Chutě výrazných osobností historie: Agatha Christie snědla na co přišla

Chutě výrazných osobností historie: Agatha Christie snědla na co přišla

28.04.2021 | Nebyli velcí jen svými činy, velkolepý byl i jejich jídelníček. Na čem si pochutnávaly výrazné osobnosti světové historie?

Jestli měla nejvýznamnější žena detektivního žánru kromě psaní ještě jednu vášeň, bylo to na každý pád jídlo. Podstatná část jejího autobiografického díla se točí právě okolo něj, zmiňuje v něm například závislost na smetaně, kterou si vybudovala už v dětství a bez které nebyla schopna nejen uvařit, ale i sníst jakýkoli pokrm. Na dítě, které se narodilo do typicky vznešené viktoriánské rodiny a které bylo posléze celé dospívání a ranou dospělost pod vlivem francouzských delikates vynikajících lehkostí, minimálně vybočovala z davu.

Sama v knize doznává, že je snad jen zázrak, že si po většinu života dokázala udržet stabilní váhu – nejen kvůli množství tučné smetany, ale i množství jídla obecně. Hladová byla prý bezprizorně poté, co dojedla. Její denní řád také popíral jakékoli rituály, jako jsou snídaně, oběd a večeře. Jedla prý nepřetržitě. Svou lásku k jídlu navíc dokázala už ve 12 letech projevit v soutěži jedlíků. Nastoupila proti soupeři, který byl skoro dvakrát tak starý, i přesto jí ale tempo neopouštělo. „Oba jsme nejprve jedli polévku z ústřic, vařenou krůtu, a pak i krůtu osmaženou, následovalo hovězí maso, pudink, koláč a sušenky, také ovoce, a nakonec i několik tabulek čokolády,“ popsala. Co do rychlosti, měl soupeř navíc jen v pojídání ústřicové polévky, co do množství však byla dvanáctiletá Agatha Christie tvrdým soupeřem i pro 22letého muže. Inu apetit jí rozhodně nechyběl.

Protipól Karel Čapek

To nejvýznamnější český spisovatel naopak uznával střídmost. I když byl autor mnoha románů, povídek i dramat Karel Čapek také ovlivněn za První republiky francouzským glancem, zůstal vždy věrný prostému českému jídlu, jednoduše protože mu dělalo dobře. Karel Čapek měl totiž citlivý žaludek, a i když patřil mezi velké fanoušky svíčkové nebo koprové omáčky, raději se jí pro své blaho zřekl. Tato jídla se podávala prý velmi výjimečně, například, při návštěvách prezidenta.

Karel Čapek svůj den obvykle začínal loupáky s máslem a kávou se šlehačkou, obědval čočku nebo pohankovou kaši. O co se však neochudil byl dezert v podobě štrůdlu nebo dobrého koláče. Když mu ale jeho služebná chtěla rozparádit chuťové pohárky, věděla, že palačinky se špenátem nebo škvarkové placky budou vždy zárukou úspěchu.

Čtěte více v květnovém čísle - právě v prodeji 

Text Jana Tobrmanová Čiháková, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Kommersant: Moskva zvažuje omezení dovozu českého zboží, například piva

25.04.2021 | Moskva v reakci na vyhoštění velkého počtu svých diplomatů z Prahy zvažuje podle listu Kommersant možnosti ekonomických sankcí proti České republice. Ruské úřady mohou omezit dovoz českého zboží, například piva, píše ruský list s odvoláním na dva zdroje z vládních kruhů, které jsou obeznámeny s diskuzí ohledně eventuálních postihů vůči Česku. Podle deníku je to jedna z variant ruské odpovědi na diplomatickou roztržku.

Inspektoři rozdávaly pokuty za zkažené maso, hnilobu i nedostatečnou hygienu

03.05.2021 | Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se loni výrazně více než v předchozích letech zaměřili na kontrolu internetové formy prodeje. Důvodem byl především skokový nárůst obratů e-shopů s potravinami v důsledku koronavirové pandemie.

Bio potraviny táhnou, potvrdilo to i Ministerstvo zemědělství

30.04.2021 | Spotřeba biopotravin českými domácnostmi předloni meziročně vzrostla o 19 procent, koupily si jich za 5,26 miliardy korun. Dnes to v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo zemědělství. Zpomalil tak nárůst ze dvou předchozích let, kdy vždy překonal 30 procent. Průměrná spotřeba na obyvatele vzrostla o 76 Kč na 492 Kč. Loňské údaje stát zveřejní za rok.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont