Česká klasika v ubohém hávu

Česká klasika v ubohém hávu

02.11.2015 | Propečený vrabec s knedlíkem, voňavá svíčková nebo pořádný buřtguláš. Sbíhají se vám sliny? Při ochutnávání hotových jídel, které jsme zvolili pro naše redakční testování, ani nemusejí. A nebudou. Ani tentokrát nás žádný extra chuťový zážitek nečekal, přestože jsme testovali zástupce české klasiky.

Do redakčního testu jsme zakoupili jídla celkem pěti značek, z nichž dvě měly po dvou zástupcích, neboť se honosily pojmem Česká klasika. Bohužel neoprávněně, protože oba vzorky skončily v druhé části vítězného pořadí. Ale to předbíháme… Také firma Heli měla s Chef Menu rovnou dva zástupce, neboť nabízí nejširší sortiment hotových jídel na trhu. Zaujala nás především šunkofleky, což je typ jídla, které je v této podobě k vidění jen zřídka, a zařadit je do obligátní nabídky vedle řízků, omáček a masových jídel působí až jako odvážný projev. Dlužné podotknout, že tento hrdinský počin nedopadl tak špatně, jak by konzument možná předpokládal. Co se ceny týče, jídla se moc neliší od nabídky v restauracích, ani jednotlivé vzorky od sebe, přestože tam jsou hodně rozličná jídla.

Jak je na tom klasika?

Jídla klasické české kuchyně byla po návratu z letních dobrodružství jasnou volbou. Ve vleku školy a práce začíná být méně času na vaření a důvodů, proč po hotovém jídle sáhnout, je v zamračených dnech povícero. Každý z vybraných pokrmů je samozřejmě typově úplně jiný, proto jsme jídla nesrovnávali mezi sebou, ale vyloženě senzoricky jsme hodnotili, jak předložený pokrm odpovídá naší představě o české kuchyni a zda splňuje alespoň základní parametry kladené na dané jídlo. I proto není žádné jídlo zastoupeno dvakrát, přestože klasické guláše či svíčkové jsou v repertoáru prakticky všech výrobců. Nebyla to však tentokrát soutěž výrobců, ale jednotlivých jídel běžně dostupných na trhu.

Odvážný průnik omáčky

Uživatelská vhodnost balení je u všech pokrmů podobná a jediná možná pro ohřátí je v mikrovlnce nebo v hrnci s horkou vodou. Přílohy jsou od sebe spořádaně oddělené v jednotlivých vaničkách, jen u jediného vzorku omáčka pronikla i do knedlíkové sekce. Slabinou balení je jednoznačně jeho otevírání, ke kterému až na výjimky hladový strávník potřebuje hrubou sílu, pracovní oděv a mnohdy velkou opatrnost, aby omáčka neskončila tam, kde nemá. Pro starší občany může být otevírání horkého pokrmu s množstvím horké páry až nebezpečné. Kuřecí maso na paprice bylo dokonce uvězněno v obalu slepeném tak, že i když se ho povedlo osvobodit, kusy lepidla skončily v pokrmu nebo do něj minimálně zasahovaly. Naopak pochvala přísluší produktům značky Chef menu za nálepku přímo na obalu, která připomene nutnost perforace. Ostatní firmy tuto informaci poskytují na papírové krabičce a spoléhají na důvtip zákazníka, že si u mikrovlnky vzpomene. Nechat nepropíchnutý obal ohřívat v mikrovlnce doporučovaných až osm minut by nemuselo dopadnout dobře…

xx

Řízek jenom čerstvý

Zlatý, stříbrný a bronzový vzorek jsou chutná jídla, která kvalitou surovin splňují standard a odpovídají pokrmům, které bychom zakoupili ve slušné restauraci. Ne všechny pokrmy se ale typově hodí k tomuto způsobu zpracování. Třeba řízku a bramborové kaši, i když hned po uvaření nemusel být špatný, několikadenní pouť z výrobní linky do mikrovlnky vůbec neprospěla a byla sakra znát, hlavně na mokré strouhance a tekutině vysrážené z kaše. Nutno podotknout, že úplně bezmezně nadšeni jsme nebyli z žádného pokrmu, i vítězná svíčková doplatila na nedostatek koření. Body ovšem získala za poctivost přípravy a velmi dobrou kvalitu masa v množství až nadstandardním (měřeno hospodskými porcemi). Zvláštní bonus za odvahu od nás získávají šunkofleky, které je třeba jen dochutit podle libosti. Ani to však není problém, je totiž docela dost dobře možné, že například pro starší strávníky nebo děti není absence soli nebo koření tak velkým nedostatkem.

Parodie v krabičce

Ovšem pokud milujete buřtguláš nebo guláš, vyhněte se parodiím na ně v krabičce obloukem. V tomto provedení jsou opravdu adepty na vrácení, které si můžete dovolit v restauraci, ale těžko u hotových pokrmů ze supermarketu. Při nákupu buďte velmi opatrní a rozvážní a jděte jen pro prověřených nebo doporučených výrobcích. Na druhou stranu – kdo si přečte na obalu buřtguláše, že obsahuje 17 % salámu ze strojově odděleného masa, a přesto si ho poté koupí a zkonzumuje, nezaslouží si nic jiného než pokrm sníst do poslední odporné kapky.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Test bílých jogurtů: Za ty naše se vůbec nemusíme stydět

25.06.2019 | Jogurtem smí být nazýván pouze takový mléčný produkt, který obsahuje živou jogurtovou mikroflóru. I na konci data trvanlivosti musí být v jogurtu minimálně deset milionů kolonií. Nakolik tento povinný parametr dodržují produkty na českém trhu a který jogurt porotu zaujal svým vzhledem chutí a vůní?

Test majonéz: Plejáda přídatných látek versus čistá chuť vstupních ingrediencí

09.09.2019 | Majonéza je patrně nejvíce kupovanou studenou omáčkou, která se podává nejen k masu či zelenině, ale je i nedílnou součástí při přípravě salátů nebo pomazánek. Nabídka na trhu je uspokojivá, chuť, konzistence i vzhled jednotlivých výrobků se od sebe ale dost liší, a to zejména v závislosti na tom, zda výrobce použil dochucující složky. Spotřebitelé ale mají díky tomu možnost volby, zda upřednostní méně výraznou, zato čistou chuť, či vloží do svého košíku majonézu, která má sice „grády“, ale i přídatné látky.

Test chlebů: Dát šanci těm žitným se vyplatí!

29.08.2019 | Většina z nás sahá po pšeničných chlebech, ty žitné ale mají v našem jídelníčku větší význam. Obsahují kvalitní pentozany, které přispívají k normální funkci zažívání. Deset žitných chlebů jsme také otestovali, přičemž jsme se zaměřili zejména na nositele značek kvality. Výsledky nás překvapily v mnoha ohledech. Který chléb si nakonec odnesl zlatou medaili?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Prosincové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont