Čí je vodka? Rusové se už staletí hádají s Poláky

Čí je vodka? Rusové se už staletí hádají s Poláky

08.02.2019 | V obou zemích padne na hlavu srovnatelné množství vypitých skleniček, nápoj je tedy evidentně oblíbený. Rus by ale polskou vodku nepolkl a Polák by pravděpodobně zaujal obdobné stanovisko, kdybyste před něj položily pohárek Ruského standardu. Bude mít tento spor někdy vůbec rozuzlení?

Poláci tvrdí, že mají důkazy o tom, že se v jejich zemi vodka destilovla už v roce 1405 a také, že jejich Zubrovka teprve inspirovala další státy k výrobě lihoviny. Ruská strana je ale ostře proti a svůj nesouhlas vyjadřuje i skrze složité dokazování a přes odborné instituce. Spor o nápoj, který má kořeny prý na ruské půdě, už řešilo i Oddělení vědeckého výzkumu pro fermentaci produktů centrálního oddělení pro destilaci při Ministerstvu potravinářského průmyslu Sovětského svazu.

Z dochovaných pramenů víme, že první destilace vodky na ruském území proběhla až kolem roku 1430. Podle legendy jeden z mnichů jménem Isidor z kláštera Chudov vytvořil opravdového předchůdce dnešní vodky, který se způsobem přípravy nejvíce podobá tomu dnešnímu. Avšak tento nápoj byl pojmenován vypálené víno, nebo chlebové víno. Až do poloviny 18. století byl určen pouze pro ruskou šlechtu, protože byl velice drahý.

Historikové ale tvrdí, že pravdu nemá pravděpodobně ani jedna strana. První zmínky o vodce se totiž začaly objevovat  ve 13. století a mimo území obou znesvářených zemí - ve Švédsku.

Kdo je víc?

Podle serveru Onet.pl průměrný Polák do roka a do dna vypije 99 litrů piva, sedm litrů vína a pět litrů vodky. V Evropské unii je Polsko největším výrobcem vodky, ve světě je pak na čtvrté příčce. Lihovary v zemi živí na 100 000 lidí, pivovary ale už dvakrát tolik. Ruské prameny zase tvrdí, že za hlavu Rusa padne 17 skleniček za měsíc, což je teoreticky srovnatelné. Ani v tomto tedy ani jedna ze zemí nemůže vyniknout. Obě pak dělají vodku se stejnou láskou a péčí. Zajímá vás, jak se takový nápoj vůbec vyrábí? 

Vodka se tradičně dělá z obilí a brambor, některé palírny ale využívají i cukrovou řepu, vinné hrozny, žito, ječmen, pšenici anebo různé typy ovoce. Surovina se musí rozdrtit a nechat vykvasit. Vzniklá zápara se zahřeje a předává do analyzátoru, kde vzniká horká vodní pára, která přenáší alkoholové páry do rektifikátoru. Tam se od sebe oddělí čistý alkohol od nekvalitních zbytků.  Tento postup se několikrát opakuje a tím se dostáváme k procesu filtrování, a to přes různé druhy látek, jako je dřevěné uhlí nebo mléko. Kadžá vodka se pyšní svým počtem destilací, což je výsledkem toho, kolikrát byla vodka po destilaci přefiltrována. Finální produkt se ředí a obsahuje obsah 40 až 60 procent alkoholu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Zisk PepsiCo díky zájmu o nápoje a chipsy stoupl o 11,8 procenta

09.07.2019 | Americkému nápojovému gigantu PepsiCo Inc. vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 11,8 procenta na 2,04 miliardy USD (46,5 miliardy Kč). Výsledky překonaly očekávaní analytiků díky poptávce po nealkoholických nápojích a brambůrkách Lays. Firma rovněž potvrdila výhled na celý letošní rok.

Kofola kupuje distributora kávy Café Reserva a čajů Dilmah

10.07.2019 | Nápojářská skupina Kofola kupuje distributora kávy značky Café Reserva a čajů značky Dilmah, pražskou firmu Espresso. Cenu firmy nezveřejnily. Kofola to oznámila dnes na svém webu.

Odvrácená tvář zvýšení daně na alkohol: Tento krok může přispět k opakování metanolové kauzy

11.07.2019 | Plánované zvýšení spotřební daně na tvrdý alkohol, které ve středu podpořila v úvodním čtení Sněmovna, nejspíš nezvýší odvody do státního rozpočtu, naopak se rozroste černý trh a hrozí opakování metanolové aféry.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červencové číslo koupíte od 24. 6. v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont