Dejte si celer! Zpomaluje mimo jiné i nástup hormonálních změn

Dejte si celer! Zpomaluje mimo jiné i nástup hormonálních změn

17.06.2019 Jana Čiháková

Ačkoli si celer pravidelně dávala už Kleopatra a to nejen, aby měla hustou hřívu, ale i pro jeho afrodiziakální účinky, dlouhou dobu měl nálepku nepopulárního outsidera. Nyní se ale karty otáčí. Celer zažívá doslova renesanci, plní menu těch nejlepších restaurací i Youtube kanály. Dejte mu šanci, receptů je spousta a zdraví prospěšných látek má na rozdávání.

Dnes se do celeru znovu a zaslouženě zamilovali dietní a výživoví poradci, celebrity i sportovci i vyhlášení světoví kuchaři. Werner Matta nedá dopustit na celerové velouté, jako Yotam Ottolenghi na celer pečený ve slaném těstě a vyhlášený Stephen Senewiratne jej zase peče v popelu.

 Celer se stává také nedílnou součástí výživových plánů sestavovaných na míru nutričními specialisty. Není se čemu divit. Jde doslova o rezervoár zdraví prospěšných látek. Celer například pomáhá diabetikům snižovat hladinu cukru v krvi, je skvělým bojovníkem proti pálení žáhy, zpomaluje nástup osteoporózy. Východní medicína navíc věří, že právě látky v celeru obsažené zpomalují nástupy hormonálních změn v organismu, takže jej doporučují konzumaci lidem ve středním věku. 

Samé dobré věci

Celerová hlíza obsahuje vlákninu, sacharidy, bílkoviny, tuky. Co se týká chemického složení, je důležité vědět, že je přímo nabitý hořčíkem, draslíkem, chromem, mědí, manganem, jodem, sodíkem, vápníkem, železem a zinkem. Laboratorními výzkumy bylo zjištěno, že 100 gramů celeru obsahuje: 1,3 gramu vlákniny, 8,5 gramu sacharidů, 1,8 gramu bílkoviny, 0,03 g tuků.

Pověstné jsou jeho pozitivní účinky na chudokrevnost i nervové choroby. Kromě toho, jakmile má lidský organismus dostatek výše uvedených minerálních látek, přestane se zásobovat rychlými cukry, čímž předejde vzniku a rozvoji civilizačních chorob, mezi které patří právě diabetes, deprese, nebo také záněty žil a kloubů. Celer totiž, díky svému látkovému složení nejen organismus čistí, ale také napomáhá rozpouštět usazeniny, vznikající právě v kloubech. Navíc jsou v celeru obsaženy vzácné éterické oleje, které mají antimykotické a antibakteriální účinky.   

Pro krásu i na kocovinu

Celer je skvělý vyprošťovák po prohýřené noci – tedy šťáva z něj, umí také spravit pokažený žaludek, napomáhá snížit cholesterol v krvi, podporuje detoxikaci organismu. Pokud potřebujete po večírku druhý den „fungovat“, je právě snídaně plná celerových variací tím pravým řešením. Protože je celer zdrojem vitamínů skupiny B, rostou po něm krásně nehty, vlasy, což ocení zejména dámy. A co bude zajímat dámy i pány – celer prokazatelně podporuje libido. Po celeru se ale i dobře spí.

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Podle čeho vybírat maso na gril? "Manuál" pro začátečníky i pokročilé

28.06.2021 | Zeleniny, koneckonců ani ovoce, a sýrů se při grilování rozhodně nevzdávejte. Díky nim zpestříte paletu chutí, které taková gril párty může nabídnout. Ovšem – nezapomínejte ani na to, co se na grilu vyjímá nejvíce – na maso, a zvlášť na to české.

Třetině pacientů v nemocnicích hrozí podvýživa, nejvíc seniorům

25.10.2021 | V riziku podvýživy neboli malnutrice je podle odborníků 30 procent pacientů v nemocnicích, u dalších až 15 procent se pobytem v nemocnici zhorší. Hrozí často také lidem v domovech seniorů, ale i těm žijícím v domácnostech, zejména osamělým seniorům. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

Trhy ještě nejsou zcela bez rizik. Inspekce varuje před špatnou teplotou i kontaminací

28.07.2021 | Státní veterinární správa (SVS) v rámci své dozorové činnosti dlouhodobě kontroluje také prodej potravin živočišného původu na farmářských trzích. Přestože se počet závad při tomto druhu prodeje z dlouhodobého hlediska snižuje, je v porovnání s jinými oblastmi veterinárního dozoru stále poměrně vysoký.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont