FAO: Ceny potravin v červnu poprvé v letošním roce vzrostly

FAO: Ceny potravin v červnu poprvé v letošním roce vzrostly

03.07.2020 | Světové ceny potravin v červnu poprvé v letošním roce vzrostly. Mírně tak oživily po prudkém propadu způsobeném pandemií nemoci covid-19. Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl proti předchozími měsíci o 2,4 procenta na 93,2 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

<

I když na trhu přetrvává nejistota, ceny rostlinných olejů, cukru a mléčných výrobků stouply na několikaměsíční maxima, když v květnu se naopak prudce snížily. Ceny obilovin a masa však nadále zůstávají pod tlakem a většinou klesají. Index cen rostlinného oleje se zvýšil o 11,3 procenta a zvrátil předchozí pokles, který trval čtyři měsíce za sebou. K oživení přispěly hlavně vyšší ceny palmového oleje, které podpořilo obnovení poptávky a obavy o produkci kvůli dlouhodobému nedostatku pracovní síly v souvislosti s koronavirem.

Ceny cukru se meziměsíčně zvýšily o 10,6 procenta, částečně kvůli zprávám o problémech v brazilských přístavech vlivem omezení, která mají zabránit šíření koronaviru. Ceny mléčných výrobků stouply o čtyři procenta, zůstávají však stále pod úrovní z doby před pandemií.

Index cen obilovin klesl o 0,6 procenta. Způsobily to hlavně nižší ceny pšenice, naopak ceny kukuřice se zvýšily. Ceny masa klesly o 0,6 procenta, hlavně kvůli zlevnění drůbežího a hovězího masa, napsala agentura Reuters.

FAO dodala, že upravila všechny své indexy, když posunula své referenční období používané pro srovnání se současným obdobím na roky 2014 až 2016 z dosavadních 2002 až 2004. "Protože se obchodní vzorce vyvíjejí, je nezbytné aktualizovat základní období, aby se zajistilo, že vážený koš zůstane aktuální," uvedla FAO.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Ocet: Do salátu, ale i jako čistič oken

04.08.2020 | Lidstvo znalo ocet zřejmě již před 10 000 lety. Ve starém Babylonu byl ocet vyráběn ještě z datlových palem nebo datlového medu, dnes jsou obvyklé zcela jiné druhy. Kterým nejlépe ochutit salát a který si zase poradí se zápachem z chladničky?

Servíruje se zdraví i pohoda. Jíte tyto potraviny?

05.08.2020 | Psychická rovnováha, kvalitní spánek, pocit únavy... To všechno mohou ovlivnit potraviny, které konzumujete. Nezapomínejte proto, že zdraví i pohoda začínají u jídelního stolu.

Produkce ryb loni klesla pod 21.000 t, očekává se další snižování

06.08.2020 | Produkce ryb v Česku loni meziročně klesla o 3,5 procenta na 20 986 tun. Poprvé za poslední tři roky tak byla pod 21 000 tunami. Informace ČTK získala od Rybářského sdružení ČR. Podle jeho ředitele Michala Kratochvíla se letos očekává prohloubení propadu, mimo jiné kvůli suchému jaru. Předloňská produkce byla rekordní.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont