, informovala dnes Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). V květnu její index cen potravin vystoupal na maximum od září 2011. Celosvětová sklizeň obilovin letos podle odhadu FAO dosáhne téměř 2,8 miliardy tun, což je o něco méně než předchozí odhad. Jde ale stále o rekordní roční sklizeň.

Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se meziměsíčně snížil o 2,5 procenta na 124,6 bodu. Meziročně ale index vykazuje růst o 33,9 procenta.

Index cen obilovin v červnu meziměsíčně klesl o 2,6 procenta, meziročně vzrostl o 33,8 procenta. Ceny kukuřice se snížily o pět procent - částečně kvůli vysokým výnosům v Argentině, které překonaly očekávání, a díky lepším podmínkám sklizně ve Spojených státech.

Index cen rostlinných olejů se meziměsíčně snížil o 9,8 procenta. Přispěl k tomu zejména pokles ceny palmového oleje, kde se odrazilo očekávání vyšší produkce u předních výrobců a nedostatek čerstvé poptávky po dovozu. Klesla i cena sójových a řepkových olejů.

Index cen cukru se zvýšil o 0,9 procenta a je nejvýše od března 2017. Ceny zvýšila nejistota ohledně dopadů nepříznivého počasí na výnosy v Brazílii, která je největším světovým vývozcem cukru.

Cenový index pro mléčné výrobky se snížil o jedno procento. Největší pokles zaznamenalo máslo, a to kvůli rychlému poklesu celosvětové dovozní poptávky a mírnému nárůstu zásob, zejména v Evropě.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Naši vinaři zas mají co slavit! Český tramín uchvátil New York

28.07.2021 | Vinaři z České republiky získali na letošní soutěži Great American International Wine Competition v New Yorku dva tituly šampiona, sedm platinových medailí a 17 medailí zlatých. Sbírku doplnilo 78 stříbrných a 38 bronzových medailí. V tiskové zprávě o tom informoval Vinařský fond, který účast tuzemských vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.

Nepřátelé vitamínů: Vstřebávání ovlivňuje stres, prostředí i jídlo

23.07.2021 | Slovo vitamín v překladu znamená doslova životně důležitý amín. Organismus se tedy bez vitamínů neobejde. Předpokladem pro jejich přísun je kvalitní vyvážená strava a trocha toho slunce, což není tak složité tělu zajistit. I přesto může být vitamínový transfer neúčinný, existují totiž látky, které umějí vitamíny přetavit v neúčinný balast.

Ministerstvo zemědělství: Medu bude nejméně od vzniku České republiky

04.08.2021 | Letošní produkce medu bude opět podprůměrná, odhaduje firma Medokomerc, která je jednou z největších firem v ČR specializujících se na výkup medu a jeho následný prodej. Mohla by činit 5000 tun, podobně jako loni, řekl dnes ČTK jednatel firmy Milan Špaček

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont