Dejte šanci prodeji ze dvora. Mapa i příběhy farmářů zde

Dejte šanci prodeji ze dvora. Mapa i příběhy farmářů zde

30.08.2021 | Agrární komora ČR spustila webové stránky Z naší země. Chce tak podpořit prodej ze dvora, ale také dodat návštěvníkům příběhy o potravinách. Dnes o tom informoval novináře prezident komory Jan Doležal. Obdobný projekt představil ve čtvrtek Zemědělský svaz ČR. Ten ale plánuje za registraci farmářů do projektu vybírat kolem tisíce korun, komora peníze po zájemcích nechce.

"Nový web je zaměřený na širokou veřejnost a má ukázat, jak skutečně vypadá moderní české zemědělství, jehož cílem je udržitelně produkovat dostatek potravin pro obyvatelstvo a zvyšovat tak soběstačnost Česka u všech komodit, kde je to možné, a zároveň odpovědně přistupovat ke krajině," řekl Doležal. Web obsahuje například rozhovory s českými zemědělci, grafy poukazující na rozdíl mezi farmářskou a spotřebitelskou cenou, mapu farmářských obchodů a mnoho dalších zajímavých informací o českém zemědělství.

Zemědělský svaz ČR představil ve čtvrtek obdobný projekt, spustil webové stránky Najdi svého zemědělce, kde je zatím přes 400 prodejen, další budou průběžně přibývat, řekl předseda svazu Martin Pýcha. Podle Doležala je možné, že se svaz s komorou dohodnou a nějak oba weby propojí. Na webu komory je zatím několik desítek zaregistrovaných farem. Web svazu měl podle něj také původně fungovat pouze pro jeho členy, kterých je méně než subjektů působících pod komorou.

Dočkáme se eshopu

Do budoucna, pokud o to bude zájem, přemýšlí svaz i o spuštění internetového obchodu. "Doufáme, že si na to lidi postupně zvyknou, že tam budou chodit a postupně to vyhledávat," doplnil předseda.

V současnosti už existuje několik serverů, které se snaží propagovat menší zemědělce, například Hnutí Duha provozuje Registr farmářů,  v minulosti pak farmářská rodina Němců z Vysočiny provozovala portál Najdi svého farmáře. Tento web však už kvůli nákladům a pracnosti prakticky přestal podle Pýchy fungovat. "Byli jsme zaskočení, když jsme se dozvěděli, že Agrární komora chce dělat něco podobného," řekl na dotaz ČTK ve čtvrtek Pýcha, který je viceprezidentem komory. O aktivitě komory dřív nevěděl, až v posledním týdnu se komora ptala členů, zda chtějí své prodejny inzerovat.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Zdanění tichého vína? Naprostý nesmysl!

16.09.2021 | Čeští vinaři odmítají případné zavedení spotřební daně na produkci tzv. tichého, tedy nešumivého vína. Podle nich by to poškodilo tuzemský trh a zvýhodnilo zahraniční vinaře. Na tiskové konferenci to řekl prezident Vinařské unie ČR Ondřej Beránek.

Evropský gigant v oblasti mraženého jídla se chystá na umělé rybí maso

14.09.2021 | Evropský gigant v oblasti mraženého jídla, společnost Nomad Foods, se chystá laboratorně vyrábět rybí maso. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Hana Málková: Jak často jíst? Hlavní jídla ano, svačiny jsou dobrovolné

13.09.2021 | Názory v oblasti výživy jsou někdy rozporuplné a mnohdy se ani samotní odborníci neshodují. Týká se to i frekvence jídla, tedy kolikrát denně jíst a jaké pauzy by měly být mezi jídly. Někteří nutriční poradci doporučují jíst i 7x denně, jiní naopak tvrdí, že stačí jíst jen 2x denně. Kde je tedy pravda?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont