Co se vám stane, když ochutnáte med největší medonosky světa?

Co se vám stane, když ochutnáte med největší medonosky světa?

04.02.2019 | Med je dobrý byznys, zvlášť s ohledem na nekalé praktiky některých výrobců, kteří jej za účelem zisku falšují. Z toho od nepálské včelky Apis dorsata laboriosaje jde ale vytěžit podstatně víc peněz. Je totiž halucinogenní.

Halucinogenní účinky tohoto medu jsou zaznamenány už od roku 401 př.nl. Už z této doby najdete zmínky o podivných zvucích a fascinujících barevných tvarech, které zažijete jen pár minut po jeho konzumaci. V Himalájích jej místní obyvatelé používali dříve jen v nízkých koncentracích. Pak totiž dokáže ulevovat bolestem nebo kašli. Ale jen do té doby, než se ukázalo, jak dobře se dá zpeněžit. Dnes se jej většina prodává na černém trhu s cenou okolo 3 500 za kilogram.

Med získává své slavné vlastnosti z toxinů ukrytých v rododendronech, které včely jedí na jaře. Jaro je tedy zároveň i jediné období roku, kdy je med halucinogenní. Dvě až tři čajové lžičky se obvykle považují za dávku, kterou lze docílit úspěšné očisty. Zhruba dvojnásobek až trojnásobek ale způsobí stavy, které jsou připisovány například LSD.

Lovci vymírají

Má to ale háček. Jeho sběr připomíná snad ten nejnebezpečnější bungee jump, a to přímo do rojišť. Ti nejodvážnější muži etnické skupiny Gurung Talo Chipla se téměř nechráněni spouští na lanech mezi agresivní včely, které si své bohatství náležitě chrání. Na nestabilních žebřících se drží jen jednou rukou, v té druhé musejí mít zapálenou trávu, aby část včel kouř aspoň na chvíli odehnal. Navíc ubývá lovců tohoto medu a noví jsou v nedohlednu.

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Děti ve školách mají méně cukrů. Že by se projevila pamlsková vyhláška?

13.02.2019 | Vyhláška, která zakazuje prodej pamlsků ve školách, zdá se funguje dle očekávání. Konzumace slazených nápojů ve školách v posledních letech klesá. Vyplývá to z nové studie.

Prestižní hotel vydával hovězí za argentinské: Že by se naplnila ministrova slova?

18.02.2019 | Když ministr zemědělství Miroslav Toman poukázal na teoretickou možnost, že by některé restaurace mohly vydávat obyčejné hovězí maso za maso jiného, prestižního, původu, strhla se názorová přestřelka, kdy ministerstvo muselo ještě jednou vysvětlit, jak přesně byla ministrova slova míněna. Ovšem, zdá se, že verdikt nekompromisně dostál svého jména v tom nejsurovějším významu.

Místo lidí roboti: Hollandia už je zavádí

19.02.2019 | Mlékárna Hollandia v Karlových Varech začala s robotizací procesu vyskladnění svých výrobků, nahradila prvních deset pracovníků robotizovanými linkami. Linky se nacházejí v centrálním logistickém skladu a jejich hodinový výkon umožňuje zabezpečit 12 až 15 palet produktů.

Únorové číslo CZ TEST je právě v prodeji

O potravinách koluje mnoho mýtů a polopravd. V únorovém čísle Vám proto nabídneme trochu jiný pohled na věc a některé z nich uvedeme na správnou míru.