Benefity bioprodukce: jen o syntetické látky zdaleka nejde

Benefity bioprodukce: jen o syntetické látky zdaleka nejde

08.04.2019 | Kupovat bio produkty neznamená jen mít jistotu, že při jejich pěstování nebo chvou nejsou používány umělé látky. Podpora bio zvyšuje biodiverzitu a chrání půdu a vodu uvážlivým využíváním energie a přírodních zdrojů a udržováním místní i regionální rovnováhy. Růst sektoru ekologického zemědělství může vytvořit nové pracovní příležitosti v oblasti zásobování potravinami a podpořit hospodářský rozvoj venkovských oblastí EU.

Ekologické zemědělství prospívá také nejen nám, ale také hospodářským zvířatům – zdraví a dobré životní podmínky zvířat jsou prvořadým cílem.

Ekologičtí farmáři berou potřeby svých hospodářských zvířat velmi vážně a starají se o to, aby prospívala a byla zdravá. V tomto ohledu ekologické zemědělství klade důraz na dobré životní podmínky zvířat, na zdraví zvířat.

Ekologičtí farmáři nesmějí k preventivním účelům používat syntetické přípravky a veterinární léky. Z toho důvodu je důležité, aby svým hospodářským zvířatům vytvořili zdravé prostředí. Dobré podmínky života zvířat jsou zajišťovány pomocí preventivních opatření a důslednou péčí o zdraví. Rčení „lepší prevence než léčba“ platí pro ekologický chov hospodářských zvířat dvojnásob. Ekologičtí farmáři proto dávají přednost plemenům, která jsou odolná proti nemocem a adaptovaná na místní podmínky. Jejich odolnost vůči onemocnění je pak ještě zvýšena pravidelným pohybem, vhodnou potravou a pastvou bez GMO, menším množstvím zvířat v chovu a hygienickým ustájením. V případě nemoci nebo úrazu jsou zvířata léčena rychle, aby jejich utrpení bylo minimalizováno. Přednost mají přírodní léky, jako jsou homeopatika a výtažky z rostlin. Antibiotika a další veterinární léčiva se používají pouze tehdy, není-li už možná jiná léčba.

Kvalita životních podmínek hospodářských zvířat závisí na tom, jak mohou uplatnit své přirozené chování a zda jsou chována v nestresujícím a zdravém prostředí. Ekologicky chovaná zvířata tráví čas na pastvě a pohybují se ve výbězích s dostatkem volného prostoru. Uplatnit své přirozené chování může např. ekologicky chovaná drůbež, které je umožněno popelit se, pohybovat se venku a obvykle také žít v menších hejnech, v nichž mohou vznikat sociální hierarchie.

Ustájení a podestýlku je nutné přizpůsobit potřebám jednotlivých druhů – například krávy raději odpočívají na slámě než na betonu. Pro odpočinek ekologicky chovaných zvířat musí být k dispozici dostatečně velká pevná plocha. Podlahy z latí nebo roštové podlahy ve stájích jsou zakázány.

Ekologické chovy jsou živeny ekologickými krmivy v souladu s jejich specifickými potřebami. Mláďata savců musí mít pravidelný přístup k mateřskému mléku, v ideálním případě přímo od svých matek. Jakékoli utrpení musí být během celého života zvířete minimalizováno. Dočasné vázání či izolace, zkracování zobáků, odstraňování ocasů a rohů je přísně regulováno a povolováno jen výjimečně z důvodu bezpečnosti, zajištění dobrých životních podmínek či z veterinárních důvodů.

Přísné kontroly

Tyto principy a z nich vyplývající přínosy jsou samozřejmě zajištěny na základě systému evropského loga a označování a rovnocenného certifikačního systému v každé členské zemi.

Ekologičtí zemědělci, zpracovatelé a dovozci musejí splňovat přísné předpisy, pokud chtějí používat evropské ekologické logo a označování nebo rovnocenné národní označování. Aby dodržování těchto předpisů bylo zajištěno, je zaveden přísný systém kontrol. Tyto kontroly jsou prováděny v každém úseku dodavatelského řetězce ekologického zemědělství, aby si spotřebitelé mohli být jisti, že zakoupené biopotraviny byly skutečně vyrobeny podle přísných evropských pravidel.

Je velmi důležité, aby každý zemědělec, zpracovatel a dovozce v dodavatelském řetězci ekologického zemědělství byl alespoň jednou ročně kontrolován, že dodržuje stanovená nařízení.

Na tento proces dohlíží jednotlivě každý členský stát EU, který je zodpovědný za zřízení kontrolního systému s kompetentními orgány zajišťujícími dodržování závazků stanovených v Nařízení pro ekologické zemědělství. Předtím než zemědělci mohou začít s ekologickým hospodařením nebo výrobou bioproduktů, musejí se nejprve přihlásit u kontrolního úřadu či organizace ve svém členském státě. Jejich prostory a výrobní postupy musejí kontrolní úřady či organizace následně prověřit a uznat za vhodné. Ekologické farmy musejí nejprve projít přechodným obdobím, než své produkty mohou začít prodávat jako bioprodukty.

V případě, že se u zemědělce zjistí nesrovnalosti v souvislosti s dodržováním podmínek Nařízení, může kontrolní orgán příslušnému podnikateli zakázat prodávat jeho produkty v biokvalitě.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

V KFC bude podvodník. Zatím prý jen na zkoušku

17.06.2019 | Řetězec rychlého občerstvení KFC známý obalovanými kousky kuřecího masa chce oslovit i ty, kteří maso nejedí. Ve 20 britských restauracích bude od příštího týdne do poloviny července nabízet sendvič, v němž je místo plátku kuřecího rostlinná bílkovina. Bude-li o novinku dostatečný zájem, zváží KFC její trvalé zařazení do nabídky, uvádí britská média.

Jídlo před lety a nyní: Jak se změnilo menu Čechů?

13.06.2019 | Už v roce 1920 totiž začali českoslovenští statistici zaznamenávat, po jakém zboží je největší poptávka. Většině z nás asi nechybějí fronty na banány nebo poválečná potravinová krize, přesto bychom si z minulosti pár tipů mohli přenést i do současnosti – třeba snahu zužitkovat potraviny co nejvíce, vytvářet co nejméně odpadu nebo posílit nákup regionálních potravin.

Namíchejte si letní drink. Máme tipy přímo od barmana

13.06.2019 | Přineste si kousek exotiky domů a vychutnejte si koktejly inspirované teplými letními večery, které jsou jako stvořené pro chvíle ve dvou i posezení s blízkými pod širým nebem.

Vychází červnový CZ TEST

V prodeji již od 27. 5.