Češi vypijí průměrně 98 litrů minerálky ročně

Češi vypijí průměrně 98 litrů minerálky ročně

18.06.2019 | Z ochucených vod zákazníci nakupují tradičně nejvíce citronovou, pomerančovou a příchuť lesního ovoce. Vzrůstá ale i obliba i jahody, grapefruitu a mixu citrusů. Podle posledních údajů maloobchodního auditu společnosti Nielsen tvoří minerálky a stolní vody u nealka až 61 procent veškeré jeho spotřeby, která celkově roste.

Ročně český spotřebitel nakoupí podle Nielsenu průměrně 98 litrů minerálních a stolních vod za více než 700 korun. Právě prodej nápojů je více než jiný sortiment podle mluvčí hypermarketu Globus Rity Gabrielové závislý na venkovních teplotách.

"Rekordním obdobím z hlediska obratů bylo loňské léto, které trvalo od května do září, kdy přetrvávající vysoké teploty doslova vystřelily prodej všech typů nealkoholických nápojů a piva. Letošní rok je v tomto ohledu jiný, květen byl chladný a první změny přinesl až začátek června," konstatovala. Loňských prodejů zatím v Globusu dosáhl minulý týden.

Ročně propijeme 19 miliard

Z auditu Nielsenu dále vyplývá, že za posledních 12 měsíců, tedy mezi květnem 2018 až letošním dubnem, činily maloobchodní tržby za skupinu nealko nápojů - minerální a stolní vody, limonády, džusy, energetické nápoje a ledové čaje - téměř 19 miliard korun. Meziročně jejich prodej vzrostl o osm procent. Celkově nakoupili čeští zákazníci 1,7 miliardy litrů nealko nápojů a jeden Čech tak vypil průměrně 160 litrů nealkoholických nápojů za rok. Druhý rok po sobě podle Nielsenu nealka překonaly oblíbené pivo. Poptávka po nealkoholických nápojích rostla i v mimosezónních obdobích od ledna do dubna.

Colové limonády už tolik netáhnou

"Odprodeje nápojů vzhledem k aktuálním vysokým teplotám vzrostly až o desítky procent. Největší zájem je o neochucené vody, nejprodávanější je 1,5 l balení," uvedla tiskové mluvčí Lidlu Zuzana Holá. Podobnou poptávku zaznamenal také internetový supermarket Rohlik.cz. Přes e-shop naopak zákazníci nejčastěji nakupují celý karton, zejména jemně perlivou a kojeneckou vodu. "Zájem je ale také o neperlivou minerální vodu a pramenitou vodu. Vody ve skle se nejvíce objednávají do kanceláří. Aktuálně se během dne na Rohlik.cz objedná desítky tisíc litrů vod, alespoň jeden karton je minimálně v každé druhé objednávce," dodal komerční ředitel Rohlik.cz Olin Novák.

Audit Nielsenu také ukázal, že za poslední rok zaznamenaly nejdynamičtější nárůst kategorie s nejvyšší průměrnou cenou, tedy energetické nápoje a džusy. Nejpomaleji naopak meziročně rostly limonády - kolové, pomerančové, citrónové a jiné, které stojí v nealko kategorii na druhé příčce. Nejméně jdou na odbyt ledové čaje.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Máte rádi "čepované"? Půjčte si pípu. PS: Dovoz i odvoz zajištěn

17.07.2019 | Grilování s přáteli se neobejde bez soudku piva a samozřejmě pípy. Pořizovací náklady výčepního zařízení ale představují zátěž rozpočtu. Máme ale tip. E-shop s potravinami Košík.cz nabízí možnost půjčit si pro domácí party a oslavy k soudku piva také výčepní zařízení. Pípu doveze kurýr spolu s celým nákupem a následně ji zdarma vyzvedne v předem určený čas. Vybírat je možné ze soudků o objemu 15, 30 nebo 50 litrů.

Na dětský tábor mělo namířeno auto plné zkaženého masa

17.07.2019 | Veterináři objevili při kontrole auta v Táboře čtvrt tuny zkaženého masa a masných výrobků. Dodávka vezla potraviny v nevyhovujících podmínkách, maso bylo určené pro dětský tábor u obce Rosička na Jindřichohradecku. Veterináři nařídili, aby přepravce maso zlikvidoval v asanačním podniku. Provozovateli hrozí pokuta až milion korun. ČTK to dnes řekli mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček a pracovníci krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

KitKat bude mít o 40 % méně cukrů než ostatní čokoládové tyčinky

23.07.2019 | Švýcarský potravinářský gigant Nestlé přišel na způsob, jak vyrobit čokoládu bez jakéhokoli přidaného cukru. Patentovaná technika spočívá ve využití bílé sladké slupky, kterou je obalený kakaový bob. Tato slupka, která přirozeně obsahuje cukr, se přemění na prášek, a tím se čokoláda osladí. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Srpnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont