Budoucnost na talíři: Menu ovládnou tekuté nápoje a hmyz

Budoucnost na talíři: Menu ovládnou tekuté nápoje a hmyz

08.03.2019 | Naše babičky neznaly avokádo ani instantní polévky, my si zas dnes již málokdy pochutnáme na vodnici, tuřínu, kdouli nebo žaludech. Změní další generace opět naši zažitou kuchyni a stravovací návyky?

Když se objevily první konzervy, instantní potraviny, bujony a různá dochucovadla, s vděkem po nich sáhli nejprve vojáci ve válkách, ale později i zaměstnané ženy. Po roce 2000 se více začalo mluvit o nezdravém vlivu glutamátu, velkém množství soli a přídatných látek, to popularitě rychlých polotovarů ubralo.

Najíst se rychle touží mnoho lidí i dnes, více si ale hlídají, aby současně jedli i zdravě a plnohodnotně. Vzhledem k nedostatku času nyní boom zažívají různé proteinové nápoje a výživové alternativy běžné stravy. Názory na jejich přínos se velmi různí. Příkladem je Mana, potravinový suplement, který má být schopen u dospělého člověka zcela nahradit jídlo, a přitom vám dodat všechny potřebné živiny.

„Tento preparát je charakterizován relativně nízkou glykemickou a inzulinemickou odpovědí a relativně nízkou sacharidovou náloží. Zejména výhodné by mohlo být jeho použití u pacientů s cukrovkou v rámci komplexní dietní léčby,“ popisuje v klinické studii MUDr. Jan Gojda, Ph.D z Centra pro výzkum diabetu, metabolizmu a výživy z 2. interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK. Vzhledem k tomu, že však není Mana na trhu tak dlouho a její účinky nebyly ještě dostatečně prozkoumány na to, aby mohl být vynesen jednoznačný  a obecný soud o jejím prospěchu, nelze ji prozatím zcela jednoznačně považovat za suplement, který dokáže nahradit běžné potraviny. A ruku na srdce, opravdu bychom chtěli místo pestré stravy konzumovat jen jakýsi „potravinový suplement?“

Chudé jídlo, bohaté tabletky

Rostoucí poptávku zažívají také různé potravinové doplňky, které by sice neměly zcela nahrazovat vitamíny a minerály z běžné potravy, ale suplují jejich nedostatek. Dnešní ovoce a zelenina totiž dle vědeckých průzkumů obsahuje i o desítky procent vitamínů a minerálů méně než před padesáti lety, a tento trend se zřejmě bude stále zhoršovat. Na vině je vytěžení živin z půdy intenzivním zemědělstvím, zkrácená doba pěstování plodin, ale i cenový tlak.

Knedlo-zelo-šváb

Ač na něj nejsme kulturně zvyklí, hmyz nabízí alternativní zdroj bílkovin, který by mohl snížit globální závislost na mase.. Podle mezinárodní organizace International Platform of Insects for Food and Feed (IPIFF) hmyz potřebuje dva kilogramy krmiva na jeden kilogram tělesné hmotnosti, zatímco krávy ke stejnému efektu potřebují kilogramů krmiva osm. I proto by mohl být vhodným kandidátem pro nasycení světové populace, která by v roce 2050 mohla podle odhadů OSN čítat něco k 10 miliardám. V Česku již existují hmyzí farmy, jedlý hmyz pro uvádění na trh v Evropské unii zatím povolen ale nebyl. Některé státy, jako Francie, Belgie nebo Nizozemí ale díky nejasné definici v zákoně v minulosti hmyz na trh uvedly, po legislativních změnách na začátku tohoto roku jim nyní běží dvouletá lhůta, aby se novým pravidlům přizpůsobily. 

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Dnes mají končit plošné kontroly hovězího z Polska, polská strana zatím ale písemně nedoručila záruky

25.03.2019 | Česko dnes možná zruší opatření, podle kterých musí dovozci hovězího z Polska nechávat maso vyšetřit na své náklady na salmonelu.

Dubnový CZ TEST je v prodeji!

| V současné době se rozšiřuje nový trend, a to nakupovat do vlastních obalů, resp. chodit nakupovat do obchodu tzv. bez obalu. Mnozí se tak domnívají, že tímto přístupem podporují trend omezování nadbytečného používání plastů. Jak to ale doopravdy s potravinami a jejich obaly je? Přírodě možná tímto přístupem pomůžeme, svému zdraví ale můžeme ublížit. V novém čísle pro vás máme celý speciál s řadou odborníků o hygieně i recyklaci plastových obalů.

Minipivovary táhnou: Každý týden vznikne jeden nový

14.03.2019 | V příštích deseti letech vznikne každý týden jeden nový minipivovar. Už nyní jich je 440.

Březnový CZ TEST je tady!!!

A s ním i souhrn aktuálního dění ze světa potravin! Jsou snad ryby plné toxinů, proč nechat dršťkovou raději v obchodě otrlejším a proč sojové mléko nikdy nenahradí to kravské? Nejen tyto informace najdete objektivně podané jen u nás, a to ve spolupráci s odborníky z Potravinářské komory ČR!