Čína od soboty uvalí až 200procentní cla na vína z Austrálie

Čína od soboty uvalí až 200procentní cla na vína z Austrálie

27.11.2020 | Čína od soboty uvalí cla ve výši až 212 procent na vína z Austrálie. Podle čínského ministerstva obchodu jde o dočasné opatření s cílem zastavit import dotovaných australských vín.

<

Tento krok Pekingu povede k dalšímu napětí v obchodních vztazích mezi oběma zeměmi, uvádí britská BBC na svých internetových stránkách. Austrálie obvinění z dumpingu odmítá.

Výše cel se bude pohybovat od 107 procent do 212 procent a Čína k nim přistupuje poté, co v minulých měsících přijala opatření vůči australskému uhlí, cukru, ječmenu, hovězímu nebo humrům. Čína tvrdí, že některá australská vína se kvůli používání subvencí na jejím trhu prodávají levněji než v Austrálii. Čína má pro australské vinaře klíčovou roli, od ledna do konce září se na exportu podílela 39 procenty.

Australský ministr zemědělství David Littleproud na twitteru napsal, že ho rozhodnutí Číny "mimořádně zklamalo", a dodal, že australská vláda kategoricky odmítá jakákoliv obvinění, že australští vinaři prodávají své výrobky do Číny za dumpingové ceny. Podle ministra obchodu Simona Birminghama se kvůli zavedení cel stane australské víno v nejlidnatější zemi světa neprodejné.

Odborníci poukazují na to, že vztahy mezi Pekingem a Canberrou se letos dostaly na nejhorší úroveň za poslední desítky let. Austrálie cla považuje za trest za to, že byla jednou ze zemí volajících po nezávislém vyšetřování původu nového koronaviru. Ten se objevil na přelomu loňského a letošního roku v Číně, odkud se pak rozšířil do celého světa.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Jak nás šidí v hospůdkách? Levnější náhražky nejsou výjimkou

19.01.2021 | Téměř čtvrtina kontrolovaných restaurací v loňském roce klamala spotřebitele, většinou falešným tvrzením o potravinách. Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) patří mezi nejčastější případy problematických potravin sýr, smetana a šunka. Mluvčí inspekce Pavel Kopřiva ČTK řekl, že je to dlouhodobý problém, který by mohla změnit novela zákona o potravinách.

Prezidentka PK ČR: Novela týkající se podílu tuzemských potravin je nešťastná

21.01.2021 | Už příští rok mají prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních povinnost prodávat povinný minimální podíl stanovených potravin vyprodukovaných v tuzemsku. Proti novele se však staví prezidentka potravinářů Dana Večeřová.

Velké haló okolo malých semínek: Superpotravina nebo toxická bomba?

25.01.2021 | Chia semínka platí za potravinu, která si vysloužila „nálepku“ superfoods. Přestože tento pojem legislativa nezná, mezi spotřebiteli označuje ty potraviny, které mají vysoké koncentrace cenných látek pozitivně působících na zdraví. Jde opravdu o takový zázrak, nebo je sláva semínek víc v imaginárních rukou šikovného marketignu?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont