Cuketa

Cuketa

01.04.2014 | Co je z biologického hlediska cuketa? Odkud se k nám dostala?

<

Cuketa je řazena k tykvi obecné, latinsky Cucurbita pepo. Jedná se o jednoletou plodovou zeleninu, blízce příbuznou dýním patisonům a dalším tykvím. Jde o zcela běžný druh zeleniny pěstovaný na našich zahrádkách (v půlce září na vrcholu sklizně), či vyskytující se na tuzemských pultech se zeleninou (i po zbytek roku).

Uvádí se, že cuketa pochází z oblastí střední Ameriky, přičemž do Evropy se dostala během 15. století a její dnešní podoba vznikla šlechtěním tykve v Itálii, odkud má i svůj současný český název. Slovo cuketa totiž pochází z italského zucca – tykev.Některé zdroje uvádí, že cuketa byla ještě před několika lety považována za náhradu okurek. V současné kuchyni si ale vydobyla čestné místo pro své uplatnění, a to hned z několika důvodů. Mladé cuketky jsou takovým kulinářským svátkem, nabízí širokou paletu využití – jednak pro studenou i teplou kuchyni, jednak variace „nasladko“ i „naslano“. Mnozí strávníci uvítají kromě příjemné chuti i biologickou hodnotu a vlastní pěstování cuket potěší kdekterého zahrádkáře či zahradníka.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Ničí vám slimáci úrodu? Zkuste tyto tipy!

05.08.2020 | Zatímco sucho zmizelo i z hlubších úrovní půdy, vlhký rok přinesl větší výskyt některých škůdců, s kterými se potýkají zejména zahrádkáři. Více než v minulých letech se daří zejména slimákům. Jak na ně?

3 odborníci vyvrací 10 mýtů o mase, které stále ještě kolují mezi spotřebiteli

25.06.2020 | maso je jediným plnohodnotným zdrojem bílkovin využitelných pro lidské tělo a také rezervoárem vitamínů, zvlášť A, E, D a B. Předpokladem je samozřejmě konzumace masa kvalitního. Naštěstí je ho na českém trhu dostatek. Stačí si jen SPRÁVNĚ vybrat a nepodléhat mýtům, které přežívají po celé generace.

Pravý nebo "levý": Vyznáte se v kaviáru?

15.09.2020 | Kaviár patří mezi vyhlášené delikatesy. Ne všechny rybí jikry konzervované v soli jsou kvalitní. Kaviár rozlišujeme dokonce hned na tři druhy. Koupit si můžete pravý, nepravý nebo kaviárovou pastu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont