České potraviny patří v Evropě k nejlevnějším

České potraviny patří v Evropě k nejlevnějším

16.07.2010 | Ceny potravin a nealkoholických nápojů v České republice byly loni výrazně pod průměrem (až o třetinu) Evropské unie. Podprůměrné byly také ceny alkoholu a tabáku.

<

Statistický úřad Evropské unie Eurostat srovnával cenu zhruba 500 výrobků v 37 zemích. Úroveň cen potravin a nealkoholických nápojů se v českých obchodech pohybovaly v rozmezí 10 až 30 % pod průměrem „evropské sedmadvacítky“. Česká republika tak na tom byla stejně, jako sousední Slovensko a Maďarsko, či Lotyšsko, Estonsko a Litva.

potraviny

 Ještě levnější potraviny loni měli Bulhaři, Rumuni a Poláci, ti nakupovali o 30 až 40 % pod evropským průměrem. O deset procent pod průměrem byly ceny potravin v Nizozemí, Španělsku, Velké Británii, Slovinsku, Portugalsku a na Maltě.

Naopak vůbec nejdražší zemí bylo loni podle Eurostatu Dánsko, ceny potravin a nealkoholických nápojů tam byly až o 40 % vyšší, než byl evropský průměr. V rozmezí 10 až 30 % nad průměrem se loni pohybovaly ceny v Irsku, Finsku, Lucembursku, Rakousku, Belgii, Německu a Francii. O deset procent dráže než průměr bylo také v Itálii, Švédsku, Řecku a na Kypru.potraviny

Kromě toho Eurostat porovnával také cenu dalších komodit. Například chleba a pekárenské výrobky byly nejlevnější v Bulharsku (58 % evropského průměru), naopak nejdražší byly v Polsku (146 % evropského průměru) a v Dánsku (132 %).

Polsko mělo na druhou stranu loni nejlevnější maso (56 % evropského průměru), nejvyšší ceny opět byly v Dánsku (128 %). Mléko, sýry a vejce se daly pořídit za nejméně peněz také v Polsku (63 % průměru), nejvíce za ně pak dali lidé v Irsku a na Kypru (shodně 137 % průměru).

Kdo se chtěl loni levně opít, zamířil pravděpodobně do Rumunska. Alkohol tam byl totiž nejlevnější, jeho ceny dosahovaly pouze 70 % evropského průměru. Naopak člověk toužící po skleničce něčeho tvrdšího se loni raději vyhnul Finsku, kde ceny alkoholu dosahovaly 170 % průměru evropské sedmadvacítky.

Irsku se loni zase jistě vyhnuli náruživí kuřáci. Ceny tabákových výrobků tam totiž dosahovaly 217 % evropského průměru, naopak Bulhaři mohli tabákové výrobky nakupovat už za ceny kolem poloviny evropského průměru (přesně 46 %).

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

To by se nám líbilo! Lindt & Sprüngli představil devítimetrovou čokoládovou fontánu

11.09.2020 | Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli představil ve čtvrtek obří devítimetrovou čokoládovou fontánu. Doufá, že si ji do nově otevřeného domu čokolády poblíž Curychu každoročně přijde prohlédnout na 350 000 lidí.

Čokoláda má svátek! Tak na zdraví

13.09.2020 | Dnes je Mezinárodní den čokolády, víte to? Připomeňme si tedy, odkud se vzala, v čem je její přínos a jak vybírat tu kvalitní.

EU a Čína podepsaly dohodu o ochraně místních produktů

15.09.2020 | Krátce před začátkem videokonference lídrů institucí Evropské unie s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem podepsaly obě strany dohodu, která zajišťuje ochranu stovky potravinářských a zemědělských produktů typických pro jednotlivé země. Mezi geograficky chráněnými názvy budou například parmská šunka, irská whiskey nebo řecký sýr feta.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont