Co se vám stane, když ochutnáte med největší medonosky světa?

Co se vám stane, když ochutnáte med největší medonosky světa?

04.02.2019 | Med je dobrý byznys, zvlášť s ohledem na nekalé praktiky některých výrobců, kteří jej za účelem zisku falšují. Z toho od nepálské včelky Apis dorsata laboriosaje jde ale vytěžit podstatně víc peněz. Je totiž halucinogenní.

Halucinogenní účinky tohoto medu jsou zaznamenány už od roku 401 př.nl. Už z této doby najdete zmínky o podivných zvucích a fascinujících barevných tvarech, které zažijete jen pár minut po jeho konzumaci. V Himalájích jej místní obyvatelé používali dříve jen v nízkých koncentracích. Pak totiž dokáže ulevovat bolestem nebo kašli. Ale jen do té doby, než se ukázalo, jak dobře se dá zpeněžit. Dnes se jej většina prodává na černém trhu s cenou okolo 3 500 za kilogram.

Med získává své slavné vlastnosti z toxinů ukrytých v rododendronech, které včely jedí na jaře. Jaro je tedy zároveň i jediné období roku, kdy je med halucinogenní. Dvě až tři čajové lžičky se obvykle považují za dávku, kterou lze docílit úspěšné očisty. Zhruba dvojnásobek až trojnásobek ale způsobí stavy, které jsou připisovány například LSD.

Lovci vymírají

Má to ale háček. Jeho sběr připomíná snad ten nejnebezpečnější bungee jump, a to přímo do rojišť. Ti nejodvážnější muži etnické skupiny Gurung Talo Chipla se téměř nechráněni spouští na lanech mezi agresivní včely, které si své bohatství náležitě chrání. Na nestabilních žebřících se drží jen jednou rukou, v té druhé musejí mít zapálenou trávu, aby část včel kouř aspoň na chvíli odehnal. Navíc ubývá lovců tohoto medu a noví jsou v nedohlednu.

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Začarovaný "máslový" kruh: Česká produkce je kvalitní, přesto si máslo necháváme dovážet

16.07.2019 | Podíl dovozu na české spotřebě másla přesahuje 50 procent, Česká republika přitom patří mezi kvalitní producenty. Jeho spotřeba se také zvyšuje. V roce 2017 průměrný Čech zkonzumoval 5 kilogramů másla.

Margarín je s námi už 150 let, původně byl určen námořníkům

15.07.2019 | Před 150 lety, 15. července 1869, přihlásil francouzský chemik a lékárník Hippolyte Mege-Mouriés patent na margarín - náhražku másla vyrobenou ze zředěného mléka, vody a rozpuštěného loje. Nový ztužený jedlý tuk nazval podle řeckého výrazu margaritari, což značí perlu.

Špatný "kauf"? Nebojte se ozvat!

09.07.2019 | Nejen oblečení a spotřebiče, ale i potraviny můžete vrátit zpět do obchodu a požadovat za ně vrácení peněz nebo výměnu, obzvlášť, pokud nesplňují požadavky na kvalitu a jakost.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červencové číslo koupíte od 24. 6. v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont