děti  

České děti málo pijí

České děti málo pijí

10.06.2014 Redakce

Jen polovina českých školáků pije denně obyčejnou vodu, nejraději mají ochucenou.

Obyčejnou neperlivou vodu pije denně jen polovina českých školáků. Podobné je to s neslazenými čaji, které více než dvě třetiny dětí pijí výjimečně nebo je nepijí vůbec. U poloviny školáků navíc nepřesahuje denní příjem tekutin jeden litr, jak vyplývá z průzkumu obchodního řetězce Albert, který byl zaměřen na pitný režim českých školáků. Voda a neslazené čaje přitom patří do správného pitného režimu dětí, a to zvláště v letních měsících, kdy jsou děti ve vyšší míře vystavené nebezpečí dehydratace.

 

Děti vypijí přibližně litr denně

Z průzkumu vyplývá, že u poloviny školáků nepřesahuje denní příjem tekutin jeden litr, přičemž 20,6 % z nich vypije jen půl litru denně. Pro školáky prvního stupně základní školy se doporučuje denně vypít asi dva litry tekutin, což dodržuje necelých 10 % z nich.

skloak

„Pokud se dítě aktivně věnuje sportu nebo pokud se pohybuje v prostředí, které klade zvýšené nároky na jeho termoregulaci, jako je například horké počasí, nemělo by dostatečný příjem tekutin zanedbávat. Nápoje, které děti pijí, by ani neměly být příliš studené, protože pak může docházet ke zhoršení vstřebávání nebo bolestem břicha,“ uvádí RNDr. Pavel Suchánek, výživový poradce Zdravé 5.

Ochucená voda je nejoblíbenější

 Děti mají nejraději ochucenou vodu (39,3 %), denně nebo několikrát týdně ji pije přes 70 % z nich. Oblíbené jsou také kolové a sladké sycené nápoje (18 %), které denně pije téměř 5 % dětí a které si 17,8 % z nich dá několikrát týdně. Neperlivou stolní vodu, která by měla tvořit podstatnou část pitného režimu dětí, pije jen polovina školáků denně, přičemž necelých 9 % nepije obyčejnou vodu vůbec.

Součástí pitného režimu mohou být kromě stolní vody i minerální vody s nízkou koncentrací minerálních látek, která odpovídá hodnotám minerálních látek v tělních tekutinách a krvi, avšak ani ty nejsou mezi dětmi příliš oblíbené. Obyčejnou vodu je také možné smíchat se stoprocentními čerstvými džusy, čerstvě vymačkanou ovocnou šťávou nebo přírodními sirupy, avšak v takové míře, aby nápoj nebyl příliš sladký.

 „Voda je bezesporu neoddiskutovatelným základem správného pitného režimu u dětí i dospělých. Naopak není vhodné pít přeslazené nápoje, což rodiče často nedodržují. Limonády, které obsahují více než 2,5 % cukru, totiž mohou zatěžovat dětský žaludek. Cukr zpomaluje vstřebávání vody a odebírá tělu tekutinu pro své zpracování. Existuje však výjimka, slazené nápoje jsou vhodné před a během sportovní aktivity, cykloturistiky atd. Naopak nevhodné jsou různé konzervační látky, umělá barviva, aromata a některá sladidla obsažená v limonádách,“ doplňuje Pavel Suchánek.

Denní příjem tekutin mohou děti doplnit také o čaje bez kofeinu a neslazené ovocné čaje. V současné době více než dvě třetiny dětí neslazené čaje vůbec nepije nebo si je dají pouze výjimečně. Upřednostňují oslazené čaje, které jim rodiče občas mohou dopřát, pokud k oslazení použijí místo cukru med nebo ovocný sirup.

O průzkumu

 Průzkum, který byl věnován pitnému režimu českých školáků, provedl obchodní řetězec Albert ve spolupráci se společností SANEP. Na otázky odpovídalo 5 473 respondentů, mezi nimiž byli pouze rodiče dětí ve věku od 7 do 12 let.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Přichází pro děti nejnáročnější měsíc

02.01.2014 | Ať školáci nebo studenti, stojí před dětmi měsíc testování a pololetních hodnocení. Pozornost, paměť, porozumění, ale i schopnost vstřebat a zpracovat nové informace jsou tím, co rozhoduje.

Jak odlehčit dětskému vánočnímu jídelníčku?

25.11.2013 | Nejpozději začátkem adventu se hospodyňky začínají pouštět do pečení vánočního cukrování. Jak tuto kalorickou bombu odlehčit a pokusit se o variantu, která bude vhodná i pro malé děti?

Dopřejme svým dětem zdravé stravování

16.10.2013 | Nutit či nenutit jíst své děti svačiny? Tuto otázku si jistě kladl nejeden rodič, který má doma školáka.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont