Bezový květ

Bezový květ

20.05.2015 | Jak správně sbírat a zpracovávat květy bezu?

Květen je ideálním obdobím pro sběr léčivých bylinek. Vypravit se tak můžeme pro bezový květ, který lze připravit na slano (obalený a usmažený například jako květák) nebo na sladko (pokrm obalený v těstíčku a osmažený se nazývá kosmatice). Z květů, které trháme nejlépe za sucha a před úplným rozvinutím, lze vyrobit i léčivý sirup, víno nebo domácí limonádu. Sušený se používá k výrobě čaje jako pomocník při léčbě nachlazení, trávicích potíží, dny a revmatizmu. Pro jeho léčivé účinky kdysi dostávali novomanželé jednu rostlinku bezu jako svatební dar.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Výživa dětí: Jak a co dětem zařadit od 6. měsíce věku

30.10.2019 | Starost o správnou výživu dětí občas ústí do zbytečně úzkostlivého oddalování a zařazování různých typů příkrmů a doplňujících složek stravy k mateřskému mléku, což není vždy zrovna správná strategie. Jak by tedy měly maminky postupovat?

Jen podle chuti to nestačí: Jak na výběr kysaných mléčných výrobků?

23.10.2019 | Většina spotřebitelů si vybírá kysané mléčné výrobky podle jejich senzorických vlastností, tedy podle toho jak jim chutnají. To ale nestačí. Jak uvádí prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., (VŠCHT, Společnost pro výživu), kysané mléčné výrobky bychom si měli vybírat i podle toho jaké živiny a v jakém množství obsahují.

Nad řepkový olej není aneb fakta (nejen) o cílené propagaci olivového oleje

14.10.2019 | O řepce jako plodině se každoročně mluví především na jaře, hlavně ovšem jako surovině pro výrobu biopaliv. O řepkovém oleji bychom ale měli mluvit, a hlavně jej používat, celoročně – jde totiž o nutričně nejhodnotnější rostlinný jedlý olej, navíc v porovnání s dalšími druhy jedlých olejů za rozumnou cenu.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Prosincové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont