Bidfoodu klesly tržby na polovinu, připravuje se na propouštění

Bidfoodu klesly tržby na polovinu, připravuje se na propouštění

25.03.2020 | Tržby jednoho z největších výrobců potravin Bidfood klesly o polovinu. Je to hlavně kvůli uzavření restaurací a hotelů, které firma zásobuje. Obává se propouštění, jako první na řadě by byli agenturní zaměstnanci, uvedla dnes v tiskové zprávě.

Stejně jako jinde v potravinářství také v Bidfoodu chybí ochranné pomůcky proti koronaviru. Pokud by firma přestala vyrábět, přišlo by Česko o 300 až 400 tun potravin denně, uvádí. "Naše společnost není jen výrobcem, ale zároveň i dodavatelem nemocnic, závodních jídelen a domovů důchodců. Jsou potravinové obchody na vesnicích, kde jsme jedním z posledních dodavatelů, proto musíme i v těchto těžkých dobách vytrvat," uvedl ředitel firmy Bohumil Volf.

Firma nyní přišla o odběratele z řad restaurací, hotelů a penzionů. "Pokud jsme na tuto část trhu vozili přibližně 350 tun zboží denně, pak dnes jsme rádi za 100 tun," dodal Volf. Podle něj výrobci nyní čelí tlaku, kromě chybějících pomůcek a sníženému odbytu řeší i platební neschopnost odběratelů, kteří už zboží dostali. "Ač jsme silná společnost, tak tohoto nebezpečí se děsíme a považujeme jej za časovanou bombu našeho podnikání. Snad tento stav nenastane a gastronomie se vrátí úspěšně do stavu, který zde byl ještě před pár týdny," uzavřel.

Ředitel opavského závodu Jan Vilímec už dříve ČTK řekl, že firma kvůli omezením souvisejícím s pandemií nového typu koronaviru přijde o desítky milionů korun. Za první měsíc ztratí asi 150 milionů korun jen na tržbách. Bidfood Czech Republic měla podle poslední účetní uzávěrky ve Sbírce listin za rok končící loňským červnem obrat kolem 12,3 miliardy korun. Zisk činil 415 milionů proti předchodzí více než jedné miliardě.

Vláda v tomto týdnu schválila podporu v resortu ministerstva zemědělství za zhruba šest miliard korun. Podle ministerstva je zásadní udržet potravinářskou výrobu a logistiku potravin. "Jakýkoliv výpadek v řádu 15 a více procent, zejména u základních potravin (pečivo, maso, mléko), by se negativně promítl do sociálně-psychologického chování společnosti, kde by mohla nastat panika z nedostatku jídla," uvádí úřad. Potravinářské provozy podle něj nyní fungují na hranici možností, nepřetržitě ve třísměnném provozu.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Velikonoční pečení: Jidáše, mazanec i velikonoční perníčky

10.04.2020 | Velikonoční svátky budou letos jiné. Možná, že letos nenabarvíte tolik vajec nebo se nepustíte do vyplétání pomlázek. Kuchyní by ale jaro zavonět mělo. Upečte si perníčky, mazanec nebo jidáše. Zapojit můžete celou rodinu - však je ověřené, že společné vaření a pečení ji také tmelí.

Prošlé maso, neoznačené jogurty, plesnivý sýr: Víte, jak postupovat při zjištění nedostatku v obchodě?

07.04.2020 | Pokud spotřebitel zjistí v obchodní síti nedostatek např. výrobek zdravotně závadný, třeba plesnivý, či výrobek s prošlou dobou použitelnosti, častokrát kontaktuje inspektory s žádostí o přezkoumání vzorku. Státní zemědělská a potravinářská inspekce ale upozorňuje, že daný výrobek pak plní pouze funkci orientační a jeho rozbor lze provést pouze za finanční úhradu.

Řetězce pomáhají seniorům, samoživitelům a lékařům prostřednictvím darování potravin

02.04.2020 | Tuzemské řetězce připravují potravinové dary potřebným i zdravotníkům. Především prostřednictvím potravinových bank podpoří seniory, rodiče samoživitele a další lidi v nouzi. Podle ředitelky České federace potravinových bank Veroniky Láchové nyní nejvíce chybí trvanlivé produkty.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Dubnové jarní číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont