Chodíte do sauny? Podívejte se na to, co byste (ne)měli jíst a pít

Chodíte do sauny? Podívejte se na to, co byste (ne)měli jíst a pít

26.06.2020 | Saunování je skvělý rituál, nejenže si odpočinete, ale rozproudíte i lymfu, podpoříte vyplavování toxinů z těla, prohřejete svalstvo. Bude se vám také lépe dýchat a koneckonců i spát. A všechny tyto efekty můžete podpořit volbou vhodných potravin.

<

Už předci ve staré Indii věděli, že průběh a efekt saunování ovlivňuje strava. Do potních stanů se proto nechodívalo nalačno, ani bezprostředně po jídle. A touto obecnou poučkou bychom se měli řídit i dnes. Rituál si tedy naplánujte tak, abyste před ním stihli poobědvat či povečeřet něco lehkého. Může jít o polévku, salát, v zásadě lehce stravitelnou stravu, která podpoří pocit lehkosti a uvolnění po sauně. Během saunování samozřejmě nejezte vůbec a po jeho ukončení se nepřejídejte.

V případně pravidelných návštěv sauny, například 2x týdně, se zaměřte na lehčí stravovací plán. Vyřaďte všechna tučná, smažená jídla, jídla, která obsahují mnoho soli a samozřejmě i polotovary. Zaměřte se naopak na dostatek zeleniny, ovoce, zařaďte ryby, libové maso nebo mořské plody. Ty můžete připravovat na grilu, v páře či restovat na pánvi za použití minima oleje. Do kuchyně si přizvěte olej řepkový. Je zbytečně zatracován, testy potravin ale prokázaly jeho nejvyšší stabilitu. Je tak všestrannou potravinou podporující rozpouštění některých důležitých vitamínů, kterou můžete použít pro teplou i studenou kuchyni. 

Jen voda (ne)stačí...

V sauně odchází z těla nejen tekutiny, ale s nimi i některé živiny. Pít vodu během saunování i po něm, je zajisté dobré, ale ne zcela dostatečné. Doporučovanou potravinou, která zvyčuje účinek saunování, je zázvor. Zázvorová voda zvýší pocení i celkové pozitivní účinky horkého vzduchu na organismus, což se skvěle doplňuje se stimulací krevního oběhu, k níž zázvor přispívá. Vhodné jsou i čerstvé šťávy z pomerančů a grapefruitu, které přispívají ke zlepšení imunity. Obsahují vitamíny, flavonoidy a mají i antioxidační účinky. Navíc snižují hladinu cholesterolu. 

V některých saunových světem si proto můžete drinky, které jsou namíchané z těchto ingrediencí zakoupit na baru. V Saunia například prodávají vitamínovou bombu (400 ml), která obsahuje zázvor, grepovou a pomerančovou šťávu za cenu 95 Kč. 

A pojďme na to, co byste rozhodně pít neměli. Není patrně překvapením, že na "black list" zařadíme alkohol, který dehydratuje a zároveň narušuje proces termoregulace těla, takže se z ozdravného saunovacího rituálu stává zbytečá záležitost. Vypít byste pak neměli ani mnoho kávy a černého čaje. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Proč byl dříve chléb součástí manželské smlouvy + další zajímavosti

02.09.2020 | Slovo chléb vzniklo pravděpodobně z pragermánského „hlaiba“, Slované (znali doposud jen obilnou kaši) jej převzali spolu s přípravou kynutého a pečeného chleba od Germánů. Víte ale, že býval i součástí manželské smlouvy?

Uzavřít restaurace ve 22 hodin? Provozovatelé přijdou o 30 % tržeb

23.09.2020 | Uzavření podniků ve 22:00 bude znamenat ztrátu až 30 procent denních tržeb. ČTK to dnes sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Svaz chce kompromis, ve 22:00 by se přijímaly poslední objednávky a restaurace by musely být zavřené do 23:00.

Jak se nakupuje za zhoršené epidemiologické situace?

21.09.2020 | Češi se podle potravinářských řetězců ani přes zhoršenou epidemiologickou situaci znovu neuchylují v zásobovacím nákupům. Situace je stabilní v Praze i jinde v republice. Většina obchodníků nezaznamenala změnu frekvence ani objemů nákupů. Na případnou změnu vývoje jsou řetězce připravené, mají dostatečné zásoby potravin i drogistického zboží.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont