Červená řepa: Podpoří imunitní systém a dokáže regenerovat organismus

Červená řepa: Podpoří imunitní systém a dokáže regenerovat organismus

24.04.2020 | Když se řekne červená řepa, především starší generace si vybaví nevábný sterilovaný salát, který byl podáván ve školních jídelnách.

Přestože byl tento karmínově červený kořen v dřívějších dobách často opomíjen, dnes se pomalu dostává na výsluní. Čím dál více lidí poznává lahodnou chuť a blahodárné účinky červené řepy.

Existuje několik poddruhů a odrůd řep. Všichni jistě znají řepu cukrovou a řepu krmnou. Červená řepa se od výše uvedených liší především velikostí bulvy, která je mnohem menší, a svou karmínově červenou barvou. Takto je ale známá jen u nás. Lze nalézt i vyšlechtěné odrůdy, které mohou mít tvar podlouhlý či zploštělý a barva nemusí být jen v odstínu červené. Za svou červenofialovou barvu vděčí pigmentům, které jsou v jejich  buňkách a nazývají se betacyaniny.

Předchůdkyně brambor

V kuchyni bývá využívána především bulva, která je díky obsahu přírodních cukrů nasládlá. Málokdo však ví, že jedlé jsou i listy, které se dají upravit podobně jako špenát či zelí. Je zajímavé, že v minulosti se používaly hlavně listy a kořen se užíval jen jako léčivo.

O červené řepě lze nalézt záznamy staré až 3000 let, které pocházejí z Babylonie. Dobře ji znali Římané, kteří řepné listy upravovali podobně jako zelí a prý dokonce nakládali. Kořen používali proti bolestem hlavy nebo zubů. Pro Slovany patřila řepa vedle obilí k základním potravinám, které se objevovaly nejčastěji v jídelníčcích prostého lidu. Dokonce byla označována za předchůdce dnešních brambor.

Léčivý kořen

Tento červený kořen vděčí za svou léčivou sílu především velkému množství vitaminů a minerálů, které obsahuje. V řepě lze nalézt najít fosfor, draslík, vápník, hořčík, sodík, železo, zinek, mangan a měď. Obsahuje však i vzácné stopové prvky jako rubidium, lithium a cesium.

Z vitaminů pak beta-karoten, vitaminy skupiny B, vitaminy C a E. Obsahuje značné množství kyseliny listové, která přispívá ke správné krvetvorbě, hojení ran a ke správnému růstu a vývoji lidského plodu. Zdraví prospěšné jsou organické kyseliny v ní obsažené. Právě kyselina jablečná, vinná, citronová a šťavelová dodávají řepě typickou chuť.

Betacyanin je ceněn nejen proto, že řepě propůjčuje červenou barvu, ale také proto, že má protinádorové účinky a je to silný antioxidant. Betain pak rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje stěny vlásečnic, proto skvěle podporuje kardiovaskulární systém. Červená řepa skvěle podpoří imunitní systém a dokáže regenerovat organismus.

Dále má pozitivní vliv při léčbě rakoviny, podporuje zrakovou ostrost a zlepšuje využití bílkovin. Dokáže snížit krevní tlak, a jelikož má i močopudné účinky, zbavuje tělo škodlivých látek, povzbuzuje činnost žaludku a tvorbu žluči. Skvělým pomocníkem je při léčbě alergií, aterosklerózy, revmatu a mykóz. Ženám pomůže při menstruačních či klimakterických obtížích a díky obsahu vlákniny zabraňuje zácpě a čistí střeva.

Omlazující účinky

Díky komplexu výše uvedených látek dokáže dodat lesk a pružnost nejen pleti, vlasům a nehtům, ale celkově zabraňuje stárnutí organismu a zlepšuje duševní pohodu. Jelikož červená řepa obsahuje kyselinu šťavelovou, měli by si dát pozor především lidé, kteří mají problém s močovými kameny.  V menších dávkách by ji měli používat i diabetici, jelikož obsahuje poměrně dost sacharidů. Červenou řepu si můžete vypěstovat doma, nebo ji lze sehnat v obchodech po celý rok za velmi nízkou cenu.  

Vybrat si lze řepu čerstvou, sterilovanou v sladkokyselém nálevu, sušenou nebo jako šťávu. Nemůžete-li však překousnout její zemitou chuť, a přesto chcete využít její léčebnou sílu, lze dnes zakoupit i řepu v prášku. Při výběru čerstvé řepy dávejte přednost menším, pevnějším a hlavně neseschlým bulvám. V kuchyni můžete kouzlit se syrovým kořenem, ale většina lidí dává přednost raději řepě vařené. Lze ji podávat jako přílohu, přidávat do salátů, pomazánek nebo polévek. Nejznámější polévkou, kde najdete řepu, je ruský boršč.

Doma si můžete připravit i čerstvou šťávu. Chcete-li, aby si řepa zachovala svou karmínově červenou barvu, je lepší ji vařit celou i se slupkou, jelikož oloupaná lehce ztrácí barvu i chuť. Její zemitá chuť vynikne nejlépe v kombinaci s kozími či krémovými sýry, česnekem, křenem, ořechy nebo zelím.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Itálie? To není pytlíková sýrová omáčka! Podle čeho poznat dobrou italskou restauraci?

25.05.2020 | Italská kuchyně je jednoduchá a chutná, převážně založená na sezónnosti. Na to ovšem někteří výrobci, tvůrci receptů nebo provozovatelé restaurací patrně zapomněli. Regály se plní nejrůznějšími polotovary na italský způsob, které Italové z duše nenávidí, a v některých provozovnách vám na těstoviny s klidným srdcem dají i pytlíkovou omáčku. Tak takhle tedy ne!

Prohlášení o zdraví i neustálá desinfekce lístků: Od 25. května ve vašich hospodách

21.05.2020 | V reakci na pondělní otevření zahrádek připravila síť velkoobchodů MAKRO Cash & Carry ČR návod na to, jak udržet gastronomické provozy bezpečné, a to nejen pro zákazníky, ale také pro zaměstnance. Návod pokrývá všechny oblasti provozu a na konkrétních příkladech vysvětluje jednotlivá opatření, která musí gastronomické podniky po dobu platnosti vládního nařízení dodržovat.

Obědváte? Tak hlavně pomalu, z hltání budete mrzutí

04.05.2020 | Problémy s trávením trápí v různé míře až 80 procent českých obyvatel. Kvalita našeho života totiž úzce souvisí nejenom s tím, jak se stravujeme, ale také na tom, jak potraviny trávíme. Odhalíme vám proto nezdravé zvyky, které můžou mít neblahé následky, a prozradíme i to, proč začít jídlo nejlépe syrovou zeleninou nebo polévkou.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont