Bio potraviny táhnou, potvrdilo to i Ministerstvo zemědělství

Bio potraviny táhnou, potvrdilo to i Ministerstvo zemědělství

30.04.2021 | Spotřeba biopotravin českými domácnostmi předloni meziročně vzrostla o 19 procent, koupily si jich za 5,26 miliardy korun. Dnes to v tiskové zprávě uvedlo ministerstvo zemědělství. Zpomalil tak nárůst ze dvou předchozích let, kdy vždy překonal 30 procent. Průměrná spotřeba na obyvatele vzrostla o 76 Kč na 492 Kč. Loňské údaje stát zveřejní za rok.

Podle majitele firmy PROBIO Martina Hutaře roste zájem o biopotraviny i při koronakrizi díky tomu, že se lidé více věnují svému zdraví a zdravému životnímu stylu.

Obrat českých společností na trhu s biopotravinami předloni činil 8,26 miliardy korun, meziročně se tak zvýšil o 18 procent. Vzrostlo také množství exportovaných biopotravin zhruba o 400 milionů Kč na přibližně tři miliardy Kč. Nejvíce biopotravin se prodalo v maloobchodě, kde šlo o 3,85 miliardy Kč, ve veřejném stravování se jich snědlo za 301 milionů, 302 milionů korun tvořil obrat z tzv. přímého prodeje, například z farem.V e-shopech si jich lidé koupili za 801 milionů korun.

Podle Hutaře není v kamenných prodejnách dostupná celá šíře sortimentu, doprava domů je podle něj velkou výhodou.

Rychle, zdravě a bio

Podíl biopotravin na celkové spotřebě vzrostl na 1,52 procenta. Spotřeba ale stále nedosahuje tří procent, kterých chtělo dosáhnout ministerstvo zemědělství již v roce 2016. "Struktura hlavních biopotravin je dlouhodobě stabilní. Největší zájem byl o kategorii Ostatní zpracované potraviny, které tvořily přibližně 43procentní podíl na maloobchodním obratu biopotravin. Nejčastěji šlo o kávu a čaj, ostatní zpracované biopotraviny, hotové pokrmy včetně dětské výživy a doplňky stravy. Další nejčastěji nakupované biopotraviny jsou ovoce a zelenina (17 procent) a mléko a mléčné výrobky (16 procent)," uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Podle Hutaře je nyní trendem vařit rychle, ale zdravě. "Děláme hotové směsi, lepkové i bezlepkové palačinky, špaldota, polévky, pohankový perník, ječné lívance, italské rizoto, kuskus a podobně. Zájem je také o mouky nebo kroupy," doplnil.

Podle ministerské zprávy vzrostl předloni meziročně evropský trh s biopotravinami o více než osm procent, dosáhl tak 45 miliardy eur (1,17 bilionu korun). Největší podíl prodaných biopotravin má dlouhodobě Dánsko, kde jde o 12,1 procenta, následuje Švýcarsko s 10,4 procenty a Rakousko s 9,3 procenty.

Zdroj ČTK, foto shutterstock

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Za pět set korun stovka zpátky. Víme, jak ušetřit na nákupu potravin

01.06.2021 | Majitele stravenkových karet a stravenek od Edenredu čekají od zítřka (1. 6. 2021) výhodné nákupy potravin ve více než 270 obchodech společnosti Lidl. Edenred sem rozšiřuje svůj úspěšný věrnostní program. Za nákupy zaplacené stravenkovými kartami Edenred mohou lidé získat zpět cashback ve výši stovek korun měsíčně. Program pamatuje i na zaměstnance, kteří dostávají papírové stravenky.

Poznáte v obchodě náhražky? Rady, jak se nenechat napálit od výrobce

15.06.2021 | S faktem, že krávy nedávají makové „mléko“, je mnoho spotřebitelů seznámeno. S tím, že z pultů vykukuje daleko více rostlinných náhražek, už ale tolik ne. Stačí pár minut a jedna, dvě uličky v obchodě a váš košík může přetékat analogy, pro které jste si patrně nepřišli.

Víte, jak chutná Nepál? Máme pro vás výčet nej ingrediencí + recept

31.05.2021 | Kořeny nepálské kuchyně jsou rozprostřeny hezky doširoka, přesto má místní gastronomie svá jasná specifika, částečně se lišící region od regionu. Na čem si v Nepálu můžete pochutnat, co vás překvapí a jaké je nejčastější faux pas během konzumace?

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont