Dnes je Světový den bez tabáku! Típnete svou poslední cigaretu?

Dnes je Světový den bez tabáku! Típnete svou poslední cigaretu?

31.05.2019 | Experti v Česku připravují program preventivních prohlídek, který by měl pomoci u kuřáků včas odhalit rakovinu plic. Pravidelné vyšetření hrudníku na tomografu by podle plánu měli podstupovat lidé mez 55 a 74 lety. Od kontrol, které by doplnila nabídka pomoci při odvykání kouření, si lékaři díky včasnému zachycení choroby slibují pokles úmrtnosti.

Podle předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašákové se  nyní bude jednat o proplácení se zdravotními pojišťovnami. Na 100 000 obyvatel je v Česku 71 mužů a 36 žen s rakovinou plic. Čtvrtině pacientů je méně než 65 let. Pět let přežívá 12 procent nemocných. Ročně choroba připraví o život 4000 mužů a 1500 žen. Zahraniční studie prokázaly, že včasné odhalení nemoci a nasazení léčby snížilo úmrtnost. V USA to bylo o pětinu, v Evropě o 26 procent. Na podobě screeningového programu v Česku spolupracují odborné společnosti pneumologů, radiologů, onkologů, úřad pro jadernou bezpečnost a tým národní protidrogové koordinátorky. Podle Vašákové projekt podporuje ministerstvo zdravotnictví.

"Když srovnáme, co stojí léčba a co účinná prevence, je to velký rozdíl. Léčba vyjde měsíčně na 90000 korun, účelná prevence by ušetřila," uvedl předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním Vítězslav Kolek. Podle něj zkoušení preventivních kontrol ukázalo, že čtvrtina sledovaných přestala kouřit.

Program by se zaměřoval na kuřáky od 55 do 74 let. Praktik by je poslal k plicnímu lékaři, který by podle stavu pacienta doporučil prohlídku hrudníku na tomografu. Člověk by musel souhlasit s tím, že se podrobí takzvané intervenci, že se tedy s pomocí odborníků pokusí přestat kouřit. "Neznamená to, že se musí člověk zavázat, že už nikdy nevykouří cigaretu. Bez intervence ale odvykne kouření osm procent lidí, s ní 30 procent," dodala Vašáková.

Experti doufají, že se jednání se zdravotními pojišťovnami o proplácení kontrol uskuteční do prázdnin. "Screening rakoviny tlustého střeva a konečníku prokázal, že je velmi užitečný. Očekáváme, že pojišťovny i u screeningu rakoviny plic zareagují pozitivně," dodala Vašáková. Podle ní by se k hrazení projektu využily i evropské peníze.

I náražky jsou rizikové - jen méně

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Aleny Šteflové by odpovědnost pacientů za vlastní zdraví měla hrát v úhradě pojišťoven do budoucna větší roli. "V Dánsku neodoperují plicní nemoc u kuřáka, pokud nepodstoupí odvykací kúru. U kuřáka je horší hojení, větší rizika při léčbě. K tomu máme ale hodně daleko," dodala Šteflová.

Řada kuřáků přechází z cigaret na elektronické cigarety a zahřívaný tabák. Nikotin karcinogenní není. "Kouří se kvůli nikotinu, ale umírá se kvůli látkám, které jsou v kouři. Kouřit zdravě není možné. Lze méně rizikově užívat nikotin," řekla lékařka Evra Králíková z centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Podle lékařů je nejméně škodlivý čistý nikotin z lékárny, tedy třeba náplasti. Rizikovější jsou elektronické cigarety. Ještě o něco větší riziko vzniku chorob je u zahřívaného tabáku. Na českém trhu jsou dva produkty, a to iqos a glo. "Nechci použít slovo, že jsou zdravější. To nejsou. Méně rizikové než kouření ale určitě ano," dodala Králíková.

V Česku funguje 40 center pro léčbu závislosti na tabáku. Poradenství poskytuje 150 lékáren. V odvykání kouření pomáhá i mobilní aplikace QuitNow!.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

V nemocnicích, školách a školkách chybí biopotraviny: Není o ně snad zájem?

05.09.2019 | Svaz PRO-BIO usiluje o to, aby zákon o veřejných zakázkách přikázal, že by se ve veřejném stravování muselo nabízet určité procento bioproduktů. Podle manažerky svazu Kateřiny Urbánkové by mohlo jít o čtyři až pět procent. Jedná o tom s poslanci. Dřívější snahy o podobné změny na bázi dobrovolnosti se totiž nepodařilo do veřejného stravování promítnout.

Odzvoní nepopulárnímu nemocničnímu jídlu? V některých nemocnicích už je na výběr

18.09.2019 | Například pacienti hospitalizovaní ve Fakultní nemocnici Olomouc (FN Olomouc), která letos postupně zavádí projekt zaměřený na pestřejší, kvalitnější a zdravější stravu, mají možnost výběru ze tří obědových nabídek.

Méně cukrů, méně soli: Už je nejvyšší čas přejít ke zdravějšímu životnímu stylu

20.09.2019 | Snižování cukrů nebo soli v potravinách je v dnešní době nutnost. Povaha typického českého spotřebitele se změnila. Máme málo pohybu, většinou vykonáváme sedavé zaměstnání a přibylo i civilizačních onemocnění. O pozitivní inovací by se pak měli snažit nejen výrobci potravin, zlepšení by měslo nastat i v řadě domácností a restaurací.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Zářijové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont