Co se vám stane, když ochutnáte med největší medonosky světa?

Co se vám stane, když ochutnáte med největší medonosky světa?

04.02.2019 | Med je dobrý byznys, zvlášť s ohledem na nekalé praktiky některých výrobců, kteří jej za účelem zisku falšují. Z toho od nepálské včelky Apis dorsata laboriosaje jde ale vytěžit podstatně víc peněz. Je totiž halucinogenní.

Halucinogenní účinky tohoto medu jsou zaznamenány už od roku 401 př.nl. Už z této doby najdete zmínky o podivných zvucích a fascinujících barevných tvarech, které zažijete jen pár minut po jeho konzumaci. V Himalájích jej místní obyvatelé používali dříve jen v nízkých koncentracích. Pak totiž dokáže ulevovat bolestem nebo kašli. Ale jen do té doby, než se ukázalo, jak dobře se dá zpeněžit. Dnes se jej většina prodává na černém trhu s cenou okolo 3 500 za kilogram.

Med získává své slavné vlastnosti z toxinů ukrytých v rododendronech, které včely jedí na jaře. Jaro je tedy zároveň i jediné období roku, kdy je med halucinogenní. Dvě až tři čajové lžičky se obvykle považují za dávku, kterou lze docílit úspěšné očisty. Zhruba dvojnásobek až trojnásobek ale způsobí stavy, které jsou připisovány například LSD.

Lovci vymírají

Má to ale háček. Jeho sběr připomíná snad ten nejnebezpečnější bungee jump, a to přímo do rojišť. Ti nejodvážnější muži etnické skupiny Gurung Talo Chipla se téměř nechráněni spouští na lanech mezi agresivní včely, které si své bohatství náležitě chrání. Na nestabilních žebřících se drží jen jednou rukou, v té druhé musejí mít zapálenou trávu, aby část včel kouř aspoň na chvíli odehnal. Navíc ubývá lovců tohoto medu a noví jsou v nedohlednu.

 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Nenechte se nachytat na babiččinu bábovku nebo domácí sekanou!

15.04.2019 | Možná jste si v obchodě všimli, že někteří výrobci se vám snaží vnutit zdánlivě přidanou hodnotu výrobku, kterou "šikovně" schovávají do označení, že jde o produkt domácí či jako od babičky. Jenže mají na to právo?

Vejce levnější než jejich náklad: Dováží se sem i kusy za korunu

16.04.2019 | Před Velikonocemi se zvyšují dovozy vajec ze zahraničí, vejce se často prodávají za ceny nižší než jsou náklady, například kus za korunu.

Mýty o ovoci a zelenině: Špenát plný železa i pomeranče lepší než antibiotika?

16.04.2019 | Nových, vědecky podložených informací o zelenině, ovoci a luštětinách přibývá. Přesto o nich ještě stále koluje mnoho mýtů a polopravd.