Ceny zeleniny jsou na vrcholu: Květák za stovku může být v budoucnu běžný

Ceny zeleniny jsou na vrcholu: Květák za stovku může být v budoucnu běžný

15.05.2020 | Květák za sto korun může být v budoucnu běžná cena. Informoval o tom ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna. Letos výraznější zdražování potravin nečeká, stejně tak ale neočekává ani výraznějšímu sezonní zlevňování.

Podle Koberny se z dlouhodobého hlediska nedá u většiny potravin v Česku hovořit o zdražování, objevují se ale tržní nebo sezonní výkyvy. "Bohužel jsou vždy a to se dá říci každoročně, doprovázeny mediální vizí katastrofy a sociálního kolapsu. Takže to, že vyrostla cena brokolice ze Španělska, která se buď neurodila s ohledem na počasí nebo ji aktuálně nemá kdo sklízet s ohledem na koronavirus, a stejně tak u česneku, ještě neznamená, že to bude navždy," řekl.

Letos se podle něj ale nedá čekat pokles sezonních cen jak kvůli koronaviru, tak kvůli mrazům u ovoce. Letní počasí pak napoví vývoj cen u dalších komodit. "Horko a sucho úrodu nevylepší. Takže výraznější zdražování asi ne, ale ani výrazné zlevňování," dodal.

Podle něj se pomalu daří přesvědčovat spotřebitele, aby preferovali české zboží. "I když je nutné upozornit, že cena bude určitě vyšší než u levných dovozů přebytků ze Španělska, Polska nebo Nizozemska, ale také kvalita je naprosto rozdílná, což již spotřebitel začíná vnímat," uvedl.

Ceny zeleniny neklesnou

Upozornil na problém druhové skladby pěstovaných plodin i chovaných zvířat zemědělci. "Ale kdo a jak donutí zemědělce, aby místo řepky a obilí na biopaliva nebo kukuřice do bioplynky chovali prasata a kuřata, pěstovali okurky nebo květák, to skutečně nevíme," řekl. V takovém případě podle něj může být v budoucnu v ČR běžný květák právě za sto korun.

Podle zemědělců ceny zeleniny a ovoce nejspíš zůstanou na nynější úrovni kvůli nedostatku v Evropě. Cenu určuje množství zeleniny vypěstované v jihoevropských státech, kde nastal výpadek produkce kvůli koronavirové pandemii, uvedl již dříve mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Španělsko a Itálie jsou jedny z nejhůře postižených evropských států.

Podle údajů Českého statistického úřadu v dubnu meziročně zdražilo ovoce skoro o čtvrtinu. Podle tajemníka Agrární komory ČR Jana Doležala je v současné situaci vývoj cen těžké předvídat.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Čokoláda už dávno není jen hnědá nebo bílá. Na trh pronikla i novinka růžové barvy.

22.05.2020 | Nese krásné označení „Ruby“ a říká se jí také čokoláda mileniálů. Oči si zamlsají, to ano. Jak se na ni dívá ale legislativa a má vůbec něco společného s klasickou normovanou čokoládou?

Kolik malin je skutečně v malinovkách?

26.05.2020 | Točená malinová limonáda z obliby nikdy nevyjde. Že má v našich srdcích ještě místo potvrdil i její velký „comeback“ zhruba před pěti lety, kdy se osvěžující nápoj, který spolehlivě zabarví jazyk, opět dostal do nabídky restaurací a stánků. Nostalgie zákazníků z malinovky udělala takřka přes noc hit. Stala se dokonce jedním z nejvíce objednávaných nápojů a dostala do závěsu i klasickou nabídku syceného nealka.

Prohlášení o zdraví i neustálá desinfekce lístků: Od 25. května ve vašich hospodách

21.05.2020 | V reakci na pondělní otevření zahrádek připravila síť velkoobchodů MAKRO Cash & Carry ČR návod na to, jak udržet gastronomické provozy bezpečné, a to nejen pro zákazníky, ale také pro zaměstnance. Návod pokrývá všechny oblasti provozu a na konkrétních příkladech vysvětluje jednotlivá opatření, která musí gastronomické podniky po dobu platnosti vládního nařízení dodržovat.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont